؛ آیا مقایسه ترزا می و مارگارت تاچر رویکرد جنسیتی دارد؟

از زمانیکه ترزا می به نخست وزیری بریتانیا رسیده رسانه‌ها به اشکال مختلف او را با مارگارت تاچر (بانوی آهنین) مقایسه کرده‌اند. آیا این مقایسه‌ای منصفانه و یا طعنه‌ای جنسیتی است؟
تابستان سال ۲۰۱۶ وقتی ترزا می نخست وزیر بریتانیا شد تمامی رسانه‌ها با دیدگاه‌های متفاوت به یک نتیجه گیری رسیدند. به عنوان نمونه روزنامه گاردین به طنز در تیتری نوشت :”تاچر بازمی‌گردد.” و یا روزنامه دیلی تلگراف اعلام کرد”حزب محافظه کار بانوی آهنین دیگری یافته است.”
پس از اولین حضور نخست وزیر جدید در مجلس عوام بریتانیا، روزنامه نگاری حتی نوشت:”خانم می نه فقط مارگارت تاچر را تداعی می‌کند بلکه تقلید کاریکاتور گونه‌ای از نخست وزیر اسبق بریتانیاست.”
دستاورد ترزا می به عنوان دومین زنی که در تاریخ بریتانیا به مقام نخست وزیر رسیده، مثل بسیاری دیگر از جنبه‌های سیاست این کشور زیر سایه میراث مارگارت تاچر قرار گرفته است.
ولی آیا این مقایسه مشروع و منصفانه است؟ و یا طعنه‌ای جنسیتی است و زنان سیاستمدار را فقط به خاطر جنسیت و زن بودن آنها مورد قضاوت قرار می‌دهد؟
الیزابت اونس، استاد علوم سیاسی در دانشگاه گلدسمیت می‌گوید به این بستگی دارد که به چه روشی آن دو را با هم مقایسه می‌کنید.
+ ، دیدگاه: عوض کردن جهان از عوض کردن پوشک مهمتر است
+ عکاسی، عشق جدید دختران در افغانستان
+ : ماجرای ختنه شدن من
7
مریسا بیت، یکی از سردبیران مجله آنلاین پول
او می‌گوید:”مقایسه مارگارت تاچر و ترزا می کار مشروعی است چون هر دو آنها سیاستمداران و نخست وزیران محافظه کار هستند و تمامی رهبران محافظه کار دوران معاصر را با مارگارت تاچر مقایسه می‌کنند. در عین حال هر دو جز؛ معدود زنانی هستند که افتخار رسیدن به مقام نخست وزیری را دارند. به این دلایل مقایسه آنها کاملا طبیعی و عادی است.”
پروفسور سارا چایلدز، استاد علوم سیاسی و رییس بخش پژوهش‌های جنسیتی دانشگاه بریستول نیز با این نظر موافق است.”این مقایسه اجتناب ناپذیر و طرح این موضوع منصفانه است. ولی نکته مهم این است که این دو نفر را چگونه با هم مقایسه می‌کنند و چه قضاوت‌ها و نکاتی در این مقاسه مطرح می‌شود.”
در هفته‌های اول نخست وزیری ترزا می، زمانیکه همه روی سوابق و زندگی شخصی نخست وزیر جدید بریتانیا تمرکز داشتند، تشابه او با مارگارت تاچر خیره کننده بود. هر دو آنها فرزند خانواده‌های معمولی هستند که به ارشدترین مقام سیاسی بریتانیا رسیده‌اند. مارگارت تاچر دختر یک خواروبار فروش و ترزا می فرزند یک کشیش ساده است.
به گفته الیزابت اونس هر دو آنها در شیوه رهبری بسیار قاطع هستند. “مارگارت تاچر را با لقب بانوی آهنین به یادمی آوردند و باید به خاطر داشت که ترزا می نیز از زمان رسیدن به مقام نخست وزیری قاطعیت و سختگیری شدیدی نشان داده است. یکی از نمونه‌های آن برکناری سیاستمداران نزدیک به دیوید کامرون از جمله جورج اوزبورن وزیر دارایی سابق بود.”
8
و البته این دو زن سیاستمدار تفاوت‌هایی نیز دارند. یکی از اظهار نظرهای مهم و تاریخی مارگارت تاچر این بود که “چیزی به عنوان جامعه وجود ندارد.” در حالیکه ترزا می در اولین سخنرانی در مقام نخست وزیر از مسئولیت جامعه برای کمک به افراد آسیب پذیر و کم بضاعت صحبت کرد. برخی حتی می‌گویند مارگارت تاچر مسئول وجهه محافظه کاران بعنوان”حزبی بی‌رحم” بریتانیاست، وجهه‌ای که تراز می بشدت آنرا محکوم کرده است.
و یا برخلاف مارگارت تاچر که بشدت با اتحادیه‌های کارگری می‌جنگید، تراز می در کنفرانس امسال حزب محافظه کار تعهد داد که مشارکت نمایندگان کارگران در هیئت مدیره موسسات را حفظ خواهد کرد.
یک تفاوت فاحش دیگر آنها این است که ترزا می خود را یک فمنیست می‌داند، برای جذب زنان به حزب محافظه کار تلاش می‌کند و یکی از بنیانگذاران گروهی به نام “زنان برای پیروزی” است که هدف آن تشویق زنان عضو حزب به شرکت در انتخابات و ورود به پارلمان است.
پروفسور سارا چایلدز معتقد است که ترزا می در “روند تقویت نقش زنان در حزب محافظه کار یک عنصر کلیدی بوده است.” خانم می شش مقام کابینه خود از جمله مقام مهم وزارت کشور را به زنان داده است. در حالیکه مارگارت تاچر در تمام دوران یازده ساله نخست وزیری حتی یک وزارت را به زنان نداد.

(Visited 92 times, 7 visits today)

You may also like...