آمار اعلام شده کشته‌ها در ایران از زمان وقوع زلزله به تدریج درحال افزایش بوده

زلزله‌ای به بزرگی هفت و سه دهم بخش‌های وسیعی از شمال شرقی عراق و غرب ایران را لرزانده و باعث مرگ دهها نفر شده است. همزمان مقامات شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه می‌گویند که از زمان وقوع این زمین‌لرزه تاکنون بیش از یکصد پس‌لرزه ثبت شده است. ‌
در استان کرمانشاه سه روز عزای عمومی اعلام شده است. مدارس استان کرمانشاه و ایلام فردا (سه‌شنبه) تعطیل اعلام شده است.
آمار اعلام شده کشته‌ها در ایران از زمان وقوع زلزله به تدریج درحال افزایش بوده و تازه‌ترین رقم حکایت از مرگ بیش از “۲۰۰ نفر” دارد.
در همین رابطه به نقل از پزشکی قانونی استان کرمانشاه آخرین آمار کشته‌شدگان ۲۰۷ نفر گزارش شده است از جمله در شهرستان سرپل ذهاب ۱۴۲، اسلام آباد غرب ۲۲، ثلاث باباجانی ۱۵، کرند غرب ۱۴ و قصر شیرین نیز ۱۴ نفر.
به گفته رسانه‌های ایران و به نقل از منابع بیمارستانی بیش از ۲۰۰۰ نفر نیز بر اثر این زلزله مجروح و هزاران نفر نیز مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.
از سوی دیگر مقام‌های عراق می‌گویند که حداقل ۶ نفر در آنجا کشته و حداقل ۵۰ نفر زخمی شده‌اند.
علی مرادی، رییس مرکز لرزه‌نگاری نزدیکترین شهر ایران به محور زمین لرزه را شهر ازگل کرمانشاه اعلام کرد.
براساس گزارشها “زلزله رخ داده شدید بوده و مردم ساکن در کل منطقه شمال غرب کشور تا ساکنان ساختمان های بلند در تهران این زمین لرزه را احساس” کرده اند.
آمارها نشان می‌دهد که بیشترین کشته‌ها به سرپل ذهاب و بعد قصر شیرین مربوط می‌شود. علت آمار بالای کشته‌ها در سرپل ذهاب نزدیکی به کانون زلزله است.
گفته می‌شود آمار خسارات و کشته‌ها به خصوص در سرپل ذهاب در استان کرمانشاه بالا باشد. نماینده سرپل ذهاب گفته است که بعضی از بیماران و پرسنل تنها بیمارستان شهر زیر آوار مدفون شده‌اند.
پیشتر فرهاد تجری نماینده سرپل ذهاب به خبرگزاری ایلنا گفت: “سرپل ذهاب یک بیمارستان دارد که آن هم در این حادثه تخریب شده است. بیماران و پرسنل این بیمارستان در زیر آوار ساختمان مدفون شده و امکان ارائه خدمات از جانب این مرکز وجود ندارد.”

او افزود: “به دلیل نبود امکانات و همچنین امکانات پایین در جاده‌های این منطقه امکان امدادرسانی به سختی وجود دارد و به همین خاطر مردم در حال امدادرسانی هستند.”
آقای تجری که در راه سرپل ذهاب است همچنین گفت که “تا این لحظه بالای ۱۵ نفر از اعضای خانواده‌ام در این حادثه جان باخته‌اند.”
او افزود: “کشته‌شدگان زلزله اخیر در منطقه سر پل ذهاب بیشتر از تعدادی است که در رسانه‌ها اعلام می‌شود. طی تماس‌هایی که خانواده‌ها از این نقاط داشته‌اند بسیاری از اعضای این خانواده‌ها در زیر آوار مدفون شده‌اند.”
خبرگزاری فارس هم به نقل از مقام‌ها می‌نویسد که تنها بیمارستان سرپل ذهاب به شدت تخریب شده و برق ندارد.
همزمان گزارش شده است که جلسه ویژه رئیس‌جمهور ایران با وزرای مسئول و دستگاه‌های امدادرسانی به زلزله‌زدگان کشور برگزار شده است.
از سوی دیگر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، دستور داده است تا به وضعیت مناطق تحت تاثیر قرار گرفته بسرعت رسیدگی شود. همچنین و در همین رابطه خبرگزاری تسنیم به نقل از سپاه پاسداران ایران گزارش کرده است که فرمانده این نیرو برای کمک به آسیب‌دیدگان این زلزله دستور ویژه صادر کرده است.
در همین خصوص نیز عباس آخوندی، وزیر راه وشهرسازی ایران، گفته است که ” تمام راه‌های اصلی برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان منطقه ازگله کرمانشاه باز است و امداد رسانی‌ها ادامه دارد.”

You may also like...