آمریکا در شورای امنیت قطعنامه پیشنهادی در مورد بیت المقدس را وتو کرد

آمریکا قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت برای لغو تصمیم ترامپ در مورد به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را وتو کرد.
شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه در مورد پیش‌نویس قطعنامه‌ای رای گیری کرد که در آن به طور ضمنی از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواسته شده بود از به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل صرف نظر کند.
این قطعنامه با وجود حمایت ۱۴ عضو از اعضای ۱۵ گانه شورای امنیت، از سوی ایالات متحده آمریکا وتو شد.
در پیش‌نویس این قطعنامه که توسط مصر به شورای امنیت ارائه شد، به طور مستقیم به آمریکا و دونالد ترامپ اشاره‌ای نشده بود.
قطعنامه‌های شورای امنیت در صورتی مورد تصویب قرار می‌گیرند که علاوه بر کسب ۹ رای موافق، توسط پنج عضو دائم شورا وتو نشوند. آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین پنج عضو دائمی شورای امنیت هستند.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز ششم دسامبر (۱۵ آذر) ضمن اعلام به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی کشورش، از برنامه واشنگتن برای انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به بیت المقدس خبر داد.
شورای امنیت پیش‌نویس لغو تصمیم دونالد ترامپ دربارۀ بیت‌المقدس را بررسی می‌کند
class=
آمریکا در حالی پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی مصر را وتو کرد که تنها سه روز پیش در جریان اعتراض تظاهرکنندگان در سرزمین‌های فلسطینی و درگیری نیروهای اسرائیلی با آنها دست کم چهار نفر کشته شدند. تظاهرات «جمعه خشم» فلسطینیان در اعتراض به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل برگزار شد.
وزرای خارجه اتحادیه عرب هفته گذشته در نشست خود در قاهره ضمن انتقاد از تصمیم دونالد ترامپ خواستار تجدید نظر او در این تصمیم شده بودند.
تظاهرات «جمعه خشم» فلسطینی‌ها ۴ کشته و ۳۰۰ زخمی بر جای گذاشت
اتحادیه عرب: تصمیم اخیر ترامپ نقض خطرناک قوانین بین المللی است
اردوغان: سفارتمان را در بیت‌المقدس شرقی افتتاح می‌کنیم
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز روز یکشنبه در واکنش به تصمیم واشنگتن از قصد کشورش برای افتتاح سفارتخانه کشورش در بخش شرقی بیت‌المقدس خبر داده بود.
فلسطینیان بیت‌المقدس شرقی را پایتخت کشور آینده خود می‌دانند. با این حال اسرائیل هم اکنون کنترل کل این شهر را در اختیار دارد.
سخنان روز یکشنبه رئیس جهوری ترکیه در حالی ایراد شد که با کنترل کنونی اسرائیل بر کل بیت‌المقدس افتتاح سفارت ترکیه در بیت‌المقدس شرقی دشوار به نظر می‌رسد.
رجب طیب اردوغان چهارشنبه هفته گذشته میزبان اجلاس اضطراری سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در استانبول بود. این اجلاس با هدف بررسی تصمیم اخیر دونالد ترامپ برگزار شد

You may also like...