اتحادیه اروپا ظریف را برای گفتگو درباره اعتراض ها دعوت می کند

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان می گوید که اتحادیه اروپا محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، را برای گفت و گو درباره اعتراضات اخیر ضددولتی که بسیاری از شهرهای ایران را فراگرفت دعوت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای گابریل به تلویزیون “زی دی اف” آلمان گفت: “ما و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (فدریکا موگرینی) توافق کرده ایم تا از وزیر خارجه ایران دعوت کنیم، که در صورت امکان هفته آینده خواهد بود.”

اعتراضاتی که روز هفتم دی ماه – ۲۸ دمسابر – در مشهد شروع شد فورا به ده ها شهر ایران سرایت کرد که طی آن بسیاری از معترضان خواستار تغییر نظام سیاسی ایران شدند.

در این اعتراضات که گاه شاهد یورش به ساختمان های دولتی و پاسگاه های پلیس بود مجموعا ۲۱ نفر کشته و صدها نفر دستگیر شدند.

آقاب گابریل گفت: “ما به سرعت تاکید کردیم که از آزادی تظاهرات حمایت می کنیم و دولت باید از این (حق اعتراض) حمایت کند.”

بنابه این گزارش آقای گابریل گفت که آلمان و فرانسه “علیه تلاش ها برای ابزارسازی از مناقشه داخلی ایران هشدار داده اند.”

این اولین واکنش مقام های آلمانی به اعتراضات ضددولتی در ایران نیست.

سخنگوی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هفته پیش گفته بود “جسارت مردم ایران برای اعتراض به اوضاع اقتصادی و سیاسی مستحق احترام ماست.”

پیش از او فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا “مرگ غیرقابل قبول” مردم در این اعتراضات را محکوم کرده بود.

او گفت: “اتحادیه اروپا به دقت تظاهرات جاری در ایران، افزایش خشونت ها و مرگ غیرقابل قبول مردم را دنبال می کند.”

خانم موگرینی گفته بود که اتحادیه اروپا با مقام های ایرانی در تماس بوده است.

اما موضع دولت ترامپ در آمریکا بسیار شدیدتر بوده است.

آمریکا در یک جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد سرکوب معترضان را محکوم کرد و مقام های دولت ترامپ گفتند واشنگتن در حال بررسی تحریم‌های تازه‌ای علیه تعدادی از مقامات و نهادهای ایرانی است که می‌تواند صداوسیما و محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران را هم هدف قرار دهد.

موضع نرم تر اروپایی ها با انتقاد آمریکا مواجه شده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا هفته پیش در مقاله ای در ستون آزاد روزنامه واشنگتن پست ابراز تاسف کرد که “بسیاری از دوستان اروپایی ما در مورد این بحران فزاینده در ایران با قوت کافی صحبت نکرده اند.”

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران هفته پیش پس از پیام های دونالد ترامپ در حمایت از مردم ایران در توییتر نوشت: “امنیت و ثبات ایران به مردمش بستگی دارد، افرادی که -برخلاف مردم تحت حکومت رفقای ترامپ در منطقه- حق رأی و اعتراض دارند. از این حقوق که به سختی به دست آمده، حفاظت می‌شود و اجازه داده نخواهد شد که نفوذی‌ها با خشونت و تخریب به آن آسیب بزنند.”

You may also like...