ارتباطی بین فوتبال و زوال عقل هست؟

یوفا به تازگی پروژه‌ای تحقیقاتی را آغاز کرده که ارتباط میان فوتبال بازی کردن و بیماری زوال عقل را بررسی می‌کند.
اخیرا نتایج تحقیقی منتشر شد که از رابطه احتمالی میان ضربات مدام سر با آسیب ذهنی بازیکنان فوتبال در دراز مدت خبر می‌داد. این تحقیق روی ۶ بازیکن فوتبال که به دلیل ضربات سرشان معروف هستند انجام شد، بازیکنانی که همگی بعدها به بیماری فراموشی مبتلا شدند.
فدراسیون فوتبال انگلستان گفته است که با دقت بیشتر این موضوع را بررسی می‌کند اما هنوز تحقیق رسمی در این باره را آغاز نکرده است.
اما اتحادیه فوتبال اروپا، اعلام کرده که این پروژه تحقیقاتی را با هدف به اثبات رساندن خطراتی که بازیکنان جوان در طول مسابقات و تمرین‌ها با آن روبرو هستند، به اجرا در می‌آورد. به گفته یوفا مورد مطالعاتی این تحقیق یکی از باشگاه‌های لیگ برتر خواهد بود.
فدراسیون فوتبال انگلستان چه می‌کند؟
فدراسیون فوتبال انگلستان گفته که خودش را نسبت به حمایت از مطالعات مربوط به ضایعات مغزی فوتبالیست‌های بازنشسته متعهد می‌داند. با این حال مقامات فوتبال این کشور به دلیل بی‌میلی برای روبرو شدن با این موضوع بارها مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.
دکتر “ایان بیسلی”، رئیس کمیته پزشکی این فدراسیون گفته که این سازمان از فیفا خواسته در این رابطه تحقیق کند. او گفته بلافاصله بعد از این که مشخص شد سه نفر از بازیکنان تیم ملی انگلستان در جام جهانی ۱۹۶۶ – مارتین پیترز، نابی استیلز و رایان ویلسن- آلزایمر گرفته‌اند، فدراسیون فوتبال انگلستان از فیفا خواسته تحقیقاتی را در این باره شروع کند.
ایان سنت جان که بین سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۷۱ در لیورپول بازی می‌کرد، گفته از میان گروه حدود ۱۶ نفری هم‌تیمی‌هایش در آن دوره، ۶ نفر به آلزایمر مبتلا شده‌اند.

(Visited 42 times, 1 visits today)

You may also like...