اسارت صیادان ایرانی در دست دزدان دریایی به ۲۲ ماه رسید

روزنامه شرق، چاپ تهران، روز چهارشنبه، ششم بهمن‌ماه، با انتشار گزارشی خبر داد که اسارت هشت صیاد ایرانی گرفتار در دستان دزدان دریایی سومالیایی به ۲۲ ماه رسید.

بر اساس گزارشی که روزنامه اعتماد در آبان‌ماه امسال منتشر کرد، ۲۱ صیاد و دریانورد اهالی کنارک در استان سیستان و بلوچستان در بهمن‌ماه سال ۹۳ به قصد صیادی و دریانوردی به آب‌های دریای عمان رفتند، اما در مسیر بازگشت به کنارک در فروردین سال ۹۴ گرفتار دزدان دریایی سومالیایی شدند.

در آن گزارش تصریح شده بود که از آن ۲۱ نفر، چهار تن با کمک دولت سومالی موفق به فرار از دست دزدان شدند و یک تن از صیدان و خدمه لنج ماهیگیری به تنهایی توانست از دست دزدان دریایی بگریزد.

در این میانه ۱۶ تن از این صیادان و ملوانان همچنان گرفتار دزدان دریایی باقی ماندند، ۸ تن بر اثر شکنجه و گرسنگی و شرایط نگاهداری جان باختند، اما هشت تن دیگر همچنان در اسارات مانده‌اند.

بر اساس گزارشی که روزنامه شرق منتشر کرده است، یک ماه پیش از این، دزدان دریایی سومالیایی ویدیو و عکس‌هایی از این صیادان و ملوانان منتشر کرده‌اند که آنها با در دست گرفتن دست‌نوشته هایی از دولت ایران و جهانیان درخواست کمک دارند.

تاریخی که روی این دست‌نوشته ها نقش بسته مربوط به هفته آخر ماه دسامبر، اوایل دی‌ماه امسال است.

گزارش‌نویس روزنامه شرق در گف‌وگو با پروین صباحی، همسر جلال جمال‌الدین دهواری، ناخدای این لنج ماهیگیری به نقل از او آورده است که دزدان برای رهایی گروگان‌هایشان ۲۰۰ هزار دلار مطالبه کرده‌اند.

همسر این دریانورد اسیر در دست دزدان دریایی سومالیایی گفته است، دزدان دریایی در ابتدا برای آزاد کردن گروگان‌های خود، چهار میلیارد تومان می‌خواستند. اما حال با جان باختن هشت تن از گروگان‌ها و همچنین طولانی شدن مدت اسارت، به گفته خانم صباحی، دزدان دریایی سومالیایی برای آزادی این افراد به مبلغ یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان رضایت داده‌اند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، دو روز پیش از این در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات این وزارتخانه برای رهایی صیادان ایرانی گرفتار، تاکید کرد که «کار آزادی این صیادان، کار دشواری است.»

به گفته قاسمی، «پرداختن رسانه‌ها کار را دشوار می‌کند و برخی مطالب ممکن است مثبت باشد و از جهاتی ضررهایی داشته باشد. در پروسه رهایی آنها ایجاد مشکل می‌کرد. این پروسه از سوی مراکز دیگر دنبال می‌شود و وزارت خارجه موضوع را دنبال می‌کند.»

این مقام مسئول وزارت خارجه ایران تاکید کرد: «اینها دزدان دریایی هستند و جایی که هیچ حاکمیتی نیست، این کار را دشوار می‌کند و در این گونه موارد متاسفانه چه برای ما و چه دیگر کشورها کار بسیار دشوار است.»

محمد باسط‌ درازهی، نماینده سراوان در مجلس دهم نیز به در گفت‌وگو با روزنامه شرق، در توضیح دلیل پرداخت نشدن مبلغ درخواستی دزدان از سوی وزارت خارجه گفته است: «فکر می‌کنم از عهده پرداخت این مبلغ برنمی‌آیند.»

در آبان‌ماه گذشته، کارزاری در فضای مجازی با نام «آزادی صیادان ایرانی» با هدف رهایی این صیادان و دریانوردان به راه افتاد، اما چند ماهی پس از آغاز فعالیت این کارزار، بی‌نتیجه رها شد.

سومالی از جمله کشورهایی است که پس از حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد و سفیر خود را از تهران فراخواند.

بر همین اساس حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزارت خارجه، اعلام کرده که امکان حضور فیزیکی در سومالی برای پیگیری امور مربوط به صیادان ایرانی وجود ندارد.

به گفته آقای قشقاوی، ایران هیچ سفارتخانه، ‌سرکنسول و حتی حافظ منافعی در این کشور ندارد که از طریق آن موضوع صیادان گروگان گرفته شده را پیگیری کند.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.