استقلال ناکام بزرگ جام حذفی

در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی فوتبال ایران استقلال با شکست مقابل نفت تهران از این مسابقات کنار رفت تا ناکامی‌های این تیم در فصل جاری کامل شود.
استقلال در لیگ برتر شرایط خوبی ندارد و مسابقات حذفی بهترین راه ممکن برای جبران نتایج نه چندان مناسب این تیم بشمار می‌رفت.
سپاهان به لطف جوانان با استعدادش به تدریج شرایط خود را بهبود بخشیده و با شکست سایپا به مرحله بعدی مسابقات صعود کرد و ذوب آهن دیگر نماینده شهر اصفهان گسترش فولاد را شکست داد و به مرحله نیمه نهایی رفت.
تراکتورسازی نیز با پیروزی مقابل نفت و گاز گچساران یکی دیکر از چهار تیم صعودکننده به مرحله بعدی مسابقات است.
در شرایطی که بدون تردید تراکتورسازی یکی از تیمهای با کیفیت فوتبال ایران است اما نحوه صعود این تیم به این مرحله از مسابقات و درحالی‌که با هیچ‌یک از تیم‌های لیگ برتری و با کیفیت در فوتبال ایران مواجه نشده نشان از روش نامناسب اجرای مسابقات جام حذفی است
+ استقلال همچنان بیمار است
قهرمان جام حذفی نماینده اصلی فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا است و تنها با برگزاری شش مسابقه هر تیمی می‌تواند مستقیماً به آسیا صعود کند. در چنین شرایطی تیم‌هایی که ممکن است شرایط حضور در بالاترین سطح از فوتبال آسیا را نداشته باشند موجب ناکامی فوتبال ایران شوند.
برگزاری مسابقات جام حذفی به صورت رفت و برگشت و یا دیدار پلی آف با تیم‌های سوم و یا چهارم لیگ برای کسب سهمیه آسیایی یکی از راهکارهایی است که می‌تواند موجب شود تا تیم‌هایی که به لیگ قهرمانان آسیا صعود می‌کنند نماینده شایسته‌ای برای فوتبال ایران باشند.
+جام حذفى نه چندان باکیفیت فوتبال ایران
در سال آینده و به دلیل کم شدن سهمیه آسیایی فوتبال ایران تیم‌های با کیفیتی که در مسابقات سنگین لیگ و با برگزاری سی مسابقه به رتبه دوم و سوم می‌رسند باید در مرحله پلی آف آسیا شرکت کنند در حالی که هر تیمی تنها با برگزاری شش مسابقه در جام حذفی مستقیماً به آسیا صعود می‌کند.
در تمامی کشورهای صاحب فوتبال مسابقات جام حذفی اهمیت کمتری نسبت به لیگ دارد. به عنوان نمونه قهرمان جام حذفی فوتبال انگلستان در مسابقات لیگ اروپا شرکت می‌کند که نسبت به لیگ قهرمانان اروپا اعتبار کمتری دارد به همین دلیل مسئولان فوتبال ایران باید در این مورد بازنگری کنند.
نفت تهران ٣ – استقلال ٢
نفت با علی دایی همچنان در مسیر پیشرفت قرار دارد. مهم‌ترین موضوع در ترکیب تیمی نفت وجود بازیکنان با تجربه ای است که به عنوان هسته مرکزی این تیم، یکی از دلایل اصلی موفقیت‌های است.
همه مربیان سعی می‌کنند در ستون اصلی تیم خود بازیکنانی با تجربه و با کیفیت را به کار گیرند. بازیکنانی که تمام برنامه‌های تیمی بر مبنای توانایی‌های آنها پیش می رود.
در خط دفاعی احمد آل نعمه رهبر اصلی خط دفاعی است و به دلیل تجربه بالا و نوع بازی‌اش رهبر اصلی این تیم در این منطقه محسوب می‌شود.
ایمان مبعلی هافبک باتجربه و باهوش فوتبال ایران در مرکز زمین همه کاره نفت است. بازیکنی که آهنگ بازی این تیم را تنظیم می‌کند و در خط حمله محمد قاضی به عنوان تمام کننده و تک مهاجم امید اصلی علی دایی برای رسیدن به گل است.
2
نفت تهران در نیمه نهایی جام حذفی ایران باید با سپاهان بازی کند
این سه بازیکن در سیستم ١-٣-٢-۴ نفت در یک راستا قرار می‌گیرند و در واقع ستون فقرات نفت محسوب می‌شوند و با اضافه شدن بازیکنان جوانی چون ارسلان مطهری و عباس بوعذار ترکیب اصلی نفت شکل می‌گیرد.
در مقابل استقلال هنوز نتوانسته شکل تیمی خود را پیدا کند. در ترکیب تیمی استقلال هسته مرکزی این تیم هنوز مشخص نیست و به همین دلیل هیچ برنامه مشخصی بر مبنای توانایی‌های بازیکنان در این تیم مشاهده نمی‌شود.
بازیکنان در استقلال سردرگم و بی‌برنامه بازی می‌کنند. یکی از دلایل ضعف مفرط استقلال از لحاظ فنی نبود یک راهبُرد و برنامه مشخص است. نفت در همان ابتدا و با ضربه پنالتی قاضی به گل رسید اما تا پایان نیمه اول استقلال بسیار خوش شانس بود که دروازه‌اش بار دیگر باز نشد.
نیمه دوم استقلال به لطف تماشاگرانش سعی ‌کرد بیشتر بر روی دروازه نفت فشار بیاورد و سرانجام نیز موفق شد دروازه این تیم را باز کند. در شرایطی که نفت بدون تردید تیم برتر میدان بود بازی به وقت‌های اضافه کشیده شد و در همان ابتدا برزای توانست استقلال را پیش بیاندازد.
در حالی که به نظر می‌رسید استقلال پیروز میدان است اما تنها در چند دقیقه جریان بازی کاملاً تغییر کرد و نفت با دو کرنر پیاپی دوباردروازه استقلال را بازکرد و درنهایت پیروز میدان شد.
در فوتبال، دفاع کردن برروی ضربات ایستکاهی مهم‌ترین و حیاتی‌ترین تاکتیک‌های مربیان است.
من-تو-من و یارگیری مستقیم بازیکنان حریف توسط هر یک از بازیکنان خودی در محوطه جریمه اصلی‌ترین تاکتیک مربیان است.
دفاع منطقه‌ای و یا مخلوطی از دفاع منطقه‌ای و یارگیری من- تو- من از دیگر روش‌های مقابله در ضربات ایستگاهی است که نیازمند هماهنگی بیشتری است و به همین دلیل بیشتر مربیان ترجیح می‌دهند تا از این روش استفاده کنند.
در گل‌های دوم و سوم نفت هیچ یک از روشهای ذکر شده در استقلال به اجرا گذاشته نشد تا در روزی که نفت شایسته پیروزی بود استقلال از جام حذفی خارج شود.
نفت وگاز گچساران ١ – تراکتورسازى ٣
پس از شکست تراکتورسازى مقابل سپاهان در لیگ برتر پیروزى این تیم مقابل حریف لیگ یکى‌اش نه تنها آرامش را به این تیم بازگرداند بلکه موجب شد تا تراکتورسازى یکى از چهارتیم نهایى جام حذفى شود.
نفت و گاز با مربیگرى داریوش یزدى تیمى جوان و با کیفیت است که تنها به دلیل عدم تجربه کافى بازى را واگذار کرد.
شهرام گودرزى و فرزاد حاتمى در نیمه اول تراکتور را پیش انداختند و در حالی که بنظر مى رسید تراکتور در نیمه دوم کار سختى درپیش ندارد اما شاگردان یزدى کاملا جریان بازى را دراختیار گرفتند اگر ضربه پنالتى نبى الله اسدى در ابتداى نیمه دوم به گل تبدبل مى شد مطمئنا تراکتورسازى روز سختى را پیش رو داشت اما محمدرضا اخبارى بخوبى این پنالتى را مهار کرد تا در ادامه محمد ابراهیمى گل سوم و تیر خلاص را شلیک کند.
عبدالهادى خنیفر در دقایق پایانى با ضربه اى دیدنى یکى ار گل‌ها را جبران کرد تا تنها نماینده لیگ یک فوتبال ایران نیز از گردونه مسابقات خارج شود.
گسترش فولاد ٠ ذوب آهن ٢
گسترش فولاد با کناره گیرى شهردارى ماهشهر رقیب ذوب آهن در این مرحله از مسابقات شد. ذوب آهن قهرمان دو دوره گذشته جام خذفى ایران، به خوبى با شرایط چنین مسابقاتى آشناسنت و به لطف درخشش احسان پهلوان که این روزها بدون تردید یکى ار بهترین بازیکنان فوتبال ایران است توانست در نهایت گسترش را شکست دهد تا همچنان شانس اصلى قهرمانى محسوب شود.
دیدار مرحله نیمه نهایى جام حذفى فوتبال ایران:
نفت تهران – سپاهان
تراکتورسازى – ذوب آهن

(Visited 26 times, 1 visits today)

You may also like...