اشاره خامنه‌ای به مصدق و واکنش کاربران در فضای مجازی؛ کنایه به روحانی

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در یکی دیدار عمومی اشاره ای به دکتر محمد مصدق نخست وزیر رژیم پیشین ایران کرد و هرچند سعی داشت با ذکر نام او، بر «دشمنی آمریکا» با ایران تاکید کند، اما این مقایسه او با واکنش هایی از سوی کاربران ایرانی روبرو شد.

با اینکه انقلابیون ایرانی در مبارزه با رژیم شاه از مصدق بارها نام می بردند اما بعد از پیروزی انقلاب سال ۵۷،، مقام های جمهوری اسلامی ایران به مصدق و پیروانش بی مهری کرده اند.

روز پنجشنبه آیت الله خامنه ای در سخنانش که در آستانه ۱۳ آبان سالروز اشغال سفارت آمریکا بود، گفت: آمریکا حتی به آنهایی که به او امید بستند و برای کمک گرفتن به سراغش رفتند هم رحم نکرد؛ مثل دکتر مصدق که برای آنکه جلوی انگلیسی‌ها بایستد ‌‌به سراغ آمریکایی‌ها رفت و به آنها اعتماد کرد.

مقام های رسمی ایران به ندرت از مصدق نام می برند و حتی در سالهای اخیر تلاش هایی برای نام گذاری خیابان یا میدانی به نام مصدق با واکنش نهادهای نزدیک به رهبر ایران مواجه شده است.

در فضای مجازی این سخنان خامنه ای با بازتاب هایی روبرو شد.

مرتضی کاظمیان فعال سیاسی و روزنامه نگار ملی مذهبی این اظهارات آقای خامنه ای را «تحقیر» مصدق نامید و آن را ناشی از کینه خامنه ای به وی دانست:


View image on Twitter
morteza kazemian @morkazemian
تخفيف و تحريف و تحقير مستقيم و غيرمستقيم دكتر مصدق توسط رهبرى نظام، اوج «بی‌بصیرتی» و البته کینه‌توزی وی درقبال یکی از مفاخر ملی ایران است.
3:56 AM – Nov 2, 2017
5 5 Replies 19 19 Retweets 202 202 likes
Twitter Ads info and privacy
اما جمشید برزگر روزنامه نگار بی بی سی، این سخنان خامنه ای را کنایه به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تعبیر کرده است:

Jamshid Barzegar @JamshidBarzegar
کنایه #خامنه‌ای: آمریکایی که حتی! به دکتر #مصدق هم راضی نمی‌شود، به تو (حسن #روحانی) راضی می‌شود؟
از دعوای خودشان گذشته، دکتر مصدق حتی دارد؟
6:23 AM – Nov 2, 2017
8 8 Replies 15 15 Retweets 163 163 likes
Twitter Ads info and privacy
علی افشاری، فعال سیاسی مقیم واشنگتن هم اعتقاد مشابه ای دارد:

ali afshari @afshari_aku
خامنه اى با گفتن اينكه آمريكاحتى به امثال دكتر مصدق هم راضى نيست،كنايه سنگينى به روحانى زد.فرجام عقب نشينى روحانى نفى تنش زدايى و اعتدال است
6:00 AM – Nov 2, 2017

You may also like...