اعتراض آمریکا به بازداشت معترضان به حجاب اجباری در ایران: آزادی پوشش حق مردم است

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای به بازداشت دهها نفر از معترضان به حجاب اجباری در ایران توسط جمهوری اسلامی اعتراض کرد.

روز جمعه ۱۳ بهمن، ‏وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای بازداشت دست‌کم ۲۹ نفر از این معترضان که در چهار روز گذشته به حجاب اجباری اعتراض داشتند، محکوم کرد.

در بیانیه ای که خانم «هیتر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده، آمده: ایالات متحده آمریکا در حمایت از حق آزادی بیان، آزادی عقیده و آزادی تجمع مسالمت‌آمیز ثابت‌قدم است».

Statement by Spokesperson Heather Nauert on Protests and Arrests in Iran

Heather Nauert

The United States supports the people of #Iran who are protesting against women being forced to wear the hijab. The United States remains steadfast in our support for the rights to freedom of religion, freedom of expression, and peaceful assembly.

در بخشی از این بیانیه آمده: مردم باید برای نوع پوشش شان آزاد باشند و هر دینی که باور دارند را آزادانه دنبال کنند.

موضع گیری وزارت خارجه آمریکا بعد از چهار روز اعتراض زنان و برخی مردان به حجاب اجباری در ایران است.

از روز دوشنبه، تعدادی از زنان در مکان های شلوغ تهران از جمله روبروی دانشگاه تهران، با قرار گرفتن بر روی بلندی‌هایی، ضمن برداشتن حجاب، روسری خود را بر چوب کردند. آنها در سکوت، تنها اعتراض خود را به حجاب اجباری نشان دادند. اقدامی که به طور نمادین از یک ماه پیش توسط زن جوانی به نام «ویدا موحد» آغاز شد. او مدتی بعد بازداشت شد و در فضای مجازی کمپینی برای آزادی او برگزار شد.

ایالات متحده آمریکا از ابتدای اعتراضات دیماه، خواستار به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم ایران، توسط جمهوری اسلامی شد. با این حال در اعتراضات گذشته بازداشت ها توسط نهادهای قضایی و امنیتی ادامه یافته است.

روز پنجشنبه پلیس تهران اعلام کرد دست کم ۲۹ نفر از معترضان به حجاب اجباری بازداشت شده اند.

در بیانیه پلیس، این افراد، «فریب خوردگان کمپین آزادی‌های یواشکی» نامیده شده اند. کمپین آزادی های یواشکی، توسط مسیح علینژاد در سالهای اخیر برای پایان حجاب اجباری در ایران فعالیت می کند و در بخشی از فعالیت های این گروه، چهارشنبه های سفید، به عنوان نماد روز مبارزه با حجاب اجباری انتخاب شده است.

پلیس نگفته است مصداق جرم این افراد چیست. آنها بطور مسالمت آمیز اعتراض خود را بیان کرده اند و براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تجمع و اعتراض اگر مخل اسلام و با سلاح نباشد، آزاد است.

در روزهای اخیر دهها فعال سیاسی نیز ضمن حمایت از درخواست لغو حجاب اجباری، نوشته اند که اجبار حجاب مبنای مذهبی ندارد.


مصطفی تاجزاده

۱. نه آیه‌ای درباره اجباری بودن حجاب داریم و نه حدیثی. فقها نیز برای عدم رعایت حجاب مجازات تعیین نکرده‌اند. پس الزام به دین برنمی‌گردد. در عمل نیز رضاشاه در برداشتن زوری حجاب شکست خورد و جمهوری اسلامی در #حجاب_اجباری. آیا زمان آن فرانرسیده که نظام خود به اصلاح این خطا بپردازد؟

در روزهای اخیر دهها زن و مرد، به طور نمادین به اعتراض به حجاب اجباری پرداختند. در یکی از این عکسها، یک دختر چادری در مشهد در حاشیه یک خیابان پر رفت و آمد روی یک جعبه تاسیسات رفت و یک روسری را به سر چوب زد.

انتخاب کرده چادری باشد و برای حق انتخاب بقیه زنان این سرزمین بیرق برافراشته. زیبایی دیگر چه می‌تواند باشد؟! #دختران_خیابان_انقلاب

در تهران نیز برخی مردان به این حرکت اعتراضی پیوستند. روز چهارشنبه یک مرد جوان در حالیکه یک نوشته «تنها نیستید» نگه داشته بود، یک روسری سرخ را به سر چوب زد.

یک زن با نوزاد خود در کنار یک میدان روسری خود را به سر چوب زد و زن دیگری با چادر روی یک نیمکت ایستاد و اقدام مشابهی انجام داد.

رضا حقيقت نژاد

امروز مادران و زنان محجبه کنار #دختران_خیابان_انقلاب ایستادند تا بگویند در این مکان باید پوشش آزاد باشد.

زن دیگری هم در خیابان پروین تهران نزدیک فلکه تهرانپارس شال خود را از سر برداشته و روی دست بلند کرد.

You may also like...