اعلام نگرانی سازمان ملل از نژادپرستی انگلیسی ها در بریتانیا

یک کمیته مبارزه با نژادپرستی و تبعیض نژادی در سازمان ملل از افزایش حملات با تعصب نژادی در بریتانیا به دنبال همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا، اظهار نگرانی کرده است.
گزارش سازمان ملل می‌گوید سیاستمداران بریتانیایی در دوران تبلیغات انتخاباتی از زبانی “تفرقه‌انگیز” و “مهاجرستیز” استفاده کرده‌اند و شماری از رسانه‌ها به چنین بحث‌هایی دامن زده‌اند. گزارش می‌گوید رهبران سیاسی هم در مقابل چنین گفتمانی واکنش لازم را نداشتند.
سازمان ملل می‌گوید حملات متعصبانه به طور مستمر کمتر از آن چیزی که بوده‌اند گزارش شده‌اند و در موارد زیادی کسی برای ارتکاب آنها مجازات نشده است.
همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در ۲۳ ژوئن انجام شد. در دو هفته آخر ماه ژوئن بیش از ۳ هزار مورد حملات از روی تعصب نژادی به پلیس گزارش شد. رقمی که در قیاس به مدت مشابه سال قبل ۴۲ درصد افزایش داشت.
بیشترین موارد آزار و اذیت در ۲۵ ژوئن، یعنی یک روز پس از اعلام نتیجه همه‌پرسی، گزارش شد.
مهاجران و بریتانیایی‌های مسلمان و از تبار آسیایی و شرق اروپایی اصلی‌ترین قربانی‌های چنین اذیت و آزارهایی بوده‌اند.
در دو هفته اول ماه ژوئیه هم حدود ۳ هزار مورد اذیت و آزار نژادپرستانه گزارش شد که به معنی روزانه ۲۰۰ مورد به طور متوسط است.
کمیته سازمان ملل از “انعکاس تصویری منفی” از اقلیت‌های نژادی، پناهجویان و مهاجران در رسانه‌های بریتانیایی انتقاد کرده و گفته است برنامه ضدتروریسم دولت بریتانیا “فضایی آمیخته به سوءظن را علیه مسلمانان ایجاد کرده است”.
سازمان ملل از بریتانیا خواسته است که اقدامات مبارزه با تروریسم را به نحوی بازطراحی کند که به پیش‌فرض‌های تبعیض‌آمیز علیه مهاجران، اقلیت‌های نژادی و مذهبی دامن نزند.

(Visited 35 times, 1 visits today)

You may also like...