اقدام ترامپ برای ممنوعیت دستگاه تقویت سلاح نیمه خودکار

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دستور تهیه طرحی را برای ممنوع کردن وسیله ای که سرعت شلیک سلاح های نیمه خودکار را در حد یک مسلسل بالا می برد داده است.

این وسیله موسوم به “بامپ استاک” در تیراندازی سال پیش در لاس وگاس که ۵۸ کشته به جا گذاشت استفاده شده بود.

آقای ترامپ در سخنانی در کاخ سفید گفت که به وزارت دادگستری دستور داده طرحی را برای غیرقانونی کردن این وسیله آماده کند.

او گفت که “باید برای حفاظت از بچه ها بیشتر تلاش کنیم” و افزود که بحث درباره ایمنی مدارس جزو برنامه های این هفته او خواهد بود.

از هفته پیش که دانش آموز سابق دبیرستانی در فلوریدا ۱۷ نفر را در آنجا کشت فشار بر آقای ترامپ بالا گرفته است.

“بامپ استاک” سرعت شلیک سلاح های نیمه خودکار مثل “ای آر ۱۵” (که در حمله فلوریدا استفاده شد) را در حد مسلسل بالا می برد.

در آمریکا امکان خرید این وسیله با صد دلار بدون تهیه عدم سوءپیشینه وجود دارد.

در حمله اکتبر از اتاق هتلی در لاس وگاس به سوی محل برگزاری یک کنسرت موسیقی از این وسیله استفاده شد. عامل آن حمله یک مرد ۶۴ ساله بود که همانجا خودکشی کرد.

در آن حمله که خونین ترین تیراندازی در حمله یک نفر در تاریخ آمریکا قلمداد می شود، همچنین بیش از ۵۰۰ نفر زخمی شدند.

تحلیل های صوتی از صحنه آن حمله نشان داده که استیفن پداک توانست ۹۰ گلوله را در ده ثانیه از اتاقش در هتل کازینوی “مندلی بی” خالی کند.

کارشناسان می گویند که اگر پداک مجهز به “بامپ استاک” نبود نمی توانست این تعداد آن را بکشد یا زخمی کند.

کاخ سفید روز سه شنبه همچنین اشاره کرد که اعمال محدودیت سنی برای خریداری سلاح نیمه خودکار “ای آر ۱۵” که در تیراندازی هفته پیش فلوریدا به کار رفت را بررسی می کند.

بامپ استاک که سرعت شلیک را بالا می برد
برنامه راهپیمایی

کاخ‌سفید همچنین گفت دونالد ترامپ آماده است از پیشنهادات کنگره این کشور برای بهبود روند بررسی سوءپیشینه خریداران سلاح حمایت کند.

هم‌زمان دانش‌آموزان دبیرستانی در نقاط مختلف آمریکا برای برگزاری تظاهرات و تحصن اعتراضی نسبت به قوانین مالکیت اسلحه خود را آماده می‌کنند.

روز سه‌شنبه (۲۰ فوریه – اول اسفند) گزارش شد آقای ترامپ در دیدار با سناتور جمهوری‌خواه، جان کرنین، درباره پیش‌نویس قانونی جدید که روند بررسی سوابق افراد را پیش از واگذاری سلاح به آنها بهبود ببخشد گفتگو کرده است.

آقای ترامپ که در دوران کارزار انتخاباتی خود از حمایت قاطع انجمن ملی اسلحه آمریکا، ان‌آر‌ای، برخوردار بود و پس از ورود به کاخ سفید هم دستور باراک اوباما در ارتباط با بررسی سوابق روانی خریداران سلاح را لغو کرده بود، پس از کشتار دبیرستان مارجوری استونمن داگلاس در شهر پارکلند فلوریدا، گفته نباید هیچ دانش‌آموز و پدر و مادری نسبت به سلامت و امنیت در مدارس آمریکایی نگران شود.

تیراندازی روز ۱۴ فوریه که ۱۷ دانش‌آموز و خدمه مدرسه در آن کشته شدند مرگ‌بارترین حمله مسلحانه به مدرسه‌ای در این کشور از سال ۲۰۱۲ بود.

نیکلاس کروز روز دوشنبه در دادگاه شهر فورت لادردیل، فلوریدا برابر قاضی ایستاد
همزمان نیکلاس کروز، ۱۹ ساله، که هفته گذشته با یک اسلحه خشاب‌دار ای‌آر ۱۵ به دبیرستان سابق خود حمله کرد و ۱۷ نفر را کشت دیروز (دوشنبه) به دادگاه برده شد.

در همین حال، دانش‌آموزان این دبیرستان بزرگ در فلوریدا که در یکی از امن‌ترین مناطق مسکونی در نزدیکی میامی واقع شده، با حضور در برابر دوربین‌ها و تشکیل تجمع‌های اعتراضی در حال بسیج کردن یک جنبش دانش آموزی هستند که هدفش وادار کردن قانون‌گذاران و سیاست‌مداران آمریکا برای رسیدگی به قوانین اسلحه در این کشور است.

این اعتراض‌ها به ویژه پس از آن شدت گرفته که به گزارش رسانه‌های آمریکا، مشخص شده نیکلاس کروز در یک سال گذشته به طور قانونی توانسته ۷ اسلحه خریداری کند در حالی که از سوی مراکز بهداشت روانی فلوریدا هم مورد معاینه و تست سلامت روانی قرار گرفته بود؛ یکی از آن هفت اسلحه، همان تفنگ خشاب‌دار و نیمه خودکار ای آر ۱۵ بود که نیکلاس کروز با آن روز چهارشنبه به دبیرستان سابق خود حمله کرد.

برنامه راهپیمایی بازماندگان کشتار فلوریدا در واشنگتن
پلیس فدرال از ‘رفتار’ مهاجم فلوریدا مطلع شده بود
پلیس آمریکا به هشدار حمله به مدرسه فلوریدا ‌توجه نکرده بود
دست کم ۱۷ کشته در تیراندازی در دبیرستانی در فلوریدا
پس از این حمله که به گزارش رسانه‌های آمریکا هشتمین حمله خونین به مدارس در آمریکا طی هفت هفته گذشته از سال جدید میلادی است، بحث اصلاح قوانین فروش اسلحه یک بار دیگر در آمریکا به صدر اخبار راه یافته است.

در همین حال، بازماندگان جوان تیراندازی خونین چهارشنبه هفته قبل در فلوریدا برنامه یک راهپیمایی ملی به سوی واشنگتن را اعلام کرده‌اند تا در جریان آن خواستار اقدام سیاسی در کنترل سلاح شوند.

سازمان دهندگان این برنامه که دانش‌آموزان هستند به رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند که مصمم هستند کشتار روز چهارشنبه را به نقطه عطفی در بحث بر سر مالکیت سلاح در آمریکا بدل کنند.


دانش‌آموزان دبیرستان‌های مختلف در آمریکا خود را برای برگزاری یک تظاهرات بزرگ در ۲۴ ماه مارس آینده در پایتخت آماده می‌کنند
در حال حاضر قوانین فدرال آمریکا فروشندگان سلاح را موظف می‌کند که پیش از واگذاری اسلحه، سوابق خریدار را در بانک اطلاعاتی مرتبط جستجو کنند.

این درخواست بررسی سوابق کیفری متقاضیان از سوی مراکز مجاز فروش اسلحه به بانک اطلاعاتی تحت نظر پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، ارسال می‌شود که بنابر گزارش‌ها تنها سال گذشته ۲۵ میلیون درخواست از این نوع را دریافت کرده بوده است.

با این وجود، انتقادهای فراوانی از این فرآیند مطرح است؛ از جمله این که آیا بانک اطلاعاتی مرجع برای بررسی سوابق خریداران اسلحه به روز و جامع است و این که آیا همه نهادها خود را نسبت به ارسال گزارش‌های منظم به این بانک اطلاعاتی موظف می‌دانند.

برای مثال، سال گذشته و در پی حمله به یک کلیسا در تگزاس، مشخص شد که نیروی هوایی آمریکا در ارسال گزارش‌های مربوط به خشونت خانوادگی پرسنل خود به این بانک اطلاعاتی کوتاهی کرده بود.

در پی همین حمله سال گذشته در تگزاس بود که سناتور جان کرنین از این ایالت طرحی را برای اصلاح فرآیند بررسی سوءپیشینه متقاضیان خرید اسلحه تهیه کرد و برای جذب حمایت هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آن را به همراه سناتور دموکرات کریس مورفی به صحن کنگره برد.

اکنون آقای ترامپ نسبت به طرح و بررسی بیشتر این پیش‌نویس در کنگره آمریکا روی خوش نشان داده و گفته از تلاش‌های فراحزبی در این باره حمایت خواهد کرد.

با وجود این، فضای به شدت دو قطبی شده در واشنگتن و عزم سنتی جمهوری‌خواهان برای مخالفت با قوانین محدود کننده مالکیت اسلحه، به نتیجه رسیدن این دور جدید از جنب و جوش‌ها که معمولا در پی وقوع یک کشتار بزرگ با اسلحه روی می دهد را هم با تردیدهای فراوان همراه کرده است.


روز گذشته معترضان به قوانین اسلحه در برابر کاخ‌سفید همچون قربانیان کشتارها در مدارس آمریکا روی زمین دراز کشیدند

You may also like...