: التهاب ها خاتمه یافت. خاورمیانه به تعامل و مدارا لبخندى گوارا زد.

علی آهنگر در مقاله ای در ابتکار نوشته: التهاب ها خاتمه یافت. خاورمیانه به تعامل و مدارا لبخندى گوارا زد. ایران پیروز میدان شد. ٣٠ نوامبر ٢٠١۶/ دهم آذر ١٣٩۵ روزى است که بر تارک تاریخ صنعت نفت ایران و جهان خواهد درخشید. نه فقط از آن رو که تصمیمى حیرت انگیز و غافلگیرانه در حوزه نفت در این روز به یاد ماندنى اتخاذ شد، بلکه بیشتر از آن جهت که یک بار دیگر هنر دیپلماسى و مردان بزرگ مذاکره را در گشایش کارهاى پیچیده و سخت نمودار ساخت.
نویسنده یادآوری کرده که در این هفته همچون آخرین روزهاى پر التهاب مذاکرات برجام، جهان یک بار دیگر دچار اظطراب شد. اتریش و وین یک بار دیگر توجه جهانیان را به خود معطوف ساخت. بیم و امید همه جا را فراگرفته بود. نبرد طولانى مدت ایران و عربستان در میدان نفت به کجا مى انجامد. اما سرانجام یک روز خوب براى دیپلماسى و یک روز خوشایند براى اندیشه و فروغ تفکر ایرانى پدید آمد.
به نظر ابتکار: در این روزها که تمام کشورهاى عضو اوپک و حتى تولید کنندگان موثر خارج از اوپک به کاهش تولید روزانه خود تن داده اند و فقط ایران است که نه تنها کاهشى نپذیرفته ، که با افزایش تولید به میزان ٩٠ هزار بشکه در روز و رسیدن به سطح تولید پیش از تحریمها دست یافت. این یک پیروزی بزرگ است.
احتیاط کنید
فیروز نعیم محبوبی در سرمقاله نوآوران نوشته دولت و رسانه های اصلاح طلب و معتدل نباید اجازه دهند که محافظه کاران به بهانه پیروزی ایران در مذاکرات اوپک و معاف شدن از تعدیل تولید نفت را به عنوان تبلیغات علیه سعودی و جلوه دادن یک پیروزی بزرگ و شکست بزرگی برای ریاض جا بزنند.
سردبیر روزنامه با اشاره بر افزون شدن بر درآمد نفتی ایران و سعودی اشاره کرده که این این، بیش و پیش از آن که معجزه هزاره سوم یا مخلوق دیپلماسی درخشان تهران باشد؛ محصول« توافق» و میل به تنش‌زدایی در هر دو پایتخت است.
واقعیت این است که ظهور دونالد ترامپ بر پهنه سیاسی ایالات متحده آمریکا، همگان را درباره پیش بینی رفتار واشینگتن در موضوعات گوناگون سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک، بسیار سردرگم و آشفته کرده؛ تا آن‌جا که حتی نام « نو محافظه‌کاری» را نیز نمی‌توان با اطمینان بر جریان جدید حاکم بر ساختار سیاسی آمریکا نهاد.
سرمقاله نوآوران به این نتیجه رسیده که: با این توافق و برمبنای نتایج اولیه آن، ایران و عربستان در یافته‌اند که با نگاه ژرف‌تر به مسائل منطقه‌ای و تأثیرپذیری کمتر از مسائل و قدرت‌های بین‌المللی و نیز از طریق گفت‌و گو و توافق، بیشتر به منافع و اهداف خود خواهند رسید تا رویارویی و مخاصمه. شرق خاورمیانه درگیر منازعه و رقابت‌ ژئوپولیتیک میان سه قدرت منطقه‌ای یعنی ایران، ترکیه و عربستان است که از حدود ۵۰۰ سال پیش وجود داشته چنانکه رقابت بین عربستان و ایران در اوپک و رهبری آن هم از ابتدای تشکیل اوپک سابقه داشته است.
دعوا بر سر شرمساری است!
پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: دلواپسان جهاد تعریف شرمساری را بر پا کرده‌اند. یعنی می‌خواهند با فراخوانی هماهنگ به زور به ملت حالی کنند که شرمساری آن چیزی نیست که فلانی گفته بلکه همین چیزی است که ما می‌گوییم. هر گوشه‌ای که می‌رویم یک عزیز دلواپس به مدد لغت نامه دهخدا و فرهنگ معین در حال تعریف و تشریح ریشه لغت شرمساری است، یا در حال واجوره کردن دیوان حافظ و مثنوی معنوی است که شده یک مصرع با حضور شرمساری پیدا کند و بر فرق دولت بکوبد که بفرمایید این هم فرمایش حضرت حافظ یا جناب مولانا؛ شرمساری در ۸ قرن پیش هم به لغو سخنرانی ربطی نداشته است.
طنزنویس به طعنه نوشته: البته خب واضح و مبرهن است که دغدغه دوستان‌مان نه شرمساری است و نه سرافکندگی و نه خجلت و نه هیچ‌کدام از واژگان همسو. ورنه تا دل‌تان بخواهد مثال درباره شرمساری هست که دوستان هاله نور به بار آورده‌اند و نه جناب حدادعادل و نه روزنامه وزین توپخانه و نه دیگر بزرگواران حتی به روی مبارک نیاوردند.حالا به فرض که دکتر روحانی گفت شرمساری در لغو سخنرانی نایب رئیس مجلس نیست و در تهمت و دروغ و توهین مستقیم است یا در به هدر دادن پول بی‌زبان نفت در طرح‌های بی‌حاصل است یا در هبه کردن اموال ملت به بابک و خاور و سعید است، فرقی داشت؟ اصلاً چرا شرمساری…
ستون طنز ایران تاکید کرده: بیایید تصور کنیم جناب روحانی تذکر می‌دادند بعضی حرف‌ها در‌شأن و جایگاه برخی عزیزان نیست. از نو جهادی برپا می‌شد که لغت‌شان را برای ملت تعریف کنند و هزاران مثال بیاورند که خدشه دار شدن‌شان در آلودگی هواست نه در بغل کردن مادر چاوز… یا اینکه‌ شأن ما در قیمت دلار است که له و لورده می‌شود نه اینکه کسی بگوید آب رو بریز فلان جا که بسوزه. یا اینکه‌ شأن ما را فقط پرداخت حقوق نجومی می‌بلعد نه فراهم کردن راهکاری که برخی براحتی حقوق بالا بگیرند.

(Visited 46 times, 1 visits today)

You may also like...