الیوت آبرامز: انتخابات ایران آزاد نیست؛ شانس پیروزی «رئیسی» بیشتر است

تنها ساعتی به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است. در ادامه گفت و گوهای صدای آمریکا درباره این انتخابات و نگاه صاحبنظران غربی، ستاره درخشش، رئیس بخش فارسی صدای آمریکا در گفتگویی اختصاصی با الیوت آبرامز معاون مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا، نظر او را درباره انتخابات ریاست جمهوری در ایران جویا شد. آقای آبرامز با تشریح دیدگاههای خود، معتقد است شانس رئیسی در این انتخابات بیشتر است.

مشروح این گفتگو را در زیر بخوانید:

ستاره درخشش:‌ در جریان مبارزات انتخاباتی مشاهده کردیم که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران رقبای اصولگرای خود را مورد حمله قرار می داد. به نظر شما ایا این یک شکاف واقعی درون جناحی است یا تنها تاکتیک انتخاباتی؟

الیوت آبرامز: نظر من روحانی از این امر واهمه دارد که انتخابات رابه سرقت ببرند و می خواهد تلویحاً به رهبر جمهوری اسلامی بگوید که من ساکت نخواهم شد و اگر این انتخابات از رأی دهندگان گرفته شود و به رئیسی داده شود مشکل واقعی بروز خواهد کرد.

درخشش: پس پیش بینی شما چیست؟ برخی می گویند روحانی برنده است

آبرامز: اگر انتخابات آزاد بود، روحانی برنده می شد؛ اما این انتخابات آزاد نیست. شانس پیروزی رئیسی بیشتر است؛ چون رهبر این می خواهد که او برنده شود. زیرا اگر رئیسی بازنده شود در اینصورت از حلقه جانشینی رهبر خارج خواهد شد که برای رژیم مناسب نیست

بنظر من در حال بررسی هستند که در انتخابات دستکاری کنند و برای رئیسی برنامه ریزی می کنند. آیت الله خامنه ای اخیراً هشدار داده است که هیچ نوع تظاهراتی بعد از انتخابات مجاز نخواهد بود و نتیجه انتخابات هرچه باشد باید مورد قبول واقع شود.

اگر انتخابات آزاد بود و شمارش آرا به درستی انجام می گرفت نیازی به این نوع هشدارها نبود و تنها دلیلی که پیشاپیش انتخابات این اخطار داده شده این است که می خواهند از اعتراضات علیه برنده شدن رئیسی جلوگیری کنند. به نظر من امکان برنده شدن رئیسی زیاد است.

درخشش: حسن روحانی تلاش کرده است که معاملات تجاری را که گفته می شود ایران قرار بود در پی توافق هسته ای به آن دست یابد، با سر و صدا ی زیاد بسیار مهم جلوه دهد. ولی آیت الله خامنه ای این موضوع را رد کرده است. دلیل این اختلاف که حالا آغاز شده چیست؟

آبرامز: یکی از راه هایی که توافق هسته ای به مردم قبولانده شد این بود که می گفتند ما برای رونق اقتصادی و سرمایه گذاری و گسترش تجارت به آن نیاز داریم. بی تردید توافق هسته ای نتایجی هم داشته و از طریق آن به مقادیری پول دست یافته اند ولی این آن معدن طلایی نبود که به مردم وعده داده شد.

آسوشیتدپرس: به نظرمی رسد روحانی رقیب تندروی خود را شکست دهد
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی می گوید که حسن روحانی که آینده سیاسی خود را بر سر مقابله با تندروهای کشور بر سر برجام گذاشت تا تحریم های اقتصادی علیه ایران کاهش یابد، به زودی خواهد فهمید که تصمیم رای دهندگان به او چه خواهد بود و این که آیا می خواهند او را یک بار دیگر در کرسی ریاست جمهوری حفظ کنند.

آسوشیتدپرس می گوید از سال ۱۹۸۱ و زمانی که آیت الله خامنه ای به ریاست جمهوری رسید، همه رئیس جمهوری های ایران دو دوره در این مسند بوده اند.

تحلیلگران سیاسی و نظرسنجی ها پیش بینی می کنند که نام روحانی از صندوق ها خارج خواهد شد هرچند به طور قطع نمی توان نتیجه را پیش بینی کرد.

اگر در انتخابات روز جمعه نتیجه قطعی حاصل نشود انتخابات به دور دوم می رسد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با اشاره به حضور حامیان روحانی در خیابان های تهران در روز سه شنبه گفت بنفش پوشان با به صدا درآوردن بوق اتومبیل هایشان شعارها و سرودهایی را در حمایت از میرحسین موسوی برزبان می آوردند و خواستار آزادی رهبران جنبش سبز از حصر خانگی شدند.

مخالفان روحانی می گویند برجام که در ۲۰۱۵ امضا شد، و برنامه اتمی ایران را در قبال کاهش تحریم ها محدود ساخت، از تحقق وعده های اقتصادی بازمانده است.

با آن که تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران لغو شده اما تحریم های دیگر آمریکا و اروپا همچنان برقرار است و مانع مراودات کاری بانک ها و بسیاری از شرکت های بزرگ با ایران می شود.

نرخ بیکاری نیز همچنان دورقمی است و به گفته صندوق بین المللی پول حدود یک سوم جوانان بیکارند.

آسوشیتدپرس می گوید که بزرگترین رقیب آقای روحانی، ابراهیم رئیس است که از نزدیکان آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به شمار می رود و حتی برخی او را از گزینه های جانشینی رهبر می دانند.

رئیسی حمایت دو نهاد عمده روحانیت را دارد و وعده داده که رایانه به اقشار فقیر را افزایش دهد. ژست های پوپولیستی و سخنان او در نکوهش فساد در کنار گذشته او و زمانی که زندانیان سیاسی را در دهه شصت خورشیدی به اعدام محکوم می کرد، ممکن است که حامیان او را تشویق کند.

آسوشیتدپرس می گوید هرکس برنده انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران شود، به سمت و سوی آینده ایران و رهبر بعدی جمهوری اسلامی شکل خواهد داد.

(Visited 178 times, 1 visits today)

You may also like...