انتشار عکس ‘طنزآلود’ پادشاه در کتاب درسی عربستان دردسرساز شد

وزیر آموزش و پرورش عربستان ناچار شده به علت انتشار یک عکس اشتباه در کتب درسی عذرخواهی کند.
در این عکس ملک فیصل، پادشاه فقید عربستان، در حالی که یودا، شخصیت خیالی فیلم جنگ ستارگان، کنار او نشسته دیده می‌شود.
احمد العیسی، وزیر آموزش و پرورش عربستان گفته یک کمیته ویژه در حال بررسی علل وقوع این “اشتباه غیرعمد” است.
در این عکس، شخصیت خیالی دیو و جن مانند یودا که در مجموعه جنگ ستارگان نقش یک “پدر معنوی” و “پیر خردمند جدای” را ایفا می‌کند در کنار ملک فیصل نشسته است و پادشاه فقید عربستان در حال امضای سند سازمان ملل متحد به سال ۱۹۴۵ است.
این عکس در حقیقت یک مونتاژ هنری و اثر شاویش، هنرمند عربستانی است که خودش می‌گوید “روحش هم خبر ندارد” چه طور اثرش از کتب درسی سر درآورده است.
با وجود این شاویش تاکید کرده که قصدش از این مونتاژ “به سخره گرفتن ملک فیصل” نبوده و یودا که در جنگ ستارگان “مظهر خردمندی و یک راهبان باستانی و معنوی” است را کنار پادشاه سعودی قرار داده تا بر نقش او در گذار عربستان به عصر مدرن و معرفی کشورش به عرصه‌های جهانی تاکید کند.
“اینجا همه ملک فیصل را دوست دارند حتی نسل‌های جوان.”
این عکس که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های عربستان جنجالی شده، بخشی از یک مجموعه هنری است که شاویش در سال ۲۰۱۳ خلق کرده بود و در آن این هنرمند شخصیت‌های نمادین فرهنگ عامیانه آمریکایی را بروی عکس‌های وقایع تاریخی کشورش مونتاژ کرده بود.
او می‌گوید ایده اصلی این پروژه پس از آن به ذهنش رسیده که عکسی از انور سادات، رئیس‌جمهوری فقید مصر دیده بوده که در خلال دیدارش از دیزنی‌لند کنار میکی ماوس ایستاده بوده است.
بگذر از پست توییتر شماره از @SilentRuins
مشاهده عکس در توییترمشاهده عکس در توییتر
دنبال کردن

یکی از کاربران توییتر به نام سایلنت‌روینز با انتشار عکس چاپ شده در کتب درسی نوشته: “یادتون میاد اون روزی را که یودا منشور سازمان ملل را امضاء کرد در حالی که ملک فیصل هم کنارش نشسته بود؟ وزیر آموزش و پرورش که حتما یادش میاد.”

این عکس که گفته شده “اشتباهی” به کتب درسی راه یافته، در بخش سازمان ملل متحد کتاب علوم اجتماعی منتشر شده است
شاویش پس از رسانه‌ای شدن انتشار اثرش در کتب درسی گفته نظرات انتقادآمیزی نسبت به این کار سال ۲۰۱۳ او طرح شده اما اکثر انتقادها متوجه وزارت آموزش و پرورش بوده است.
“بالاخره یک نفر باید قبل از چاپ شدن این عکس اون رو وارسی می‌کرد.”

You may also like...