انتقادها از پایتخت؛ تنابنده: تا پایان سریال صبر کنید

در مجموعه پنجم از سریال پایتخت موضوع خواستگاری از سارا و نیکا (دختران نوجوان خانواده نقی معمولی در سریال پایتخت ۵)مطرح شده اما هنوز خواستگاری انجام نشده، برخی فعالان حقوق کودکان به شدت به طرح موضوع ازدواج دختران نوجوان سریال پایتخت انتقاد دارند و معتقدند این ترویج ازدواج کودکان است و صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران باید پاسخگو باشد و توضیح بدهد که چرا در برابر انتقادها سکوت کرده است. این در حالی است که محسن تنابنده، بازیگر و نویسنده این سریال با تاکید بر اینکه هرگز این "پدیده کثیف" را تبلیغ نمی‌کند، گفته که منتقدان حاضر نیستند تا پایان سریال صبر کند. آقای تنابنده ضمن اشاره به اینکه در قسمت دهم سریال "همه‌چیز حل می‌شود"، گفت که مسئله ازدواج دختران کم‌سن را مطرح کرده چون مخالف سرسخت آن است و بالاخره باید کسی آن را مطرح می‌کرد. به گفته آقای تنابنده نقی معمولی و هما؛ والدین سارا و نیکا به شدت با این مسئله مخالفند و در ادامه سریال وقتی متوجه می‌شوند که قصد رحمت چیست واکنش تندی نشان می‌دهند. واکنش‌ها به سریال پربیننده نوروزی پایتخت از همان روزهای نخست آغاز شد. برخی با یادآوری همکاری سازمان هنری و رسانه‌ای اوج -که به نوعی بازوی فرهنگی سپاه پاسداران محسوب می‌شود- در تولید این سریال، به برخی سکانسها که رنگ و بوی سیاسی داشت اشاره می‌کردند برخی دیگر با جلوتر رفتن سریال معتقد بودند مشارکت سازمان اوج در تهیه این سریال موجب شده برخی خطوط قرمز که به طور معمول در رسانه ملی رعایت می‌شود، کم‌رنگ‌تر شود. برخی دیگر هم می‌گفتند که حتی اگر بخش پایانی سریال همراه با پیام اخلاقی و نکوهش ازدواج کودکان باشد، این مجموعه برای پیام اخلاقی مورد نظرش فرهنگی نادرست را ترویج و عادی سازی کرده است.
پوستر جدید پایتخت ۵حق نشر عکس.
پوستر جدید پایتخت ۵ که قصه‌اش حول محور داعش می‌گردد
هادی شریعتی، حقوقدان و فعال حقوق کودک و عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان در این مورد به خبرآنلاین گفته که با هر وسیله غیر اخلاقی و غیرفرهنگی نمی‌توان به هدفی اخلاقی رسید. محتوا و زبان طنز سریال نباید بهانه‌ای برای طرح یک معضل اجتماعی به این شکل باشد. آقای شریعتی معتقد است قرار دادن آسیب‌های اجتماعی مثل ازدواج کودکان بدون پرداخت صحیح کارشناسانه بیشتر شبیه تمسخر و چشم بستن بر روی مشکلات و آسیب‌هایی است که کودک‌همسری آنها را تولید می‌کند. به گزارش خبرآنلاین، این فعال حقوق کودک همچنین گفت مسئله‌ای که باعث نگرانی فعالین اجتماعی و برخی هنرمندان است ورود یک جریان در قالب سرمایه‌گذار و حامی در رسانه ملی است. آقای شریعتی با اشاره به مشارکت سازمان اوج در تولید این اثر گفت که تفکرات این گروه در بیلبوردهای خیابانی، محصولات سینمایی و تلویزیونی و بعضی سایت‌ها و روزنامه‌ها کاملا مشهود است. به نظر می‌رسد دست‌اندرکاران تهیه سریال پایتخت و منتقدان در اینکه برنامه‌های تلویزیونی و سریال‌هایی مانند پایتخت قدرت اثرگذاری بالایی دارند، اتفاق نظر دارند و اختلاف عمده ناشی از شیوه پیام‌رسانی است. دست‌اندرکاران این سریال معتقدند که با مطرح کردن معضل ازدواج کودکان آن را نفی می‌کنند اما برخی منتقدین بر این باورند که این شیوه موجب ترویج این معضل و عادی‌سازی بستر این ناهنجاری است. همین چند روز پیش محسن تنابنده، بازیگر نقش نقی معمولی و نویسنده این مجموعه بعد از حذف بخشهایی از رقص و پایکوبی قسمت سوم این سریال در بازپخش روز بعد، عکسی از نظرات مخاطبان را در اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: لطفا سانسور نکنید، لطفا به مردم احترام بگذارید. در یکی از قسمت‌های اولیه این مجموعه، پزشکی که برای ختنه فرزند خواهر نقی معمولی به منزل این خانواده آمد، فردی بود که شباهت ظاهری به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا داشت. در ختنه‌سورانی که صحنه‌های رقص و پایکوبی سانسور شده متعلق به آن بود، مدعوین بعد از اینکه کلی سربه‎سر دکتر تراب (که نامش هم به ترامپ شبیه بود) گذاشتند، "مرگ بر آمریکا" گفتند. از سوی دیگر در قسمت‎هایی که اخیرا از تلویزیون پخش شده، مخاطبان شاهد آن هستند که سه جوان قصه سریال پایتخت به هر دری می‌زنند که بتوانند با قاچاقچی از ترکیه به اروپا بروند. و اینها همه در حالی است که سناریوی این مجموعه تلویزیونی امسال حول محور داعش می‌چرخد. برخی ناظران می‌گویند که اگر فرض بر این باشد که صداوسیما یا سازمان اوج بخواهند سیاست‌های ویژه‌ای را تبلیغ کنند به نظر می‌رسد شیوه آنها با گذشته به شکلی محسوس تغییر کرده، دیگر مانند سال‌های گذشته از شیوه‌های مستقیم برای تبلیغات استفاده نمی‌شود بلکه برخی واقعیت‌های جامعه امروز هم خیلی سرراست و بی‌پرده در نظر گرفته می‌شود. حالا اینکه واقعیت‌های زندگی امروز مردم ایران تا چه حد در آینه صداوسیما منعکس می‌شود به مؤلفه‌های زیادی بستگی دارد و مهم فقط آنچه گفته می‌شود و نشان داده می‌شود نیست بلکه اینکه چه کسی آن را می‌گوید هم اهمیت زیادی دارد. مجموعهٔ تلویزیونی پایتخت به کارگردانی سیروس مقدم، با بازی محسن تنابنده، احمد مهرانفر، ریما رامین‌فر، هومن حاجی عبداللهی و نسرین نصرتی، با مشارکت سازمان هنری اوج تهیه شده است. این سریال که پیش از این ۴ مجموعه آن از تلویزیون ایران پخش شده، تندیس بهترین سریال را در چهارمین جشنواره جام جم دریافت کرده است.

در مجموعه پنجم از سریال پایتخت موضوع خواستگاری از سارا و نیکا (دختران نوجوان خانواده نقی معمولی در سریال پایتخت ۵)مطرح شده اما هنوز خواستگاری انجام نشده، برخی فعالان حقوق کودکان به شدت به طرح موضوع ازدواج دختران نوجوان سریال پایتخت انتقاد دارند و معتقدند این ترویج ازدواج کودکان است و صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران باید پاسخگو باشد و توضیح بدهد که چرا در برابر انتقادها سکوت کرده است.

این در حالی است که محسن تنابنده، بازیگر و نویسنده این سریال با تاکید بر اینکه هرگز این “پدیده کثیف” را تبلیغ نمی‌کند، گفته که منتقدان حاضر نیستند تا پایان سریال صبر کند. آقای تنابنده ضمن اشاره به اینکه در قسمت دهم سریال “همه‌چیز حل می‌شود”، گفت که مسئله ازدواج دختران کم‌سن را مطرح کرده چون مخالف سرسخت آن است و بالاخره باید کسی آن را مطرح می‌کرد. به گفته آقای تنابنده نقی معمولی و هما؛ والدین سارا و نیکا به شدت با این مسئله مخالفند و در ادامه سریال وقتی متوجه می‌شوند که قصد رحمت چیست واکنش تندی نشان می‌دهند.

واکنش‌ها به سریال پربیننده نوروزی پایتخت از همان روزهای نخست آغاز شد. برخی با یادآوری همکاری سازمان هنری و رسانه‌ای اوج -که به نوعی بازوی فرهنگی سپاه پاسداران محسوب می‌شود- در تولید این سریال، به برخی سکانسها که رنگ و بوی سیاسی داشت اشاره می‌کردند برخی دیگر با جلوتر رفتن سریال معتقد بودند مشارکت سازمان اوج در تهیه این سریال موجب شده برخی خطوط قرمز که به طور معمول در رسانه ملی رعایت می‌شود، کم‌رنگ‌تر شود. برخی دیگر هم می‌گفتند که حتی اگر بخش پایانی سریال همراه با پیام اخلاقی و نکوهش ازدواج کودکان باشد، این مجموعه برای پیام اخلاقی مورد نظرش فرهنگی نادرست را ترویج و عادی سازی کرده است.

پوستر جدید پایتخت ۵حق نشر عکس.
پوستر جدید پایتخت ۵ که قصه‌اش حول محور داعش می‌گردد

هادی شریعتی، حقوقدان و فعال حقوق کودک و عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان در این مورد به خبرآنلاین گفته که با هر وسیله غیر اخلاقی و غیرفرهنگی نمی‌توان به هدفی اخلاقی رسید. محتوا و زبان طنز سریال نباید بهانه‌ای برای طرح یک معضل اجتماعی به این شکل باشد. آقای شریعتی معتقد است قرار دادن آسیب‌های اجتماعی مثل ازدواج کودکان بدون پرداخت صحیح کارشناسانه بیشتر شبیه تمسخر و چشم بستن بر روی مشکلات و آسیب‌هایی است که کودک‌همسری آنها را تولید می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین، این فعال حقوق کودک همچنین گفت مسئله‌ای که باعث نگرانی فعالین اجتماعی و برخی هنرمندان است ورود یک جریان در قالب سرمایه‌گذار و حامی در رسانه ملی است.

آقای شریعتی با اشاره به مشارکت سازمان اوج در تولید این اثر گفت که تفکرات این گروه در بیلبوردهای خیابانی، محصولات سینمایی و تلویزیونی و بعضی سایت‌ها و روزنامه‌ها کاملا مشهود است.

به نظر می‌رسد دست‌اندرکاران تهیه سریال پایتخت و منتقدان در اینکه برنامه‌های تلویزیونی و سریال‌هایی مانند پایتخت قدرت اثرگذاری بالایی دارند، اتفاق نظر دارند و اختلاف عمده ناشی از شیوه پیام‌رسانی است. دست‌اندرکاران این سریال معتقدند که با مطرح کردن معضل ازدواج کودکان آن را نفی می‌کنند اما برخی منتقدین بر این باورند که این شیوه موجب ترویج این معضل و عادی‌سازی بستر این ناهنجاری است.

همین چند روز پیش محسن تنابنده، بازیگر نقش نقی معمولی و نویسنده این مجموعه بعد از حذف بخشهایی از رقص و پایکوبی قسمت سوم این سریال در بازپخش روز بعد، عکسی از نظرات مخاطبان را در اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: لطفا سانسور نکنید، لطفا به مردم احترام بگذارید.

در یکی از قسمت‌های اولیه این مجموعه، پزشکی که برای ختنه فرزند خواهر نقی معمولی به منزل این خانواده آمد، فردی بود که شباهت ظاهری به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا داشت. در ختنه‌سورانی که صحنه‌های رقص و پایکوبی سانسور شده متعلق به آن بود، مدعوین بعد از اینکه کلی سربه‎سر دکتر تراب (که نامش هم به ترامپ شبیه بود) گذاشتند، “مرگ بر آمریکا” گفتند.

از سوی دیگر در قسمت‎هایی که اخیرا از تلویزیون پخش شده، مخاطبان شاهد آن هستند که سه جوان قصه سریال پایتخت به هر دری می‌زنند که بتوانند با قاچاقچی از ترکیه به اروپا بروند.

و اینها همه در حالی است که سناریوی این مجموعه تلویزیونی امسال حول محور داعش می‌چرخد.

برخی ناظران می‌گویند که اگر فرض بر این باشد که صداوسیما یا سازمان اوج بخواهند سیاست‌های ویژه‌ای را تبلیغ کنند به نظر می‌رسد شیوه آنها با گذشته به شکلی محسوس تغییر کرده، دیگر مانند سال‌های گذشته از شیوه‌های مستقیم برای تبلیغات استفاده نمی‌شود بلکه برخی واقعیت‌های جامعه امروز هم خیلی سرراست و بی‌پرده در نظر گرفته می‌شود.

حالا اینکه واقعیت‌های زندگی امروز مردم ایران تا چه حد در آینه صداوسیما منعکس می‌شود به مؤلفه‌های زیادی بستگی دارد و مهم فقط آنچه گفته می‌شود و نشان داده می‌شود نیست بلکه اینکه چه کسی آن را می‌گوید هم اهمیت زیادی دارد.

مجموعهٔ تلویزیونی پایتخت به کارگردانی سیروس مقدم، با بازی محسن تنابنده، احمد مهرانفر، ریما رامین‌فر، هومن حاجی عبداللهی و نسرین نصرتی، با مشارکت سازمان هنری اوج تهیه شده است. این سریال که پیش از این ۴ مجموعه آن از تلویزیون ایران پخش شده، تندیس بهترین سریال را در چهارمین جشنواره جام جم دریافت کرده است.

You may also like...