ایران و چین موافق نامه همکاری های نظامی امضا کردند

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران و چانگ وان چوان، وزیر دفاع چین، روز دوشنبه ۲۴ آبان در تهران موافقت نامه همکاری‌های دفاعی ــ نظامی دو کشور را امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «گسترش همکاری‌های دفاعی ــ نظامی» و «تبادل تجربیات در زمینه ‌های نظامی به‌ ویژه در حوزه‌های آموزشی» و «مبارزه همه ‌جانبه با تروریسم و مؤلفه‌های ناامنی در منطقه» از مفاد این موافقت ‌نامه به شمار می ‌روند.

چانگ وان چوان، وزیر دفاع چین، روز یکشنبه به ‌دعوت رسمی حسین دهقان، همتای ایرانی اش، در راس هیاتی برای دیدار رسمی سه روزه ای وارد تهران شد.

روابط نظامی ایران و چین پس از توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی به سطح قابل توجهی ارتقا پیدا کرد به گونه‌ای که کمتر از سه ماه پس از این توافق٬ در سال گذشته دو کشور پیش‌نویس یک تفاهم نامه همکاری نظامی را امضاء کردند.

به گفته سرلشکر فیروزآبادی، رئیس وقت ستاد کل نیروهای مسلح ایران، این «تفاهم نامه راهبردی دفاعی» شامل «همه مسائل دفاعی، آموزشی، فنی، اطلاعاتی، سایبری و تروریسم» بوده است.

به نوشته تسنیم، وزیر دفاع ایران روز دوشنبه و پس از امضای موافقت نامه همکاری‌های دفاعی ــ نظامی بین تهران و پکن به توافق رؤسای جمهوری ایران و چین درباره تقویت و توسعه این همکاری‌ها و مبارزه علیه تروریسم در چارچوب سند جامع همکاری‌های دو کشور اشاره کرد.

اشاره وزیر دفاع ایران به سفر بهمن سال گذشته شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، به تهران بود که در جریان آن به گفته حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران،یک سند جامع ۲۵ ساله امضا شد.

آقای روحانی در آن زمان گفت که بیانیه مشترک مشارکت جامع راهبردی دو کشور «در قالب ۲۰ ماده، نقشه راه گسترش و تعمیق همکاری‌های مشترک تهران – پکن را در حوزه‌های سیاسی، همکاری اجرایی، انسانی و فرهنگی، قضایی، امنیتی – دفاعی و منطقه‌ای و بین‌المللی مشخص کرده است.»

وزیر دفاع ایران، روز دوشنبه ارتقای روابط و همکاری‌های دفاعی ــ نظامی بلند مدت با چین را از اولویت‌های اصلی دیپلماسی دفاعی ایران توصیف کرد.

این مقام نظامی ایران، آمریکا و برخی دولت‌های منطقه را متهم به حمایت از «جریان های تروریستی» کرد و بر لزوم همکاری صادقانه و کارآمد همه کشورهای مورد تهدید از جانب تروریسم برای مبارزه با این تهدید تاکید کرد.

حسین دهقان در این ارتباط گفت که چین می تواند نقش بسیار مهمی در مبارزه با تروریسم ایفا کند.

وزیر دفاع چین، نیز اشاره کرد که اشتراک منافع و تفاهم تهران و پکن در مسائل مختلف جهانی و منطقه‌ای «راه را برای توسعه همکاری‌های دفاعی ــ نظامی میان دو کشور کاملاً هموار کرده است.»

این مقام نظامی چین امضای موافقت‌نامه همکاری دفاعی ــ نظامی بین پکن و تهران را «مهم و تحکیم‌ بخش روابط دو کشور» دانست.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز دوشنبه از آمادگی این کشور برای برگزاری رزمایش مشترک با چین خبر داد.
در این گزارش به پاسخ وزیر دفاع چین اشاره نشده است.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.