بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های ایران چه کسانی هستند؟

در پی ناآرامی‌ها و اعتراضات سراسری در ایران حدود ۱۷۰۰ نفر بازداشت شده‌اند. بر اساس اعلام مقامات رسمی در استان مرکزی ۳۹۶ نفر، در گلستان ۱۵۰ نفر، در رشت ۱۲۰ نفر، آدربایجان غربی ۳۰ نفر، درنظرآباد استان البرز ۶ نفر، در استان فارس ۹ نفر، در همدان ۱۵۰ نفر، در کرمان ۸۰ نفر، در کرج ۲۰ نفر، در مشهد ۱۳۸ نفر، در کاشان ۶۰ نفر، در اردبیل ۴۰ نفر، در رباط کریم ۱۱ نفر و در تهران ۴۵۰ نفر بازداشت شده‌اند. . براساس اعلام وزارت کشور ۹۰ درصد بازداشت‌‎شدگان جوانان زیر ۳۰ سال هستند.

گمنام‌ها
بسیاری از بازداشت‌شدگان در شهرهای مختلف ایران افراد گمنامی هستند که اطلاع دقیقی از آنها در دست نیست.

رسانه‌های رسمی حکومت ایران اخباری از بازداشت تعدادی از معترضان منتشر کرده‌اند.

ابوالقاسم پالیزگیر، فرماندار ساوجبلاغ در استان البرز به تازگی از بازداشت “هشت نفر از محرکان و لیدرهای اغتشاشات اخیر” در این شهر خبر داده است.

حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مرکز استان البرز از “بازداشت سه نفر از عوامل آتش‌‌زننده بانک کوثر گوهردشت” و همچنین “۱۲ نفر از لیدرهای” تجمع‌ها در کرج خبر داد.

در ادامه این واکنش‌ها عباس قاسمی دادستان عمومی و انقلاب اراک بدون ارائه آمار دقیقی از بازداشت‌شدگان گفت: “براساس اقدامات انجام شده از سوی دستگاه‌های متولی استان، تعدادی از کسانی که رهبری اغتشاشات اخیر را برعهده داشتند دستگیر شدند.”

دادستان مشهد از بازداشت نزدیک به ۲۰۰ نفر در این شهر خبر داد. همچنین فرماندار تهران اعلام کرد در ناآرامی‌های اخیر در این شهر ۴۵۰ نفر بازداشت شدند.

در عین حال گزارش‌ها از شهرهای کوچک در ایران حاکی است که بازداشت‌ها در برخی شهرها مانند شادگان در استان خوزستان گسترده بوده است.

درباره اعتراضات سراسری در ایران بیشتر بخوانید:

تظاهرات اعتراضی در ایران، روند طبیعی اجتماع یا توطئه دیگران؟

ناآرامی‌های ایران؛ نماینده جمهوری اسلامی از آمریکا شکایت کرد

شعارهای هفته اول تظاهرات سراسری چه می‌گویند؟

پس از اعتراض‌ها و کشته شدن چند نفر در شادگان نیروهای امنیتی با شیوخ قبایل عرب جلسه گذاشتند و قرار شد شهر به حالت عادی بازگردانده شود. اما از شب گذشته بازداشت‌های جوانان در این شهر شدت گرفته است. به گفته منابع محلی “بیش از ۱۰۰ نفر” در شادگان بازداشت شده‌اند.

بازداشت دانشجویان طیف چپ

پروانه سلحشوری ،نماینده مجلس ایران امروز در گفتگو با جامعه نو اعلام کرد که وزارت اطلاعات متولی بازداشت دانشجویان است، در چند روز گذشته حدود ۹۰ دانشجو بازداشت شده‌اند.

محمد رهبری، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران دو روز پیش گفته بود که آمار دقیق ندارد اما ظاهرا تعداد دانشجویان بازداشت شده “کمتر از ۳۰ نفر است.”

بر اساس آمار غیر رسمی در۴۸ ساعت گذشته حدود ۲۰ دانشجوی دیگر بازداشت شده‌اند. بیشتر این بازداشت‌شدگان از دانشجویان طیف چپ در شهرهای مختلف ایران هستند که بیشترشان در خانه بازداشت شده‌اند.

وزیر علوم اخیرا گفت: “اطلاع دقیقی از دانشجویان بازداشتی نداریم، تعدادی از دانشجویان در پی تجمعات بازداشت شده بودند که با دخالت بنده و رئیس دانشگاه تهران این افراد آزاد شدند، اما اگر در سطح خیابان‌ها دانشجویی دستگیر شده باشد هنوز آماری به وزارت علوم نرسیده و در جریان آن نیستیم.”

شورای صنفی دانشجویان کشور نیز در بیانیه‌ای خطاب به آقای غلامی، وزیر علوم، با برشمردن مشکلات و مصائب تشکل‌های دانشجویی، با انتشار اسامی برخی از دانشجویان بازداشتی خواستار آزادی بلاقید و شرط و بدون وثیقه و تعهد آنها شدند.

دانش‌آموزان بازداشت شده

علاوه بر دانشجویان گزارش‌هایی هم از دستگیری نوجوانان و دانش آموزان در اعتراضات اخیر منتشر شد.

محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش گفته بود: “هنوز آمار دقیقی از اینکه چه تعداد از افراد بازداشت شده دانش‌آموز هستند، ندارم، اما امروز در این زمینه از وزارت کشور و نهادهای امنیتی پیگیری‌هایی انجام می‌دهم.”

همچنین براساس آمار رسمی دو دانش آموز نیز تاکنون در جریان این اعتراضات کشته شده‌اند.

در عین حال برخی گزارش‌های غیررسمی از آزادی تعدادی از دانش آموزان با وثیقه سنگین یا حبس تعلیقی حکایت دارد.

دراویش گنابادی
شش نفر از دروایش گنابادی همزمان با تجمعات تهران بازداشت و به زندان منتقل شدند. خانواده‌های این بازداشت شدگان شش روز است که مقابل زندان اوین تجمع کرده‌اند.

سایت مجذوبان نور در زمان بازداشت این افراد نوشت: “پنج تن از دراویش گنابادی به نام‌های کسری نوری، محمد شریفی‌مقدم، فائزه عبدی‌پور، محمدرضا درویش و ظفرعلی مقیمی با اعمال خشونت بازداشت شدند.”

براساس این گزارش “این افراد پس از بازداشت ابتدا به دفتر پیگیرى وزارت اطلاعات در خیابان انقلاب و پس از بازجویى به بازداشتگاه اوین منتقل شدند. بازداشت این پنج درویش گنابادى در ساعات پایانى شب گذشته در طبقه همکف و محوطه بیمارستان دى با شلیک تیر هوایى و با استفاده از شوکر بوده است.”

تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد شمار زیادی از خانواده‌ها پشت دیوار زندان‌ها در شهرهای مختلف در انتظار پاسخگویی مسئولان قضایی هستند.

You may also like...

ege123