بازداشت گسترده رهبران و نمایندگان طرفدار کردها در ترکیه

نیروهای امنیتی ترکیه فیگن یوکسک‌داغ و صلاح الدین دمیرتاش، دو رهبر حزب دموکراتیک خلق ها – حزب طرفدار کردها در پارلمان ترکیه – را دستگیر کرده اند.
بر اساس بیانیه وزارت کشور ترکیه، نه نماینده دیگر حزب دموکراتیک خلق ها نیز در یورش شبانه پلیس به مقر این حزب در آنکارا و خانه هایشان بازداشت شده اند.
خانم یوکسک‌داغ و آقای دمیرتاش در خانه هایشان در آنکارا و دیاربکر بازداشت شدند.
اردیس بالوکن، رییس گروه پارلمانی حزب دموکراتیک خلق ها نیز در مقر این حزب بازداشت شد.
آقای دمیرتاش پیش از بازداشت با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی تویتر، از مراجعه پلیس با حکم بازداشت به خانه اش خبر داده بود.
وزارت کشور ترکیه علت بازداشت های گسترده نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها را خودداری آنها از حضور در دادگاه و ارائه شهادت درباره پرونده های مربوط به مبارزه با تروریسم اعلام کرده است.
بر اساس بیانیه این وزارتخانه، این بازداشت ها با حکم مقام های دادستانی در استان های کردنشین دیاربکر، شرناق، وان، حکاری و بینگول صورت گرفته است.
همزمان با بازداشت نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها، دسترسی به شبکه های اجتماعی در ترکیه محدود شده است.
مجلس ترکیه بهار امسال با تصویب قانونی مصونیت پارلمانی گروهی از نمایندگان را لغو کرده بود.
خشایار جنیدی، خبرنگار بی بی سی فارسی در استانبول، می گوید بازداشت رهبران و نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها شدیدترین برخورد با سومین حزب مهم مجلس ترکیه پس از کودتای نافرجام تابستان گذشته است.
پیشتر، گلتان کیشیناک و فرات آنلی، شهرداران مشترک دیاربکر ترکیه بازداشت شده بودند و نماینده دولت به سرپرستی شهرداری بزرگ ترین شهر کردنشین ترکیه منصوب شده بود.
خانم کیشیناک که پیش تر از این نماینده پارلمان ترکیه بوده است، یکی از شناخته شده ترین سیاستمداران کرد در ترکیه است.
دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق ها و نمایندگان آن را به حمایت از حزب کارگران کردستان (پ ک ک) متهم کرده ولی این حزب این اتهام را رد می کند.
حزب دموکراتیک خلق ها، با ۵۹ کرسی در پارلمان ترکیه، دومین حزب مخالف در این کشور است.
این حزب در انتخابات زودهنگام پارلمانی ترکیه در نوامبر ۲۰۱۵ توانست با کسب بیشتر از ۵ میلیون رای، نزدیک به ۱۱ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.