بانک مرکزی آمریکا با خوشبینی به وضع اقتصاد کشور نرخ بهره را ثابت نگه داشت

بانک مرکزی آمریکا با خوشبینی به وضع اقتصاد کشور در اولین تصمیم گیری پس از ریاست جمهوری دانلد ترامپ نرخ بهره را تغییر نداد.
این نهاد با رای قاطع تصمیم گرفت نرخ بهره را بین %۰.۵ تا ۰.۷۵% نگه دارد.
به گفته مقامات این نهاد بازار کار و فعالیت‎های اقتصادی به رشد خود ادامه داده‎اند.
بر اساس بیانیه ای از سوی بانک مرکزی آمریکا شاخص های بازار مصرف و تجارت اخیرا بهبود پیدا کرده‎اند.
بانک مرکزی در ماه دسامبر برای اولین بار در یک دهه گذشته نرخ بهره را به اندازه ۰.۲۵% افزایش داده بود.
تاثیر ترامپ
دانلد ترامپ رییس جمهوری آمریکا وعده داده است با کاهش مالیات، هزینه و کم کردن مقرارت تجاری به رشد اقتصاد کمک کند اما همین موضوع احتمال افزایش نرخ تورم را مطرح کرده است.
بانک مرکزی آمریکا گفته است نرخ تورم در میان مدت ۲% افزایش می‎یابد اما درباره تاثیر برنامه‎های دونالد ترامپ نظری نداده است.
این نهاد در عین حال گفته است به رغم خوش‎بینی به وضع اقتصادی کمیته فدرال بازار آزاد، که مسئول تعیین نرخ بهره است این میزان را تدریجا افزایش خواهد داد.
بانک مرکزی از زمان افزایش دوباره نرخ بهره سخنی نگفته است.
7 class=
سرمایه گذاران امیدوار بودند در این بیانیه از زمان افزایش دوباره نرخ بهره باخبر شوند.
کالی سامرا، از مدیران موسسه مالی چارلز شواب می‎گوید با این حساب هنوز فرصت‎های زیادی برای افزایش دوباره نرخ بهره در طولا سال جاری وجود دارد و احتمال می‌رود این میزان یک بار دیگر در ماه مارس یا ژوئن افزایش بیابد.
به گفته او “دو بار افزایش نرخ بهره در یک سال برای از میان بردن نگرانی از افزایش نرخ تورم کفایت می‎کند و به رشد اقتصادی ضربه نمی‎زند.
‘آهسته و پیوسته’
دنیس دو یونگ مدیر یو.اف.اکس گفته است عدم اطمینان به سیاست‎های اقتصادی می‎تواند افزایش دوباره نرخ بهره را به تاخیر بیاندازد.
به گفته او در شرایطی که هنوز بسیاری از برنامه‎های آقای ترامپ دقیقا مشخص نیست ممکن است رییس بانک مرکزی برای این کار بیشتر از این‎ها صبر کند.
با این همه بانک مرکزی گفته است انتظار می‎رود اقتصاد “اهسته و پیوسته” به سمت بهبودی برود.
سرمایه گذاران پیش‎بینی می‎کردند که نرخ بهره ثابت بماند و از همین رو در پی تصمیم بانک مرکزی شاخص سهام در بازار تغییری نکرده است.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.