بیش از ۱۴۰ چهره فرهنگی ایران در بیانیه‌ای از اعتراضات اخیر مردم حمایت کردند

در پی اعتراض‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران، کشته شدن تعدادی از معترضان و موج بازداشت‌ها، ۱۴۶ چهره فرهنگی ایران با امضای بیانیه‌ای با معترضان اعلام همبستگی کرده و خواستار برآورده شدن مطالبات آنان شدند.

امضا کنندگان این بیانیه خواستار تغییرات ساختاری در کشور شده‌اند تا موجب رفع مشکلات معیشتی، بی‌عدالتی اجتماعی، تبعیض قومی و مذهبی، تبعیض جنسیتی و اعمال خشونت بر مردم شود.

چهره‌های فرهنگی ضمن اشاره به جنبش‌های یکصد سال اخیر ایران از هنگام مشروطه تا اعتراضات سال ۸۸ آورده اند: «ایرانی‌ها پس از بی‌نتیجه ماندن اعتراض‌های پی‌گیر صنفی و مدنی مسالمت‌آمیزشان، نه تنها به حقوق از دست‌رفته‌ خود دست نیافتند بلکه با افترا، خشونت و بی‌رحمیِ سازماندهی شده‌ای مواجه شدند.»

این هنرمندان و نویسندگان از اینکه مردم از سوی حکومت خس و خاشاک، منافق و مزدور بیگانگان خوانده می‌شوند، انتقاد کردند و خواستار برآورده شدن مطالبات تظاهرکنندگان و آزادی بی‌قید و شرط زندانی‌ها و بازداشت‌شدگان شدند.

در میان نام امضا کنندگان نامه، محسن مخملباف، کاظم علمداری و علی صمدی احدی، مهرانگیز کار، شهرنوش پارسی‌پور، نیره توحیدی، شبنم طلوعی، منصوره شجاعی، پرستو فروهر، نعمت آزرم، رضا خندان مهابادی، جلال سرفراز، اسد سیف، سیدعلی صالحی، احمد کریمی حکاک، فریدون فرح‌اندوز، رضا علامه‌زاده به چشم میخورد.

پیشتر نیز گروهی دیگر از فعالان فرهنگی از اعتراضات مردمی حمایت کرده بودند.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

بیش از یک هفته اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شد و بیش از ۲۰ کشته و حدود ۱۷۰۰ بازداشتی برجای گذاشت. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

You may also like...