ترامپ: اتهام دخالت در انتخابات برای پوتین توهین‌آمیز بود

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می‌گوید در خلال گفتگویش با ولادیمیر پوتین در حاشیه اجلاس آسیا-اقیانوسیه، اَپک، دریافته رئیس‌جمهور روسیه طرح دوباره اتهام دخالت کرملین در انتخابات سال گذشته آمریکا را “اهانت‌آمیز” تلقی کرده است.
آقای ترامپ گفته ولادیمیر پوتین بار دیگر تاکید کرده که “هیچ دخالتی در انتخابات ما” نکرده است.
این اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا که تقریبا در روزهای پایانی سفرش به شرق آسیا به سر می‌برد، یک بار دیگر بحث‌ها درباره “نقش روسیه در پیروزی آقای ترامپ” را در رسانه‌های آمریکا داغ کرده است.
۱۶ نهاد اطلاعاتی و امنیتی آمریکا، ژانویه گذشته، متفق‌القول تاکید کردند که بنابر شواهدی که به دست آورده‌اند “مسکو به طور هدفمند و گسترده‌ برای مداخله در نتایج انتخابات نوامبر سال گذشته به طوری که دونالد ترامپ برنده نهایی آن شود” تلاش کرده است.
با وجود این، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، امروز (شنبه ۱۱ نوامبر – ۲۰ آبان) یک بار دیگر در اطلاعیه‌ای که می‌تواند پاسخی تلویحی به سخنان آقای ترامپ در ویتنام تلقی شود، اعلام کرد: “سی‌آی‌اِی هم‌چنان از گزارش ماه ژانویه خود دراین رابطه حمایت می‌کند و در ارزیابی این سازمان در زمینه دخالت روسیه در انتخابات (نوامبر گذشته) تغییری به وجود نیامده است.”
آقای ترامپ هیچ‌گاه گزارش سازمان سیا و دیگر نهادهای اطلاعاتی در این باره را جدی نگرفته و همواره تحقیقات درباره “دخالت روسیه” را “توطئه برای بدنام کردن” خودش و یا “تلاش دموکرات‌ها برای کمرنگ کردن شکست انتخاباتی‌شان” خوانده است.
وزارت دادگستری آمریکا از اواسط بهار گذشته و در پی اخراج جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی که مسئول تحقیقات در این زمینه بود، یک بازرس ویژه با اختیارات تام در این زمینه منصوب کرده است.
این بازرس ویژه، رابرت مولر، که خود سابقه ریاست اف‌بی‌آی را دارد، در ۶ ماه گذشته با همکاری جمعی از وکلا و بازپرسان بروی اتهام رابطه میان اعضای ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و دولت روسیه تحقیق کرده است و در دو هفته گذشته نخستین احضاریه‌های رسمی خود را برای چند نفر از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی آقای ترامپ ارسال کرده است

ترامپ و پوتین درباره مبارزه با داعش در سوریه توافclass=ق کردند
آقای ترامپ که در راس هیاتی بلندپایه سفری ۱۲ روزه را به شرق آسیا آغاز کرده، بعد از دیداری کوتاه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در حاشیه دیدار اجلاس سران کشورهای سازمان همکاری‌های آسیا-اقیانوسیه، به خبرنگاران گفته او یک بار دیگر از آقای پوتین درباره مداخله در انتخابات آمریکا سوال کرده ولی رئیس‌جمهور روسیه با “لحنی قاطعانه” پاسخ منفی داده است.
آقای ترامپ تاکید کرده که به نظر او ولادیمیر پوتین تکرار این اتهام‎ها را “اهانت‌آمیز” تلقی می‌کند و “این برای آمریکا خوب نیست.”
رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در پاسخ به این پرسش که “آیا او به صحت سخن رئیس‌جمهور روسیه باور دارد” گفته “وقتی رئیس جمهور روسیه خیلی قوی و صریح می‌گوید نه، آن وقت شما دیگر بحث را ادامه نمی‌دهید، بلکه بحث را به سمت موضوعاتی چون سوریه و اوکراین هدایت می‌کنید.”
با وجود این، روز شنبه در رسانه‌های آمریکا یک بار دیگر منتقدان کاخ‌سفید، آقای ترامپ را به علت قرار گرفتن در برابر نظر نهادهای امینتی و اطلاعاتی آمریکا، سرزنش کردند.
آنها با استناد به احضاریه‌های رسمی برای پل منافارت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و جرج پاپادوپلوس، یکی از مشاوران سیاست خارجی آقای ترامپ که به تلاشش برای تماس با کرملین اعتراف کرده، می‌گویند کاخ‌سفید دیگر نمی‌تواند پرونده “دخالت روسیه در انتخابات” را یک خدعه سیاسی معرفی کند و دیر یا زود باید رسما در برابر آن پاسخگو باشد.
اما در برابر، کاخ‌سفید با کم اهمیت دانستن نقش آقای پاپادوپلوس در ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و همچنین برائت جستن از فعالیت‌های مالی و سیاسی پل منافارت، سعی می‌کند اهمیت احضاریه‌های کمیته ویژه تحت رهبری رابرت مولر را کمرنگ کند.

You may also like...