ترامپ امشب به سوئیس سفر می‌کند؛ سخنرانی روز جمعه در مجمع جهانی اقتصاد

رئیس جمهوری ایالات متحده چهارشنبه شب، آمریکا را به مقصد داووس سوئیس برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد ترک خواهد کرد. سفر پرزیدنت دونالد ترامپ در حالی است که آخرین بار بیل کلینتون در این مجمع به عنوان رئیس جمهوری آمریکا شرکت کرده بود.

برخی اعضای کابینه پرزیدنت ترامپ می گویند هدف رئیس جمهوری از سفر به داووس، دعوت از جهانیان برای سرمایه گذاری در آمریکاست.

از سال ۲۰۰۰ که بیل کلینتون در داووس حضور یافت، جرج بوش و باراک اوباما هرگز در این نشست مهم اقتصادی به عنوان رئیس جمهوری شرکت نکردند.

مجمع جهانی اقتصاد که از روز سه شنبه سوم بهمن آغاز شد تا روز جمعه شش بهمن ادامه خواهد داشت و آقای ترامپ روز جمعه سخنرانی خواهد کرد.

در حال حاضر، استیو منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا در داووس حضور دارد. او می گوید که آمریکا به اصول تجارت آزاد و عادلانه در جهان پایبند است.

وی روز چهارشنبه گفت: خود رئیس جمهوری درباره نگاه ما به تجارت آزاد صحبت خواهد کرد. سخنرانی او در کل درباره رشد اقتصادی، فرصتهای سرمایه گذاری و تجارت آزاد و عادلانه خواهد بود. من مشتاقانه منتظرم.

«گری کوهن» مدیر شورای اقتصاد ملی آمریکا روز گذشته به خبرنگاران در کاخ سفید گفت که با توجه به اجرای قانون اصلاحات مالیاتی که چندی پیش به همت دولت پرزیدنت ترامپ و اعضای جمهوریخواه کنگره تصویب شد، جهانیان می توانند با تسهیلات انتقال کارخانه های خود به آمریکا مواجه شوند.

وی گفت: پرزیدنت ترامپ در داووس به رهبران جهان خواهد گفت که آمریکا آماده سرمایه گذاری است. به آنها خواهد گفت که مشاغل خود را به آمریکا بیاورند و نیروی کار آمریکایی استخدام کنند. با این کار اقتصاد آمریکا در مسیر بزرگترین و بهینه ترین اقتصاد در جهان حرکت خواهد کرد.

در همین رابطه، هربرت مک مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، حضور پرزیدنت ترامپ در این مجمع اقتصادی را از زاویه امنیت ملی برای خبرنگاران تشریح کرد.

وی روز سه شنبه گفت: پرزیدنت از این فرصت برای مذاکره درباره مسائل امنیت ملی بهره خواهد برد. این مسائل شامل تلاش برای عاری کردن شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی، ادامه ائتلاف مبارزه با داعش، و تلاش آمریکا برای مقابله با اقدامات خرابکارانه ایران است. یعنی مقابله با توسعه خشونت در منطقه خاورمیانه و همچنین برنامه موشک بالستیک و نقصهای اساسی در توافق اتمی با ایران.

با نزدیک شدن حضور پرزیدنت ترامپ در این شهر، تعدادی از تظاهر کنندگان در اعتراض به حضور وی با پلیس محلی درگیر شدند. حدود چهار هزار نیروی پلیس سوئیس، با هدف کمک به هزارتن پلیس محلی به این شهر کوچک کوهستانی اعزام شده اند.

You may also like...