ترامپ سفارت آمریکا در اسرائیل را در تل آویو نگه می‌دارد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، سفارت این کشور را در شرایط فعلی از تل آویو به بیت المقدس منتقل نخواهد کرد. این اقدام برخلاف وعده‌ای است که او در جریان مبازرات انتخاباتی‌اش عنوان کرده بود.
در سال ۱۹۹۵ کنگره آمریکا تصویب کرد که سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل شود ولی به رئیس‌جمهور این اختیار داده شد که در صورت ملاحظات امنیتی چنین اقدامی را به تعلیق بیندازد.
از آن زمان هر رئیس‌جمهور آمریکا این مصوبه را شش ماه یک بار به تعلیق انداخته است.
تغییر اساسنامه حماس به چه معناست؟
ایران چقدر باید نگران معامله ترامپ و عربستان باشد
ترامپ در اسرائیل: ایران باید تامین مالی و تجهیز تروریست‌ها را متوقف کند
حال آقای ترامپ هم که وعده داده بود سفارت را به بیت‌المقدس منتقل کند، امروز این مصوبه کنگره را برای شش ماه دیگر تعلیق کرده است. کاخ سفید در عین حال وعده داده است که سفارت سرانجام به بیت المقدس منتقل خواهد شد.
کاخ سفید در بیانیه‌ای گفته است: “رئیس جمهور ترامپ این تصمیم را برای افزایش شانس موفقیت در مذاکرات برای دستیابی به توافقی بین اسرائیل و فلسطینیان گرفته تا به این ترتیب به تعهداتش برای دفاع از منافع امنیت ملی آمریکا عمل کرده باشد.”
اسرائیل، بیت المقدس را پایتخت خود می‌داند. در مقابل فلسطینیان هم می‌گویند باید بیت‌المقدس شرقی پایتخت کشور مستقل فلسطینی باشد. آنها علیه انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس هشدار داده‌اند.
دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش وعده داد که در اولین روز آغاز کارش، سفارت آمریکا را به بیت المقدس انتقال دهد تا به این ترتیب حمایت آمریکا را از اسرائیل نشان دهد.

You may also like...