ترامپ: هیچ گزینه‌ای درباره ایران حذف نشده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در پاسخ به سوالی درباره احتمال استفاده از گزینه نظامی علیه ایران، گفت: “درباره ایران هیچ گزینه‌ای حذف نشده است.”
شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید هم هشدار داده است که “اقدامات خصمانه ایران” بی پاسخ نخواهد ماند. آقای اسپایسر به خبرنگاران گفت جزئیات واکنش به ایران بعدا اعلام خواهد شد. پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفته است که از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران حمایت می‌کند.
پیش از این رئیس جمهور آمریکا و مشاور امنیت ملی او گفته‌اند که برای آزمایش موشکی اخیر به ایران “اخطار رسمی” داده‌اند.
امروز بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هشدارهای آمریکا را رد کرد و گفت آزمایش موشکی ایران با قوانین بین‌المللی مغایرتی نداشته است. علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین الملل هم گفت: “بدون شک با گذر زمان دولت جدید آمریکا نیز متوجه می شود که رجزخوانی های توخالی را متوقف کند چون اعتبار آقای ترامپ در افکار عمومی از بین خواهد رفت.”
آمریکا به ایران رسما اخطار داد
وزیر دفاع ایران: آزمایش موشکی ما موفقیت‌آمیز بوده است
به جز دولت آمریکا، در کنگره این کشور هم مواضع سختی علیه ایران اتخاذ شده است. رهبران اکثریت جمهوری‌خواه کنگره گفته‌اند حامی وضع تحریم‌های جدید علیه ایران هستند.
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم با اعلام موضعی مشابه گفت آمریکا باید از “آرامش بخشیدن به ایران” دست بردارد.
باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، به رویترز گفته است که او با رایزنی با کاخ سفید در حال آماده کردن قانونی در ارتباط با مساله هسته‌ای ایران است.
جمهوری‌خواهان، که هم‌اکنون دولت و کنگره آمریکا را در اختیار دارند، منتقد توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی بوده‌اند. باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین و از حزب دموکرات، این توافق را یکی از دستاوردهای مهم سیاست خارجی خود می‌دانست.
آقای اوباما هم مشابه آنچه آقای ترامپ امروز گفته است بارها گفته بود که در مواجهه با ایران “همه گزینه‌ها را مد نظر قرار می‌دهد”، اما او تاکید داشت که برخورد نظامی تنها می‌تواند به عنوان آخرین گزینه و در صورتی مورد استفاده قرار گیرد که سایر گزینه‌ها به بن‌بست رسیده باشند.

(Visited 73 times, 1 visits today)

You may also like...