تراکتورها برای محافظت از حوزه‌های رای‌گیری وارد بارسلون شدند

http://www.bbc.com/persian/world-41449489

در آستانه برگزاری همه‌پرسی در کاتالونیا، دهها تراکتور برای محافظت از حوزه‌های رای‌گیری به بارسلون آمدند.
از آنها خواسته شده در برابر حوزه‌ها مستقر شوند و در صورت تلاش نیروهای دولت اسپانیا برای توقف همه‌پرسی، مانع از مسدود شدن در ورودی حوزه شوند یا تا جای ممکن برای نیروهای دولتی سد معبر ایجاد کنند.
بخش کاتالونیا اسپانیا که بارسلون مرکز آن است خود را برای برگزاری همه پرسی استقلال در روز یکشنبه آماده می‌کند.
دولت مرکزی که در شهر مادرید مستقر است این همه‌‍پرسی را غیرقانونی خوانده و تلاش می‌کند مانع از برگزاری آن شود اما دولت محلی با حمایت اکثریت شهرداران و بخش کثیری از مردم این منطقه، تاکید کرده این همه پرسی را تحت هر شرایطی برگزار خواهد کرد.
روز جمعه (۲۹ سپتامبر – هفتم مهر) با ورود صف تراکتورها که در مرکز بارسلون رژه می‌رفتند با کف و هورای حاضران و عابران روبرو شدند.
همزمان مقام‌های کاتالونیا در کمتر از ۴۸ ساعت مانده به همه‌پرسی، از صندوق‌های رای رونمایی کردند. دولت مرکزی هفته ها به ماموران پلیس دستور داده بود برای جمع آوری صندوق های رای اقدام کنند اما آنها بارها اعلام کرده بودند از محل نگهداری یا “اختفاء” این صندوق‌های خبر ندارند.
روز جمعه کارلس پوجدمونت، رئیس دولت محلی کاتالونیا اعلام کرد با وجود فشارهای دولت مرکزی اسپانیا، دو هزار مرکز رای‌گیری آماده برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا هستند.
آقای پوجدمونت به رویترز گفته است: “دولت کاتالونیا برای مواجهه با تمام موانعی که دولت اسپانیا در راه این همه‌پرسی ایجاد کرد آماده بوده است، از جمله استفاده نامتناسب و خشن آنها از نیروهای پلیس.”
او گفت تعرفه‌های رای و صندوق‌های همه‌پرسی در بیش از دو هزار مرکز رای‌‍گیری آماده شده است تا مردم بتوانند رای بدهند و نظر خود را بیان کنند.
دولت مرکزی اسپانیا برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا را غیرقانونی اعلام کرده و با اعزام هزاران پلیس و بازداشت مقام‌های محلی، به دنبال ممانعت از برگزاری همه‌پرسی است.

You may also like...