ترزا می در نشست جمهوریخواهان آمریکا از برجام دفاع کرد

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، در گردهمایی زمستانی اعضای جمهوریخواه کنگره در شهر فیلادلفیای آمریکا از توافق هسته‌ای ایران (برجام) دفاع کرده است.
خانم می همچنین در نطق خود گفت که این اولویت بریتانیاست که “نفوذ پلید” ایران در خاورمیانه را کاهش دهد و از متحدان خود در منطقه حمایت ‌کند تا «در مقابل تلاش‌های تهاجمی ایران برای ایجاد یک هلال نفوذ از تهران تا مدیترانه، بایستند.”
نخست‌وزیر بریتانیا در عین حال افزود: «توافق هسته‌ای با ایران، مناقشه‌برانگیز بود ولی امکان دست‌یابی ایرانی‌ها به تسلیحات هسته‌ای را هم برای بیش از یک دهه از بین برد.»
ایران تلاش برای دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته ای را اتهامی کاملا بی اساس می داند و بر صلح آمیز تمام جوانب برنامه هسته این کشور تاکید دارد.
نخست وزیر بریتانیا همچنین برجام را برای امنیت منطقه حیاتی خواند و افزود: «این توافق حالا باید خیلی به‌دقت اجرا شود و بی‌مماشات زیر نظارت باشد و با هر گونه نقض توافق باید قاطعانه و به‌سرعت مواجه شد.”
بسیاری از جمهوریخواهان کنگره در گذشته با برجام مخالفت کرده اند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز در کارزار انتخاباتی توافق را “فاجعه بار” خواند و برچیدن یا مذاکره مجدد بر سر آن را وعده داد.
آقای ترامپ روز جمعه در کاخ سفید با ترزا می ملاقات می کند. نخست وزیر بریتانیا نخستین رهبر خارجی است که با دونالد ترامپ رسما دیدار خواهد کرد.
در روزهای گذشته و با بالاگرفتن گمانه زنی ‌ها درباره احتمال بازگرداندن روش ‌های شکنجه آمیز در بازجویی ‌های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، در داخل بریتانیا تعدادی از چهره ‌های سیاسی هم حزبی یا از حزب رقیب نخست وزیر، از ترزا می خواستند که در این باره بر موضع بریتانیا درباره مخالفت با هر گونه شکنجه تاکید کند.
خانم می در آستانه سفر به آمریکا در جمع خبرنگاران گفت که نظراتش درباره اعمال شکنجه و مخالفت با آن تغییری نمی‌کند “چه اکنون که با شما حرف می‌زنم و چه وقتی که مخاطبم آقای ترامپ است.”
او تاکید کرد که بریتانیا به دستورالعمل خود درباره عدم اقدام نیروهای امنیتی براساس اطلاعاتی که بر پایه شکنجه اخذ شده، پایبند خواهد بود.
بر اساس این دستورالعمل‌ها، نیروهای نظامی بریتانیا نمی‌توانند بر اساس اطلاعلاتی که از طریق شکنجه کسب شده اقدام کنند و یا در عملیاتی مشترک بر پایه آن اطلاعات، شرکت کنند.
به گفته خبرنگار سیاسی بی‌بی‌سی، این بدان معنی است که اگر رئیس جمهوری آمریکا اجازه استفاده از شکنجه را بدهد، بخشهای زیادی از فعالیت های مشترک بین دو طرف باید قطع شود.
اظهارات خانم می در حالی عنوان شده است که دونالد ترامپ اخیرا در مصاحبه‌ای گفت که به انجام شیوه‌های شکنجه مانند “القای حس غرق شدن” باور دارد. به گفته او “با آتش باید با آتش جنگید”.
2
قای ترامپ روز جمعه در کاخ سفید با ترزا می ملاقات می کند

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.