توافقنامه آتش‌بس سراسری سوریه بین دولت اسد و مخالفان مسلح امضا شد

به گزارش منابع مختلف دولت بشار اسد و گروه‌های مخالف مسلح توافقی برای آتش‌بس سراسری در سوریه امضا کرده‌اند.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اعلام کرد که دولت دمشق و “گروه‌های اصلی مخالفان مسلح” توافقنامه‌ای برای آتش‌بس امضا کرده‌اند. در جلسه‌ای میان رئیس جمهور روسیه و وزیر دفاع این کشور اعلام شد که آتش‌بس از نیمه شب ٣٠ دسامبر (جمعه) اجرا می‌شود.
ائتلاف ملی سوریه، جبهه‌ای متشکل از بعضی گروه‌های مخالف، امضای توافقی با میانجیگری روسیه و ترکیه را تایید کرده است. احمد رمضان، سخنگوی این ائتلاف، به خبرگزاری فرانسه گفت که ائتلاف “از آتش‌بس حمایت می‌کند و از همه طرف‌ها می‌خواهد به آن پایبند باشند.”
به گفته آقای رمضان دو گروه قدرتمند احرار شام و جیش اسلام هم توافق را امضا کرده‌اند. ارتش آزاد سوریه هم امضای توافق را تایید کرده است.
به گزارش سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، ستاد فرماندهی نیروهای مسلح سوریه اعلام کرده است که تنها گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه فتح شام (جبهه نصرت سابق) و وابستگان آنها جزو توافق آتش‌بس نیستند.
هرچند یکی از سخنگویان ارتش آزاد سوریه گفته است که فقط داعش از آتش‌بس خارج گذاشته شده است.
پیشتر مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت ترکیه و روسیه اجرای توافق امضاشده را تضمین می‌کنند. به گفته آقای چاووش اوغلو نقش ایران تضمین آتش‌بس مشخص نیست.
وزیر خارجه ترکیه: مشخص نیست ایران از تضمین‌ کنندگان آتش‌بس سوریه باشد
ترکیه و روسیه درباره طرح آتش‌بس عمومی در سوریه ‘به توافق رسیدند’
رئیس جمهور روسیه در توضیح توافق به دست آمده گفت: “سه سند امضا شده است. اولین سند، میان دولت سوریه و مخالفان مسلح، درباره آتش‌بس در قلمرو جمهوری عربی سوریه است. سند دوم درباره مجموعه اقدامات و تدابیر لازم برای حفظ آتش‌بس است. و سند سوم هم بیانیه‌ای مبنی بر آمادگی برای مذاکرات صلح سوریه است.”
آقای پوتین اعلام کرده است که روسیه همچنان به “مبارزه با تروریسم بین‌المللی در سوریه” ادامه می‌دهد اما حضور نظامی خود در این کشور را کاهش خواهد داد.
او نگفته چه تعدادی از نیروهای روسیه از سوریه خارج می‌شوند، اما گفته است که روسیه همچنان پایگاه‌های نظامی خود در لاذقیه و طرطوس را حفظ می‌کند._93170171_037015839-1

(Visited 24 times, 1 visits today)

You may also like...