جان کری: ارسال اسلحه از ایران به یمن تهدید بزرگی برای آمریکاست

جان کری و پادشاه عربستان

جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفته ارسال مهمات و تسلیحات نظامی از سوی ایران به یمن تنها تهدیدی برای عربستان سعودی نیست بلکه آمریکا هم آن را یک تهدید محسوب می‌کند.
وزیر خارجه آمریکا که برای گفت و گو در مورد جنگ داخلی یمن به عربستان سفر کرده گفته است: “ارسال موشک و تسلیحات پیشرفته نظامی از ایران به یمن تهدید بالقوه‌ای است که دامنه آن فراتر از یمن می‌رود… این تنها تهدیدی برای عربستان و منطقه نیست… این تهدید متوجه آمریکا هم می‌شود و نباید ادامه یابد.”
آقای کری که روز پنجشنبه (۲۵ اوت – چهارم شهریور) در جده با مقام‌های عربستانی گفت و گو می‌کرد همچنین در مورد مذاکرات صلح یمن گفته: “جنگ در یمن باید پایان یابد و این اتفاق باید هر چه زودتر روی دهد.”
وزیر خارجه آمریکا همچنین در جده با مقام‌های چند کشور حوزه خلیج فارس و فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در بحران یمن دیدار کرد و ساعتی قبل به خبرنگاران از طرح جدیدی برای حل مناقشه یمن خبر داد.
گفت و گوها میان شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، و دولت عبد ربه منصور هادی که از حمایت عربستان سعودی برخوردار است، چند روز پیش پس از سه ماه مذاکره، بدون نتیجه پایان یافت.
اما آن طور که آقای کری امروز به خبرنگاران گفته، “رویکرد پیشنهادی جدید به مذاکرات صلح یمن” مورد توافق حاضران در جلسه جده بوده است.
آنچه در اظهارات آقای کری به عنوان “ارسال موشک و تسلیحات پیشرفته” از سوی ایران عنوان شده می‌تواند به گزارش‌هایی اشاره داشته باشد که در ماه‌های اخیر منتشر شده و طی آن از شلیک موشک‌های زلزال، ساخت ایران، از سوی شورشیان حوثی یمن به سمت عربستان خبر داده شده است.
در ماه‌های تیر و مرداد گذشته رسانه‌های داخل ایران در گزارش‌های مختلف خبر دادند حوثی‌ها با شلیک موشک زلزال ۳ به “نقض آتش‌بس” از سوی نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان، پاسخ داده‌اند.
150610071736_iran_missile_512x288_ap
خبرگزاری دولتی ایرنا، روز بیستم تیرماه به نقل از یک پایگاه خبری عربی از رونمایی سامانه موشکی زلزال ۳ در یمن خبر داد.
چند روز بعد شبکه خبری العالم از اصابت چند موشک زلزال ۳ به مواضع نیروهای عربستان سعودی در منطقه نجران خبر داد .
اواخر مرداد ماه گذشته هم خبرگزاری تسنیم از شلیک دو فروند دیگر از موشک‌های زلزال به خاک عربستان خبر داد.
ایران موشک زلزال را هفت سال پیش (۱۳۸۸) آزمایش کرد و آن طور که گزارش شده نسل سوم این موشک “شش متر طول و ۶۶۰ میلی‌متر قطر دارد و کلاهک آن حاوی حدود نیم‌تن مواد منفجره است”.
طرفین جنگ در یمن به دفعات به نقض حقوق بشر و کشتن غیرنظامیان متهم شده‌اند.
در تازه‌ترین انتقاد از مداخله عربستان در یمن، سازمان خیریه بریتانیایی آکسفام با انتقاد از معاملات تسلیحاتی دولت بریتانیا با عربستان، اعلام کرد این تسلیحات احتمالا در جنگ یمن استفاده شده است.

(Visited 52 times, 1 visits today)

You may also like...