جنگ تجاری آمریکا؛ احتمال وضع تعرفه بر واردات شلوار جین به اروپا

اتحادیه اروپا در واکنش به اعمال احتمالی تعرفه‌های جدید در آمریکا، وضع تعرفه بر برخی کالاهای وارداتی از این کشور را بررسی می‌کند.

شلوار جین و ویسکی بوربن از جمله کالاهایی هستند که ممکن است اتحادیه اروپا بر واردات آنها از آمریکا تا ۲۵ درصد تعرفه گمرکی بگذارد.

سیسیلیا مالمستروم، کمیسر تجاری اتحادیه اروپا، به بی‌بی‌سی گفت پیش‌نویسی از کالاهای آمریکایی مشمول تعرفه تهیه شده تا در صورت اجرایی شدن تعرفه بر صادرات فولاد و آلومینیوم به آمریکا، اتحادیه اروپا هم مقابله به مثل کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، هفته گذشته اعلام کرد می‌خواهد بر واردات فولاد و آلومینیوم تعرفه‌های سنگینی وضع کند. آقای ترامپ می‌گوید “جنگ‌ تجاری خوب است”.

واکنش تند جهانی به تصمیم ترامپ برای افزایش تعرفه فولاد
تصمیم به افزایش تعرفه‌ها در آمریکا باعث افت شاخص سهام در بازارهای جهانی شد
آمریکا تعرفه‌های سنگین برای واردات فولاد و آلومینیوم می‌گذارد
خانم مالمستروم به بی‌بی‌سی گفت اگر آقای ترامپ تصمیم خود را عملی کند، اتحادیه اروپا مسئله را در سازمان تجارت جهانی مطرح خواهد کرد.

او گفت در صورت وضع تعرفه از طرف آمریکا، اتحادیه اروپا واکنش متناسبی نشان می‌دهد، اما سطح تنش را بالا نمی‌برد و جنگ تجاری را تشدید نمی‌کند. هرچند برخی معتقدند هر اقدامی از جانب اتحادیه اروپا به اقدامات بیشتر از طرف آمریکا منجر خواهد شد.

تصمیم جنجال‌برانگیز ترامپ درباره تعرفه فولاد و آلومینیوم
تصمیم دونالد ترامپ واکنش‌های منفی بسیاری در جهان و حتی در خود آمریکا برانگیخته است.

به دنبال اعلام این تصمیم شاخص‌های بازارهای سهام در جهان پایین آمده است.

روز دوشنبه نیز ارزش سهام شرکت‌های عمده خودروسازی اروپایی پایین آمد. آقای ترامپ تهدید کرده است که اگر تعرفه صادرات به اروپا پایین نیاید، روی واردات خودروهای اروپایی تعرفه می‌گذارد.

با اعمال تعرفه‌های جدید خودرویی میلیون‌ها خودروی اروپایی نظیر بی‌ام‌دبلیو، فوالکس واگن و دایملر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

این البته در حالی است که بر اساس آمار ارائه شده توسط انجمن صنعت خوروی المان، خودروهای آلمانی بیش از آنکه به آمریکا صادر شوند در ایالات متحده تولید می‌شوند.

You may also like...