حضور بدون حجاب و شطرنج با اسرائیل؛ نماینده مجلس خواهان دخالت دستگاه‌های امنیتی شد

به دنبال حضور بدون حجاب یک شطرنج‌باز ایرانی در تورنمنت جبل‌الطارق و مسابقه دادن برادر او با یک شطرنج‌باز اسرائیلی، یکی از نمایندگان مجلس ایران خواهان برخورد دستگاه‌های امنیتی با رئیس فدراسیون شطرنج شده است.
برنا درخشانی ۱۵ ساله با الکساندر هوزمان از اسرائیل مسابقه داد و درسا درخشانی شطرنج‌باز ۱۸ ساله بدون حجاب در این مسابقات حاضر شد.
به دنبال انتشار این خبر مهرداد پهلوان‌زاده، رئیس فدراسیون شطرنج ایران با این که گفت این دو نفر بدون حمایت فدراسیون و به صورت شخصی در این مسابقات شرکت کرده‌اند، از محرومیت آن‌ها خبر داد.
او به خبرگزاری فارس گفت: “اولین اقدام ما این است که این افراد را از تمام مسابقاتی که در ایران و به نام ایران برگزار می‌شود، محروم می‌کنیم و دیگر شانس حضور در تیم ملی را نخواهند داشت.”
گفته می‌شود درسا درخشانی در اسپانیا دانشجو است اما برادرش برنا در ایران زندگی می‌کند.
+مسابقات جهانی شطرنج زنان در ایران؛ تحریم یا مشارکت؟
+جنجال میزبانی ایران در مسابقات شطرنج؛ توانمندسازى يا توان‌زدايى از زنان؟
در همین حال باشگاه خبرنگاران جوان با انتقاد از فدراسیون شطرنج حضور این دو شطرنج‌باز را در مسابقات جبل‌الطارق “سومین مورد از اتفاقات این چنینی” نامید و نوشت: “در اولین مورد دعوت از نایجل شورت، شطرنج‌باز انگلیسی بود که اظهاراتی علیه ایران داشته و پس از آن نیز در حالی که هنوز وزارت امور خارجه ورود آمریکایی‌ها را به ایران آزاد اعلام نکرده بود، پهلوان‌زاده ورود سه شطرنج‌باز آمریکایی را برای مسابقات جهانی زنان تایید کرد.”
احمد سالک، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ایران در گفت و گو با این خبرگزاری مبارزه با اسرائیل را از “اصول ده‌گانه دکترین نهضتی” آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت:
“لزومی ندارد افراد دو تابعیتی و اشخاصی که اعتقادی به نظام ندارند، زیر پرچم ایران در یک مسابقه ورزشی شرکت کنند. چه ارگانی این افراد را برای فعالیت در ورزش کشور انتخاب کرده است؟ آیا وزارت ورزش روی این مسائل نظارتی ندارد که قصد دارد تنها با یک عذرخواهی ماجرا را تمام کند… کنترل و برخورد با این موضوع در حیطه کاری دستگاه‌های امنیتی است.”
+بسکتبال زنان ایران، فدراسیونی که حریف دخترانش نمی‌شود
+حجاب در سینمای ایران و ترفندهای کارگردانان برای گریز از آن
+دولت سوئد از حجاب مقاماتش در سفر به ایران دفاع کرد
پیش‌تر برگزاری مسابقات قهرمانی شطرنج زنان جهان در تهران با حجاب اجباری با انتقاداتی مواجه شد. از جمله نازی پایکیدزه شطرنج‌باز آمریکایی – گرجی و استاد بین المللی شطرنج در گفت و گویی با روزنامه تلگراف خواستار تحریم مسابقات تهران به دلیل حجاب اجباری شده بود.
پس از دعوت دو شطرنج‌باز بین‌المللی برای تحریم مسابقات تهران به دلیل حجاب اجباری، مهرداد پهلوان‌زاده رئیس فدراسیون شطرنج گفت: “ضدانقلاب‌ها به دنبال جوسازی هستند تا مسابقات قهرمانی شطرنج بانوان جهان در کشورمان برگزار نشود اما موفق نمی‌شوند.”
حجاب
حجاب بزرگترین چالش ورزش زنان در ایران بوده و هست. سال‌های سال زنان ایرانی فقط در پشت درهای بسته سالن‌های ورزشی امکان ورزش داشتند و حتی خواب شرکت در مسابقات بین‌المللی را هم نمی‌دیدند. بعدا البته مسئولان ایران رضایت دادند که پوشش کوچه و خیابان را شامل حال زنان ورزشکار نکنند و با تعدیل‌هایی برخی رشته‌های ورزشی شانس حضور در رقابت‌های بین‌المللی پیدا کنند و گاهی تصاویر مسابقات برخی رشته‌های ورزشی از تلویزیون پخش شود.

بازیکنان تیم ملی زنان ایران به دلیل حجابی که به آنها تحمیل شده بود با چشمانی اشکبار از مقدماتی المپیک لندن حذف شد
هنوز بسیاری به یاد دارند که بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان ایران در سال ۲۰۱۱ به علت نوع حجابشان (که از نظر فیفا غیرقانونی بود) از مقدماتی المپیک لندن حذف شدند (داور، مسابقه را سه بر صفر به نفع اردن اعلام کرد) و دختران ایرانی که پس از سال‌ها تلاش و مبارزه با چنگ و دندان خود را به آن مرحله رسانده بودند در زمین مسابقه به زانو درآمدند و از ته دل گریستند.

You may also like...