حکم بازداشت مدیر عامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان ‘صادر شده است’

خبرگزاری تسنیم از صدور حکم بازداشت شهاب الدین غندالی، مدیرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان خبر می‌دهد. برخی رسانه‌های ایرانی نیز می‌گویند که آقای غندالی بازداشت شده است.
علیرضا سلیمی، نماینده مجلس، به تسنیم گفته است: “قوه قضاییه حکم به بازداشت مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان داده است و باید منتظر ماند تا دادگاه وی برگزار شود.”
خبرگزاری دانا روز چهارشنبه خبر از بازداشت مدیرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان داد. آقای سلیمی درباره بازداشت آقای غندالی گفت: “وی متهم بود و افکار عمومی جامعه نیز خاطره خوشی از افراد متهم در مسایل مالی ندارند چرا که شاهد فرار افرادی مانند خاوری بودند.”
گفته شده که آقای غندالی، روز گذشته (چهارشنبه ۱۹ اکتبر/۲۸ مهر) پس از احضار از سوی شعبه اول بازپرسی دادسرای پول بانکی، پس از تفهیم اتهام در خصوص پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه با قرار وثیقه بازداشت و روانه زندان شد. برخی منابع رسمی تخلفات مالی در این صندوق را تا ۸ هزار میلیارد تومان عنوان کرده‌اند.
صندوق ذخیره فرهنگیان در خرداد ماه سال ۱۳۷۴ براساس مصوبه مجلس و در راستای اجرای تبصره ۶۳ قانون برنامه دوم توسعه با هدف حمایت و کمک به تامین مالی فرهنگیان در دوران بازنشستگی آنها تاسیس شد.
چندی پیش ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس با توجه به شکایات انجام شده از این صندوق به تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان رای مثبت دادند.
امیر خجسته، رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس با تاکید بر پیگیر این تحقیق و تفحص از موج جدید دستگیری‌ها در این پرونده خبر داده بود. او از “قریب ۸ هزار میلیار تومان تخلف مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان” خبر داده بود.
در همین حال قاسم احمدی لاشکی، نماینده نوشهر و چالوس نیز گفته است صندوق ذخیره فرهنگیان ۹۱۷ هزار معلم عضو دارد و در شرایط نابسامانی است. به گغته او بانک سرمایه تنها در سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان خسارت و زیان دیده است.
آقای لاشکی همچنین با توضیح در خصوص تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره بازنشستگان گفت: “۹۰ درصد تسهیلات بانکی سرمایه فقط به ۳۰ نفر ارایه می شود و تنها یک نفر حدود ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد به بانک بدهکار است.”

(Visited 88 times, 1 visits today)

You may also like...