داعش سال پیش ‘یک چهارم از نواحی‌اش را از دست داد’

براساس یک بررسی تازه گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، در سال ۲۰۱۶ تقریبا یک چهارم نواحی تحت کنترل خود را از دست داد.
گروه “آی اچ اس مارکیت” که در تحلیل مسائل امنیتی و دفاعی تخصص دارد گزارش داد که این گروه حدود ۱۸ هزار کیلومتر مربع از نواحی تحت تسلط خود را از دست داد. به این ترتیب این گروه هم اکنون حدود ۶۰ هزار کیلومتر مربع را در عراق و سوریه در اختیار دارد.
آی اچ اس مارکیت بازپس گیری موصل توسط نیروهای دولتی عراق را تا وسط سال جاری پیش بینی کرد.
اما این گروه گفت که پس گرفتن رقه که پایگاه داعش در سوریه است دشوارتر خواهد بود.
آی اچ اس مارکیت گفت که کوچک شدن ۲۳ درصدی نواحی تحت تسلط داعش در سال ۲۰۱۶ در پی آن بود که این گروه در سال ۲۰۱۶ هم حدود ۱۴ درصد از نواحی اش را از دست داده بود.
کلمب استراک تحلیلگر ارشد این گروه گفت: “دولت اسلامی در سال ۲۰۱۶ متحمل شکست های بی سابقه ای در نواحی تحت کنترل خود شد که از جمله شامل از دست رفتن بخش هایی بود که برای پروژه تشکیل حکومت داعش نقش اساسی داشت.”
در این گزارش آمده است که نیروهای عراقی “مشغول پیشروی پیوسته” در محلات شرقی موصل، دومین شهر بزرگ عراق، بوده اند هرچند در روزهای اخیر با مقاومت شدیدی روبرو شده اند. موصل از ۲۰۱۴ در کنترل داعش بوده.
14
نیروهای دمکراتیک سوریه در اطراف رقه پیشروی کره اند اما پس گرفته این شهر از داعش دشوار خواهد بود
آقای استراک گفت: “ما انتظار داریم که نیروهای دولتی عراق تا پیش از شروع نیمه دوم سال موصل را پس بگیرند.”
“دولت عراق احتمالا بعد از موصل توجه خود را به باقی نواحی پراکنده در اطراف حویجه که داعش در آنها مقاومت می کند معطوف خواهد کرد. جهادی ها از این بخش ها به عنوان پایگاهی برای حملات مکرر تروریستی در بغداد استفاده می کنند.”
در گزارش آی اچ اس مارکیت آمده است که گرفتن رقه دشوارتر خواهد بود که ناشی از “ملاحظات پیچیده تر سیاسی و نظامی” در آنجاست.
در ماه نوامبر “نیروهای دمکراتیک سوریه” – ائتلافی از نیروهای کرد و عرب که مورد حمایت آمریکاست – گفت عملیاتی برای پس گرفتن رقه را شروع کرده است.
اما پیشروی آنها در “مثلث میان فرات و رود بلیخ متوقف شد.”
آقای استارک گفت: “رقه هسته فعالیت دولت اسلامی است و بعید است آنها بدون نبرد آن را رها کنند… گرفتن آن احتمالا نیازمند مداخله بزرگ زمینی با شرکت یکی از بازیگران عمده خارجی خواهد بود.”
این گزارش همچنین به یک اختلاف عمده در داخل صفوف داعش میان پیروان یک دکترین متعارف تر و آنهایی که برداشتی افراطی تر از دین دارند اشاره می کند.
به نوشته این گروه این اختلاف می تواند احتمال خروج بعضی اعضا یا حتی گسستی داخلی در گروه را افزایش دهد.

(Visited 34 times, 1 visits today)

You may also like...