درگیری نظامی تازه میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان

گزارش‌های رسمی از مرز آذربایجان و ارمنستان حاکی است که نیروهای نظامی این دو کشور روز پنج‌شنبه، نهم دی‌ماه، بار دیگر در آخرین روزهای سال میلادی وارد درگیری نظامی شده‌اند.

آرتسرون آوانسیان، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان، در گفت‌وگو با بخش ارمنی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت که نیروهای مسلح آذربایجان از ساعت هفت صبح پنج‌شنبه در استان تاووش ارمنستان (منطقه مرزی دهکده چیناری) با شکستن آتش‌بس دست به حمله زدند.

وی درباره تلفات این درگیری که هم اکنون نیز ادامه دارد گفت که وزارت دفاع در حال بررسی این موضوع است، اما احتمالا این درگیری تلفات نظامی برای هر دو طرف داشته است.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت دفاع آذربایجان نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری ترند این کشور خبر داد که یک سرباز این کشور در جریان درگیری‌ها مفقود شده، اما نیروهای ارمنی «تلفات سنگینی» داشته‌ند.

به گفته این مقام، نیروهای آذربایجان گروه تخریب و تجسس ارمنستان را زمانی که وارد خاک این کشور شده بودند، غافلگیر کردند.

ارمنستان نیز همین اتهام را به نیروهای آذربایجان وارد کرده و ادعا می‌کند که آنها وارد خاک ارمنستان شده بودند.

وزارت دفاع ارمنستان می‌گوید که تاکنون در پی این تازه‌ترین درگیری هفت سرباز آذربایجانی کشته شده‌اند.

بخش آذری رادیو اروپای آزاد نیز از قول ساکنان مناطق مرزی یاد شده گزارش داد که از شب گذشته صدای شلیک در مناطق مرزی شنیده می‌شد، اما غیرنظامی‌های ساکن این منطقه تلفاتی نداشته‌اند.

این دومین درگیری بزرگ نظامی میان آذربایجان و ارمنستان طی یک سال گذشته است.

در ماه آوریل ۲۰۱۶ نیز دو کشور در منطقه قره‌باغ کوهستانی وارد درگیری گسترده شدند که ده‌ها کشته از هر دو طرف بر جای گذاشت.

درگیری نظامی میان آذربایجان و ارمنستان از سال ۱۹۸۸ آغاز شد که در پی آن ۲۰ درصد از خاک آذربایجان شامل قره‌باغ کوهستانی و هفت منطقه اطراف آن اشغال شد.

از سال ۱۹۹۴ میان طرفین آتش‌بس برقرار شد و گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به رهبری روسیه، فرانسه و آمریکا از آن زمان تاکنون میان دو کشور میانجی‌گری می‌کنند.

تاکنون شورای امنیت سازمان ملل طی چهار قطعنامه خواهان آزادی اراضی اشغالی آذربایجان شده است.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.