دونالد ترامپ پیروزی ولادیمیر پوتین را در انتخابات ریاست جمهوری روسیه تبریک گفت

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا پیروزی ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه را تبریک گفت.

رییس جمهور آمریکا گفت او در “آینده ای نچندان دور” با ولادیمیر پوتین دیدار خواهد کرد و با او درباره مسابقه تسلیحاتی دو کشور، اوکراین و سوریه گفتگو خواهد کرد.

آقای پوتین دو روز پیش با ۷۶ درصد آرا با اکثریت قاطع برای چهارمین بار رییس جمهور روسیه شد اما رهبران غربی به دلیل عدم شفافیت روند انتخابات و حذف منتقدان، با پیروزی آقای پوتین با سردی برخورد کردند.

تبریک دونالد ترامپ با انتقاد سناتور جمهوری‌خواه جان مک کین مواجه شد که در بیانیه‌ای نوشت:

“رییس جمهور آمریکا با تبریک گفتن به دیکتاتورهایی که در انتخابات نمایشی برنده می‌شوند دنیای آزاد را رهبری نمی‌کند. با تبریک گفتن به ولادیمیر پوتین، دونالد ترامپ به تمام شهروندان روس توهین کرد که از حق رای در انتخابات آزاد و عادلانه برای تعیین سرنوشت کشورشان محروم شده‌اند، از جمله شهروندان میهن‌پرست بسیاری که خود را به خطر انداختند و در مقابل رژیم پوتین مقاومت کردند.”

سکوت رهبران غربی در برابر پیروزی پوتین
ولادیمیر پوتین برای چهارمین دوره رییس جمهور روسیه شد
اعلام آمادگی پوتین برای گفتگوی ‘سازنده’ با سایر کشورها
امروز ژان کلود یونکر رییس کمیسیون اتحادیه اروپا در نامه‌ای پیروزی آقای پوتین را تبریک گفت و قول داد که این اتحادیه در بهبود همکاری‌های امنیتی با کرملین همیشه مشارکت کند:

“من همیشه این موضوع را مطرح کرده‌ام که روابط مثبت اتحادیه اروپا و فدراسیون روسیه در حفظ امنیت قاره اروپا حیاتی است.”

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان یکی از رهبران غربی بود که “بگرمی” به آقای پوتین تبریک گفت و بر ادامه گفتگوهای دو کشور “برای یافتن راه حل” مشکلاتی که بر سر روابط دو جانبه وجود دارد تاکید کرد.

امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه نیز برای آقای پوتین در راه “مدرن کردن روسیه” آرزوی موفقیت کرد اما از او خواست به روشن شدن ماجرای مسموم کردن “غیرقابل قبول” یک جاسوس سابق روس در بریتانیا کمک کند.

You may also like...