دو سال و نیم زندان برای دختری که دوست پسرش را تشویق به خودکشی کرد

میشل کارتر، دختر ۲۰ ساله‌ای که دوست پسرش را تشویق به خودکشی کرده بود، به تحمل دو سال و نیم زندان محکوم شد.
قاضی دادگاهی در ایالت ماساچوست آمریکا، ماه ژوئن گذشته خانم کارتر را که با ارسال پیامک‌های متعدد دوست پسرش را تشویق به خودکشی کرده بود، گناهکار شناخته بود اما میزان مجازات او روز پنجشنبه (سوم اوت – ۱۲ مرداد) مشخص شد.
کنراد روی، در ۱۳ ژوئیه سال ۲۰۱۴ با حبس کردن خود در خودرو و تولید دی اکسید کربن در داخل اتاق خودرو، خودکشی کرد.
آن طور که در جریان رسیدگی به این پرونده آشکار شده، میشل کارتر، که هم اکنون ۲۰ ساله شده، در آن ایام به دوست پسرش کنراد پیامک زده بود که “تو خودت را بکش تا همه به من به عنوان دوست دختر داغدار تو توجه کنن”.
در همین حال، حکم قاضی لورنس مونیز درباره پرونده خانم کارتر می‌تواند بنیان‌گذار یک رویه قضایی جدید در آمریکا شود چرا که تاکنون نص قانونی در ماساچوست وجود نداشته که کسی را به علت تشویق کسی دیگری به خودکشی مجرم بشناسد.
قاضی مونیز، دو ماه پیش و در هنگام صدور حکم خود اعمال میشل کارتر را در ارسال پیامک‌های مکرر و حتی “امر کردن” به کنراد برای برگشتن به داخل خودرو پر از منواکسید کربن و ادامه اقدام به خودکشی، “شرارت‌بار و بی‌پروا” توصیف کرده بود.

میشل کارتر (چپ) بارها در قالب پیامک کنراد روی (راست) را تشویق به خودکشی کرده بود
آن طور که میشل کارتر بعد از مرگ این پسر جوان به یکی ازدوستانش گفته بود، کنراد پس از آن که خودرو را پر از منواکسید کربن کرده بود از خودرو بیرون می‌آید و پشت تلفن به میشل می‌گوید که در حال خفه شدن است اما میشل به او می‌گوید: “برگرد و برو تو ماشین”.
در هنگام این واقعه، میشل که در حدود ۴۰ کیلومتری کنراد بود و از طریق تلفن با او در ارتباط بود هیچ‌گاه به ماموران امداد خبر نمی‌دهد و هرگز به کنراد نمی‌گوید که از خودرو خارج شود.
پرونده خودکشی کنراد احتمالا از نخستین پرونده‌های قضایی است که در آن یک نفر به علت ارسال پیامک مشوق خودکشی از طریق موبایل به عملی مجرمانه محکوم می‌شود.
این پرونده هنگامی در سراسر آمریکا مورد توجه قرار گرفت که کارآگاهان محتوای پیامک‌های ارسالی میان کنراد و میشل را کشف کردند.
در یکی از این پیامک‌ها میشل به کنراد نوشته بود: “خودت رو دار بزن، از بلندی پرت کن، با چاقو خودت رو بزن، من نمی‌دونم هزار تا راه هست.”
این پیامک و بسیاری دیگر در ظرف دو هفته پیش از خودکشی کنراد بین این دو رد و بدل شده بود.
میشل لحظاتی پیش از این که کنراد واقعا دست به خودکشی بزند هم به او تکست زده بود که: “تو باید این کار رو بکنی کنراد… تنها کاری که باید بکنی اینه که ژنراتور رو روشن کنی و بعد خوشحال و رها خواهی شد.”
او در پیامک دیگری به کنراد نوشته بود: “بالاخره از درد و محنت رها می‌شوی. کاملا طبیعیه که بترسی و وحشت کنی چون در حال مرگی.”
دادستان‌های این پرونده معتقدند میشل کارتر در حقیقت کنراد روی را که سابقه افسردگی و اقدام به خودکشی داشته، با وعده “بی‌درد” بودن این تجربه، به خودکشی ترغیب کرده است.
معاون دادستان منطقه درباره روند قضایی این پرونده گفته بود: “در گذشته برای داشتن یک رابطه شما باید فرد مقابل را از نزدیک می‌دیدید یا دست کم تلفنی با او در ارتباط بودید اما این روزها دیگر اوضاع عوض شده. مردم از طریق اینترنت و پیامک عاشق می‌شوند. همدیگر رو از طریق تکست و اینترنت اذیت و آزرده و حتی وادار به خودکشی می‌کنند.”
به گفته معاون دادستان، کیتی ریبورن، مفاهیم قضایی در این رابطه نیاز به روزآمد شدن دارد.

کنراد روی که در ۱۳ ژوئیه سال ۲۰۱۴ جان خودش را گرفت، آماده می‌شد که در پاییز همان سال به دانشگاه برود
هم‌رسانی چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید

You may also like...