رهبر ایران: اعتراض و اجتماع حق مردم است اما نباید آن را با تخریب مخلوط کرد

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با اشاره به اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف این کشور گفت که باید “بین مطالبات صادقانه و بحق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه یک گروه” تفکیک قائل شد. او سازماندهی اعتراضات ضد حکومتی را به آمریکا، اسرائیل و (تلویحا) عربستان نسبت داد و به دولت آمریکا هشدار داد که این حرکت را بی‌جواب نخواهد گذاشت.

رهبر ایران امروز سه‌شنبه ۱۹ دی (۹ ژانویه) در یک سخنرانی در تهران گفت: “اینکه فلان انسانی از یک حقی محروم بماند و اعتراض بکند یا اعتراض‌کننده‌ها بیایند جایی جمع بشوند و حرف خودشان را بزنند، این یک مطلب است، و اینکه یک عده‌ای از این تجمع، از این انگیزه سوءاستفاده کنند، یک حرف دیگر است. این‌ها را نباید با هم مخلوط کرد.”

آقای خامنه‌ای گفت که اعتراض به عملکرد بعضی موسسات مالی و بعضی دستگاه‌ها همیشه بوده و “هیچ‌کس هم با اجتماع مخالفتی ندارد”.

او گفت که قشرهایی از مردم بخصوص کم درآمدها تحت فشار هستند و مسئولان از جمله خود او باید به اعتراض‌ها رسیدگی کنند: “من نمی‌گویم باید «دنبال بکنند»، خود بنده هم مسئولم، همه‌مان باید دنبال کنیم”.

در اعتراض‌های اخیر که از روز هفت دی در مشهد شروع شد و به ده‌ها شهر بزرگ و کوچک در سراسر ایران گسترش یافت، شعارهای بسیار تندی علیه آیت‌الله خامنه‌ای و حکومت جمهوری اسلامی داده شد و گروه‌هایی از معترضان در چند شهر به ساختمان‌های دولتی، مراکز انتظامی و بانک‌ها حمله کردند.

در جریان این ناآرامی‌ها دست کم ۲۱ نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند که مرگ دست کم دو نفر از بازداشت‌شدگان در زندان تأیید شده است. مقامات قضایی گفته‌اند که این افراد خودکشی کرده اند.

You may also like...