روحانی خواستار دخالت قوه قضائیه در ‘اهمال’ دولت قبلی در توقیف شدن ۲ میلیارد دلار ایران شد

دو روز پس از نامه محمود احمدی نژاد، رییس جمهور سابق ایران به باراک اوباما رییس جمهور آمریکا و درخواست برای آزادسازی ۲ میلیارد دلار ایران در این کشور، حسن روحانی رییس جمهور ایران از قوه قضائیه و “سایر نهادهای ذیربط” خواسته تا “اهمال” دولت قبلی در خلال سال های ۱۳۸۶ تا ۸۷ را در خارج کردن ۲میلیارد دلار از دارایی ایران در آمریکا را پیگیری کند.

این مبلغ در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در آمریکا سپرده گذاری و سپس از سوی آمریکا برای پرداخت غرامت به خانواده تفنگداران آمریکایی کشته شده در سال ۱۹۸۳ در بیروت توقیف شد.

دولت حسن روحانی اقدام آمریکا را “دستبرد به اموال ایران” خوانده و از این کشور به دادگاه لاهه شکایت کرده است.
آقای روحانی امروز ۲۰ مرداد (۱۰ اوت) در یک سخنرانی در تهران و در جلسه مشترک هیئت دولت و استانداران ایران گفت: “در بین سال های ۸۶ تا ۸۷ و در حدود ۱۰ ماه فرصت طلایی که در اختیارمان قرار داشت، /می‌توانستیم/ همه پول خود را از دسترس آمریکایی ها خارج کنیم اما در این زمینه اهمال صورت گرفته” است.

آقای روحانی گفته “قوه قضائیه، شورای عالی امنیت ملی و سایر نهادهای ذیربط وظیفه دارند که این موضوع را پیگیری کنند”.
پیش از این کارگروه ویژه دولت ایران که با هدف بررسی ابعاد توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران در آمریکا تشکیل شده است، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود علیرغم هشدارهای داده شده، دولت وقت “در فاصله زمانی پاییز ۱۳۸۶ تا خرداد ۱۳۸۷ “اقدام موثری برای خارج کردن اموال ملت ایران از دسترس نظام مالی و قضایی آمریکا که غیرقابل اعتماد بودن آن به اثبات رسیده بود، به عمل نیامده است”.

بر اساس این بیانیه، از نیمه شهریور ۱۳۸۶ که دادگاهی در واشنگتن حکم به محکومیت ایران داد تا خرداد ۱۳۸۷ که حکم [نهایی] مصادره اموال ایران از سوی دادگاهی در نیویورک صادر شد، فرصت برای نجات دادن دارایی های ایران از خطر توقیف وجود داشته اما از این فرصت استفاده نشده است.
اموال توقیف شده ایران، اوراق قرضه خریداری شده بانک مرکزی نزد یک شرکت امین اوراق قرضه در کشور لوکزامبورگ بوده است. این بخش از سپرده گذاری ایران، از سوی این شرکت در یک بانک آمریکایی در نیویورک نگهداری می‌شده است.
بر اساس بیانیه کارگروه دولت ایران، در زمانی که مشخص شده بود اوراق خریداری شده ایران در خطر توقیف قرار گرفته، “بانک مرکزی دولت قبل تنها بخش اندکی از اوراق قرضه را به فروش رسانده” که باعث شده تا سرانجام، این اموال توقیف شوند.
پیش از این دفتر آقای احمدی نژاد با رد “بی‌احتیاطی” و مسئولیت داشتن دولت قبل در این مسئله، دولت حسن روحانی را متهم کرده است که با “ضعیف نشان دادن ملت ایران در عرصه بین‌المللی” زمینه را برای جری شدن آمریکا و مصادره دارایی‌های ایران فراهم کرده است. بیشتر بخوانید

(Visited 30 times, 1 visits today)

You may also like...