,,روزنامه های تهران، ترزا می و وزیرش، دولت و تیم اقتصادیش ,,مسعود بهنود

روزنامه های اول هفته تهران، شنبه ۲۰ آذر در مقالات خود به تحلیل تناقض در گفته های نخست وزیر بریتانیا و وزیرخارجه اش پرداخته و در صفحات اول خود از استعفای رییس جمهور کره استقبال کرده و در گزارش ها و مقالاتی خواستار آن شده اند که برجام از اولویت های کشور خارج شود و به جای آن توجه به اقتصاد در دستور کار دولت قرار گیرد.
جوان در بالای عکسی در بالای صفحه اول خود گزارش داده که رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت با بیان اینکه یکی از وزرای پیشین را اجازه نداد که طرح «مبارزه با سوداگری مسکن و زمین» عملیاتی شود، گفت: وزیری که با فشار، عضویت در هیئت مدیره ۱۸ شرکت را کنار گذاشت، امروز ۱۴ شرکت را در دست همسر و فرزندانش دارد.
روزنامه سپاه پاسداران در دنبال این خبر از قول احمد توکلی نماینده پیشین مجلس که حالا یک موسسه غیردولتی دیدبان شفافیت برپا داشته نوشته است: بدون آزادی بیان و قلم مبارزه با فساد ممکن نیست، آزادی بیان و رسانه برای شفافیت و شفافیت برای مبارزه با فساد، بسیار لازم و ضروری به‌شمار می‌روند و این عناصر به یکدیگر وابسته هستند.
همه زندگی مردم برجام نیست
علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات انتقاد کرده که: این همه دمیدن در بوق سیاست و سیاست‌زده کردن همه اقشار و آحاد جامعه، از بهر چیست؟ مردم را در آرمانشهر سیاست دنبال چه می گردانید؟ با کدام محاسبه و بر اساس چه منطقی به مردم تلقین کرده‌اید که هیچ فعلی بدون برجام شدنی نیست و هر حرکتی بی‌برجام، بد فرجام است و اگر برجام باشد، همه چیز هست و اگر نباشد هیچ نیست.
نویسنده مقاله پرسیده: چه سودی می‌برید از این که ادبیات رایج کوچه و بازار و گفتمان مسلط دانشگاه و بازار و مسجد و محاوره روزانه مردم عادی و عامی را یکسره سرشار از برجام کنید و نتیجه این شده است که ادبیات و دغدغه سیاستمدار و وکیل و وزیر و راننده تاکسی و قهوه چی و کارگر و دانش‌آموز و زن خانه‌دار مشترک است و یک بیکار بینوا، در این کسادی بازار و رکود اقتصاد، وقتی می‌خواهد پرایدی بخرد و نان خشکی برای خانواده مهیا کند، دلش می‌لرزد که نکند عنقریب برجام نقض شود و او زیان کند!
در همه دنیا سیاستمداران کار خودشان را می‌کنند و مردم زندگی‌شان را. هر صبح کشاورزان به مزرعه می‌روند و دامداران گاوشان را می‌دوشند و صیادان به دریا می‌زنند و نانواها با عطر نان تازه به مردم سلام می‌کنند و گره سیاست بر پیشانی شان نیست و بازار کار و فعالیت و تفریح باز است و خلق بی‌دغدغه به فکر بهترکردن فردایشان هستند و بچه‌هایشان را پرورش می‌دهند با عشق به دنیایی بهتر و فردایی شکوفاتر، در هوایی بدون آلایندگی سیاست تنفس می‌کنند… و رسانه‌ها از بام تا شام به مردم نمی‌گویند اگر فلان قرارداد یا مقاوله‌نامه که میان وزیرخارجه با همتاهای دیگر بسته شد، روزی به هم بخورد روزگارتان سیاه می‌شود و آینده فرزندانتان تباه…
در مقابله روزنامه میانه رو اطلاعات، سیاست روز روزنامه جناح اصولگرا هم در سرمقاله خود به برجام پرداخته و نوشته: در صورت درخواست دولت جدید ترامپ برای هرگونه مذاکرات احتمالی پیرامون مفاد توافق هسته‌ای پذیرش این درخواست باید از سوی طرف ایرانی اجتناب گردد، چرا که رییس جمهوری که وعده پاره کردن برجام را داده به دنبال تحمیل دشواری‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی است.
نویسنده این روزنامه تاکید کرده: ما که در حال اجرای توافق هسته‌ای آن هم یکجانبه هستیم، پس چرا علاوه بر تمدید قانون تحریم‌های ۱۰ ساله علیه ایران، برای اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا برنامه‌ریزی می‌شود؟ پر واضح است که مذاکرات دو ساله ایران و ۱+۵ بخوانید آمریکا بر سر فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان، بهانه و دستاویزی قرار گرفت تا فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا به ایران افزایش یابد.
سیاست روز در ادامه آورده:شاید بگویید ایران تنها با آمریکا مذاکره نکرد بلکه ۵ کشور دیگر هم در گروه ۱+۵ بودند، این سخن درست است اما زمانی که ما یعنی تیم مذاکره کننده هسته‌ای و دولت محترم مذاکرات را به نقش آمریکا گره زد و این کشور را تا اندازه کدخدا بالا برد، نمی‌توان اکنون که برجام آغاز و از سوی ایران اجرا شده، نقش آمریکا را نادیده گرفت.
این تیم اقتصادی تاریخ‌ساز نمی‌شود
هوشیار رستمی در سرمقاله روزنامه اقتصادی تعادل اظهار نظر کرده که: چند ماه مانده به پایان دولت یازدهم، تور دیپلماسی اقتصادی مقام‌های دولتی با حضور چند نفر از افراد کلیدی کابینه به گردش درآمده است. وزیر امور خارجه همراه با هیاتی اقتصادی به شرق آسیا رفت، وزیر اقتصاد هم چند روز پس از بازگشت از برزیل به جمهوری چک رفته تا موضوع بازسازی روابط بانکی با اروپایی‌ها را پیگیری کند و محمد نهاوندیان از افراد با نفوذ نهاد ریاست‌جمهوری که سابقه فعالیت اقتصادی دارد به سوییس و سوئد رفته تا او نیز در جبهه‌یی دیگر راهکارهای بازگشت ایران به اقتصاد بین‌الملل را به سمت اجرا ببرد.
نویسنده این مقاله نتیجه گرفته: دولت یازدهم دریافته که باید دستاوردهای اقتصادی محسوسی از برجام استخراج کند وگرنه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده قابلیت غافلگیری را دارد. خود رییس‌جمهور نیز که همواره سعی کرده نخستین سد دفاعی در مقابل حملات به برجام باشد در آخرین سخنان خود گفت که همه تحریم‌ها جز تحریم‌های بانکی به صورت کامل برداشته شده و این نشان می‌دهد دولت که مخالفان جدی در داخل دارد و یک دولت سرسخت غیرقابل پیش‌بینی در امریکا نیز روی کار آمده به اهمیت روابط بانکی در محتوای اقتصادی برجام پی برده و حاضر نیست فرصت باقی‌مانده از دولت اول خود و دولت آخر اوباما را از دست بدهد.
تعادل به این جا رسیده که: با این اوصاف روحانی و تیم وزرا و مشاورانش که بر چرخیدن چرخ زندگی در این ماه‌های آخر تاکید ویژه دارند، باید بدانند حتی اگر بتوانند احیای روابط بانکی و اقتصادی را تسریع بخشند تنها در صورتی قادر به بهره‌برداری از آن خواهند بود که شجاعانه به پیشواز اصلاحات عمیق بروند و از این بابت هزینه ملاحظه‌گری‌های سیاسی و اجتماعی را به جان بخرند.
شریف نظام مافی رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس در سرمقاله روزنامه نوشته: در حدود ۱۰ ماهی که از اجرای برجام می‌گذرد بیش از آنکه تهدیدهای سیاسی امریکا مانعی برای حضور گسترده بانک‌های خارجی در ایران باشد، عقب بودن استانداردها و قوانین بین‌المللی در شبکه بانکی ایران در این بخش اثر گذاشته است.
نویسنده مقاله روزنامه دولت توضیح داده که: درواقع در سال‌های تحریم به دلیل اینکه بانک‌های ایرانی با شبکه بانکی بین‌الملل رابطه‌ای نداشتند یا روابط حداقلی داشتند، نیاز چندانی به روزآمد کردن مقررات و استانداردهای بانکی دیده نمی‌شد و به همین دلیل نظام بانکی ایران سال‌ها از این مقررات و استانداردها فاصله گرفت و روز به روز این شکاف بیشتر شد. اما با اجرایی شدن برجام مقامات بانکی ایران درصدد به روز‌رسانی و انطباق با این استانداردها برآمده‌اند. برهمین اساس سفر مقامات دولت ایران به کشورهای خارجی بخصوص سوئیس از نگاه اعضای پارلمان بخش خصوصی اقدامی مهم و قابل توجه است.
سرمقاله روزنامه ایران تاکید کرده: یکی از تفاوت‌های بانک‌های سوئیس این است که برخی از آنها مبادلات دلاری ندارند و بدین ترتیب از قوانین امریکا تأثیر نمی‌پذیرند. دراین کشور تعدادی از بانک‌های استانی بدون اینکه مبادلات دلاری داشته باشند از نظر دارایی و عملکرد جزو بانک‌های بزرگ دنیا محسوب می‌شوند و این موضوع یک امتیاز برای ایران به شمار می‌رود.
برجام نفتی
علیرضا سلطانی در مقاله ای در شهروند با اشاره به این وزیر نفت دوباره راهی وین می شود تا در جلسه اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها شرکت کند نوشته: . این نشست برای تحکیم توافق طلایی اوپک برگزار می‌شود و بیراه نیست اگر این دستاورد ایران را برجام نفتی بنامیم. دستاوردی که موجب شد ایران را درمقابل عربستان به‌عنوان یک قدرت بزرگ در رسانه‌های جهان مطرح کند.
این استاد دانشگاه و کارشناس اقتصاد انرژی در ادامه مقاله نظر داده که براساس تصمیم اوپک، مبنای تولید ایران ٩٩٧/٣‌میلیون بشکه درنظر گرفته شده که میانگین تولید ١۶‌سال گذشته این کشور است. براین مبنا، ایران تولید روزانه خود را از ابتدای ‌سال آینده میلادی ۳.٧٩۵‌میلیون بشکه ثابت می‌کند. مبنایی که با توجه به رقم کنونی تولید ایران نه‌تنها کاهش نمی‌یابد افزایشی در حد روزانه ٩٠‌هزار بشکه پیدا می‌کند.
مقاله شهروند به این جا رسیده که: این شرایط ایران را پیروز بزرگ اوپک ١٧١ کرد، اما به راحتی و آسانی به دست نیامد بلکه ثمره ٢٠ماه تدبیر و مقاومت نفتی است. تدبیر از این منظر که ایران از ابتدای روند ٢٠ماهه، بدون هیچ‌گونه تزلزلی، بر افزایش سریع و مقتدرانه تولید نفت با رفع عملی تحریم‌ها اصرار کرد و مقاومت نیز ازجهتی که به‌طور قاطع درمقابل فشارهای داخلی و خارجی منطقه‌ای و بین‌المللی برای هرگونه محدودیت ایستاد.
ردیف بودجه را ببینید ردیف شوید
پوریا عالمی در ستون طنز روزنامه شرق نوشته: ما سال‌هاست که با خانواده آخر سال که می‌شود، برای قهقهه‌زدن منتظر دوتا چیز می‌مانیم: اول پخش برنامه کلاه‌قرمزی و پسرخاله از سیما و دوم انتشار بودجه بودجه سالانه کشور تا بخوانیم و از خنده روده‌بر شویم.
این طنزنویس تاکید کرده: حالا با بودجه‌های جاهای دیگر کار نداریم. همین بودجه‌ای را که به اسم فرهنگ و اینا داده می‌شود بروید نگاه کنید. اگر این پول را توی این سال‌ها که گذشت، بطری‌بطری آب‌معدنی خریده بودند و ریخته بودند کف زمین، الان کویر لوت برای خودش اقیانوسی شده بود.
در انتهای ستون طنز شرق آمده: به نظر ما بخش زیادی از اینها که از بودجه فرهنگ بهشان پول تپل داده می‌شود باید اسمشان را از ردیف فرهنگی دربیاورند و ببرند در ردیف بودجه صنعت. چرا؟ چون این عزیزان بلدند پول را تبدیل ‌کنند؛ یعنی درواقع اگر از تلاش این بزرگواران واقعا درست استفاده کرده بودیم، کشورمان الان بزرگ‌ترین و تنها صادرکننده این تبدیلات به سراسر جهان بود.
کارتون محسن ظریفیان، اعتمادImage copyrightاعتماد
Image caption
کارتون محسن ظریفیان، اعتماد
ترزا می و وزیر خارجه اش
علی آهنگر در مقاله ای در ابتکار نوشته: کمى ساده انگارى است اگر حضور سراسیمه ترزا مى در جلسه شوراى همکارى خلیج فارس را به ایران هراسى صرف نسبت دهیم. واقعیت این است که سایکس پیکوى دیگرى در راه است. درست صد سال از آن توافق گذشته، در آستانه سال ٢٠١٧، در جهانی که دو پدیده یعنى داعش و ترامپ دارد، ترسیم خطوط جدید منطقه هاى نفوذ در خاورمیانه با حضور ترامپ رنگ اجرایى به خود می گیرد.
نویسنده معتقد است حضور ترامپ اما موضوع نقشه جدید خاورمیانه را از حالت خیال و تصور، با سرعت وهم انگیزى به واقعیت نزدیک تر ساخت. به ویژه تماسها و همراهى هاى او با ولادیمیر پوتین این نگرانى را در بازیگران بین المللى بوجود آورد که مبادا در نقشه جدید خاورمیانه بى سهم باقى بمانند. آنها مى خواهند در ترسیم نقشه جدید، حضور پر رنگ ترى داشته باشند. تقلاهاى روسیه در منطقه و پروازهاى موشکى و نظامى اش سرانجام آمریکا را به پذیرش مناطق تحت نفوذ روسیه متقاعد ساخت.
اعتماد در سرمقاله خود با تاکید بر این که معمولا بریتانیا در سیاست خارجی بسیار د‌قیق و منضبط عمل می‌کند‌ و از این جهت با سایر قد‌رت‌های جهانی غربی متمایز است پرسیده پس چرا د‌ر این مساله که شاید‌ مهم‌ترین آزمون بریتانیا بعد‌ از برگزیت باشد‌، تا این حد‌ متضاد‌ و حتی متناقض عمل کرد‌ه است؟ آیا این مساله را می‌توان به روحیه سرکش و جنجالی امور خارجه بریتانیا مرتبط کرد‌؟ به نظر می‌رسد‌ که مشکل اصلی د‌ر وضعیتی است که بریتانیا پس از خروج از اتحاد‌یه اروپا با آن مواجه شد‌ه است.
به نظر نویسنده این مقاله: این وضعیت به نحوی تناقض‌آمیز است. از یک سو باید‌ با جنگ‌های فرقه‌ای مخالفت کنند‌ از سوی د‌یگر خروج از اتحاد‌یه اروپا عوارض اقتصاد‌ی سنگینی برای آنان د‌ارد‌ و باید‌ به نحوی اقد‌ام به جبران آن کنند‌ و هیچ راهی زود‌ بازد‌ه‌تر از فروش جنگ‌افزار به کشورهای پول‌د‌ار و د‌رگیر جنگ‌های منطقه‌ای نیست. بنابراین خانم نخست وزیر برای تامین هد‌ف اخیر راهی منطقه می‌شود‌ و بوریس جانسون نیز آن سخنان متضاد‌ را بیان می‌کند‌.
اعتماد در نهایت سیاست دولت ترزا می را شکست خورده توصیف کرده چرا که آن زمانی که بریتانیا می‌توانست شانه به شانه آلمان یا فرانسه و ایتالیا د‌ر عرصه اقتصاد‌ی و فناوری عمل کند‌، گذشته است و با توجه به تقسیم کاری که د‌ر چند‌ د‌هه گذشته د‌ر عرصه اقتصاد‌ی انجام شد‌ه است، بریتانیا از نظر صنعتی و زیرساخت‌های فناوری از اتحاد‌یه اروپا عقب‌تر قرار گرفته و قد‌رت برتر صنعتی جهت ایفای نقش مسلط و برتر را د‌ر منطقه ند‌ارد‌ و این نیز تناقضی د‌یگر است.
مسعود سلیمی در جهان صنعت در مقاله ای از کمبود چهره های نامدار در صحنه سیاسی جهان نالیده و بعد از اشاراتی به فرانسه بعد از دوگل نوشته در بریتانیا هنگامی که نام‌هایی چون چمبرلین، چرچیل، دیزرائیلی، تاچر و حتی بلر در ذهن می آید، چگونه می‌توان کامرون و خانم ترزا می را با آنها در یک کفه گذاشت یا زمانی که در دفتر سیاست اروپا مثلا در قرن بیستم با مک میلن و چمبرلین و بالفورد و حتی هامون در مسند وزارت خارجه لندن روبه‌رو می‌شویم، چگونه می‌توان با بوریس جانسون کنار آمد.
نویسنده این مقاله با اشاره به اختلاف به گفته های ترزا می و وزیر خارجه اش بوریس جانسون بحران های امروز را فرصتی برای ولادیمیر پوتین دانسته تا رویای تجدید «تزاریسم» را در ذهن بپروراند. چرا که در کمبود شخصیت‌های تاریخ‌نگار، جهان به سوی آنارشیسم دولتی، چهارنعل پیش می‌تازد چراکه این جا غیر از توانایی‌های عوام‌گرایانه، نگاه یکسونگرانه، تعقل و خردورزی و باور جهان وطنی هم نیاز است، در غیر این صورت جهان باید با شخصیت‌هایی چون ترامپ، جانسون، ماری لوپن، پوتین و مثلا رهبر حزب پنج ستاره ایتالیا روزگار بگذراند.
6
تیتر و عکس ایمان جنتی، ایران
زیر چتر برف پاییزی
روزنامه ایران در گزارش اصلی خود از ورود سامانه بارشی از سمت شمال غرب و شمال به کشور و بارش برف در این مناطق خبر داده و نوشته: امروز در سواحل دریای خزر بین ۳ تا ۶ درجه و تا روز یکشنبه در شمال شرق بین ۷ تا ۱۰ درجه دمای هوا کاهش می‌یابد.
این روزنامه به نقل از مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور نوشته امروز بارش برف و باران در بیشتر راه‌های شمالی و مرکزی کشور شدت می گیرد و بر اساس آخرین اطلاعات در راه‌های اسالم – خلخال درگیلان و اردبیل، راه‌های هراز، فیروزکوه و دماوند و در راه‌های سمیرم – شهرضا و راه میامی – سبزوار در استان سمنان و همچنین راه توسکستان در گیلان بارش برف گزارش شده است. حتی در راه گرمسار در استان سمنان.
چاره ترافیک چیست
فرهیختگان در مقاله ای نوشته: این روزها گره کوری به جان شهر تهران افتاده است. حتما شما به‌عنوان یکی از هزاران خواننده روزنامه «فرهیختگان»، این روزها گرفتار ترافیک و راهبندان سخت تهران بوده‌اید. مدت کوتاهی است در تهران به هر نقطه‌ای که بروید و در هر ساعتی که تردد کنید، با راهبندان سنگینی روبه‌رو می‌شوید. درواقع ترافیک از محل و ساعات معمول خود خارج شده و به محلات و ساعات دیگر گسترش یافته است. مشکل چیست؟ چرا گره کور ترافیک تهران که باعث حجم عظیمی از آلودگی هوای شهر می‌شود، نه‌تنها باز نمی‌شود بلکه روزبه‌روز بیشتر می‌شود؟
به نوشته این مقاله: امروزه وقتی از معضل ترافیک و راهبندان سخت و هوای آلوده سخن می‌گوییم، آه همه مسئولان مرتبط با این موضوع بلند می‌شود. گویی نه اینکه خود آنها یکی از کسانی هستند که باید این مشکل را برطرف و حل کنند. هرکدام از وظیفه خود استنکاف می‌کنند و مشکل را بر گردن بی‌قواره دستگاه دیگری می‌اندازند.
در ادامه مقاله فرهیختگان آمده: یکی می‌گوید که شهر ایراد مهندسی دارد، آن یکی تولیدات بی‌رویه خودرو را عامل اصلی می‌داند، دیگری از وزارت بازرگانی که مجوز واردات را صادر می‌کند سخن می‌گوید، یکی شهرداری را زیر سوال می‌برد، دیگری از وزارت نفت سخن به میان می‌آورد و همه چشم خود را به مشکل ترافیک و ساعت‌ها معطلی و تلف شدن عمر مردم می‌بندند و به دنبال یک یا چند مقصر می‌گردند؛ اما مشکل همچنان برجای خود استوار و حتی در حال گسترش است. پس چه باید کرد
اندر فواید ترافیک
5
کارتون نازنین جمشیدی، شهرونگ
شهرام شهید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی در صفحه طنز شهرونگ برای ترافیکی که همه ازش انتقاد می کنند فوایدی قایل شده و به طعنه نوشته با ماندن درترافیک همشهریان عزیز به موقع به سالن کنسرت موسیقی نمی‌رسند و اصحاب موسیقی بدون حضور همشهریان باید ساز بزنند و بدین ‌ترتیب خیلی زیرپوستی با معضل فرهنگی موسیقی برخوردی ناز و اصولی صورت می‌گیرد و لازم نیست کنسرت‌ها را با هزینه بالا لغو کنند!
به نوشته این طنزنویس:- در واقع اصلا وجود ترافیک شدید زمان شما را جوری می‌گیرد که هیچ شهروندی نمی‌تواند برای خیانت به زار و زندگی‌اش برنامه‌ریزی کرده و شیطانی کند. بنابراین با وجود ترافیک آمار خیانت هم کاهش یافته و اساس خانواده حفظ می‌شود.- وجود ترافیک برای آینده کودکان این سرزمین و نیز اهداف پزشکی مفید است. به‌ویژه در امر «پیشگیری بهتر از درمان» خیلی کاربرد دارد.
در ادامه ستون طنز شهرونگ آمده: انجام زایمان طبیعی برای مادر و بچه خیلی مفید است و زایمان طبیعی از بسیاری از بیماری‌های آتی مادر و کودک جلوگیری می‌کند. خب وقتی خانم باردار برای وضع‌حمل سوار آمبولانس یا ماشین شخصی شده تا به بیمارستان برسد و در راه ترافیک می‌ماند، بالاخره با گیرافتادن درترافیک و افزایش درد مجبور به انجام زایمان طبیعی درهمان ماشین می‌شود و دیگر نمی‌تواند با لوس‌بازی درخواست رستم‌زایی یا همان عمل سزارین کند.

(Visited 43 times, 1 visits today)

You may also like...