روزنامه های تهران: انقلاب با ما چه کرد، سایه آلودگی بر سر شهر

روزنامه های امروز صبح، ۱۹ بهمن، در هفتمین روز از دهه سالگرد انقلاب، با عکس ها و گزارش های هشدار دهنده ای از غباری که آسمان تهران و شهرهای اطراف را در برگرفته، از وخامت شرایط سلامت شهروندان خبر داده اند. همزمان در مقالاتی در تحسین و مدح انقلاب اسلامی، ناآرامی های دی ماه را امری گذرا خوانده اند که نگرانی از جانب آن برای نظام متصور نیست.

ریشه ای شدن فساد که در صورت ادامه جمهوری اسلامی را ساقط خواهد کرد از جمله مسایلی است که در کنار تحلیل هایی درباره وضعیت اقتصادی کشور در این روزنامه ها مهم دیده شده.

تیتر و عکس سعید غلامحسینی. شهروند
سایه آلودگی بر شهر

هرا جعفرزاده در گزارش اصلی شهروند نوشته: آلودگی بر شهرهای بزرگ، سایه انداخته؛ سایه‌ای بزرگ و قطور که تا بادی نوزد و بارانی نبارد، خیال رفتن ندارد. روزهای شهرهای آلوده مثل تهران در چند روز گذشته، از هجوم ذرات معلق سمج، مانند شب، تاریک است و براساس اعلام مسئولان، شرایط آلاینده حداقل در شهر تهران، تا روز یکشنبه ادامه دارد.

همین چند روز پیش بود که معاون بهداشت وزیر بهداشت، آمار تکان‌دهنده‌ای از مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی هوا اعلام کرد و گفت که تنها در ‌سال ٩٥، ٢٠‌هزار نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم، به دلیل آلودگی هوا جانشان را از دست دادند و سهم تهران از این آمار، ٥‌هزار مرگ بود.

حالا مقام مسوول در وزارت بهداشت که در پاییز، جزییاتی از بررسی آلودگی هوای تهران و چندین شهر دیگر را اعلام کرده بود، به قطعیت سرطان‌زابودن آلودگی هوا اشاره کرده و مستند به بررسی سازمان بهداشت جهانی. براساس اعلام این مسئول در وزارت بهداشت، شرایط آلاینده و آلودگی هوا تا روز یکشنبه ادامه دارد و به همین دلیل از مردم می‌خواهد تا در حد امکان، ترددشان در فضای باز را محدود کنند، کودکان را به پارک‌ها و فضاهای باز نبرند، در صورت امکان از ماسک‌های ان ٩٥ یا پی ٢ استفاده کنند.

شهروند در نهایت نوشته:سرطان‌زاها چند دسته هستند، یکسری سرطان‌زاها، محتمل هستند، یکسری قطعی هستند، گروهی هم هستند که تنها روی حیوانات قطعیت پیدا کرده، آن دو برای انسان ثابت نشده‌اند. موسسه‌ای در جهان وجود دارد که زیرنظر سازمان بهداشت جهانی است و سرطان‌های احتمالی را بررسی می‌کند. براساس اعلام این موسسه، برای سرطان‌زابودن آلودگی هوا، آن‌قدر شواهد وجود دارد که قطعیت آن اثبات شده است. به‌طوری که گفته می‌شود آلودگی هوا قطعا منجر به سرطان می‌شود.

دم و بازدم دودآلود

نفیسه صباغ در گزارش اصلی قانون نوشته: تاوان سنگين آلودگي هوا در كلانشهرها را شهروندان به قيمت جان‌شان مي‌پردازند. شهرهاي بزرگ زير گرد و غبار و دود پنهان شده و شهرونداني كه در دولت اخير حقوق‌شان به رسميت شناخته شده مجبورند هواي آلوده‌اي را تنفس كنند كه صدها بيماري براي‌شان به دنبال دارد. پزشكان آلودگي هوا را عاملي مهم در بروز بيماري سرطان مي‌دانند و معتقدند كه سرطان محصول آلودگي هوا و پارازيت است.

به نوشته این گزارشگر: سال‌هاست كه بسياري از كارشناسان بنزين و گازوييل را مهم‌ترين عامل آلودگي هوا مي‌دانند اما هر بار نيز مسئولي از وزارت نفت يا… پاسخ مي‌هد كه بنزين و گازوييل مصرفي در خودروها داراي استاندارد يورو ۴ است. هرچند شهروندان انتظار داشتند كه با توجه به اينكه آلودگي هوا جان و سلامت شهروندان را در معرض خطر قرار داده دادستان به عنوان مدعي العموم به موضوع ورود كرده و حقوق مردم را استيفا كند. اما معاون دادستان کل کشور مهم‌ترين عامل آلودگي هوا را بنزين و گازوييل آلوده دانسته است.

اگر فرهنگ شهروندی داریم

محمدجواد حق‌شناس در یادداشتی در روزنامه ایران نوشته: آلودگی هوا نفس‌های تهران را به‌ شماره انداخته است. خطر روی شهر سایه انداخته و در بسیاری مواقع تنها می‌توانیم از طبیعت انتظار یاری داشته باشیم تا آلودگی‌های مرگباری که خودمان مسبب تولید آن بوده‌ایم، از ما دور شوند. طبیعی است که وظیفه دولت و نهادهای حکومتی و عمومی در این میان سنگین است و باید تمام تلاش خود را برای کاهش آلودگی و تضمین سلامتی مردم جامعه خود به کار گیرند، در این میان اما می‌توان از مردم هم درخواست کرد که برای سلامت خود و سایرین تلاش کنند.

این عضو شورای شهر تهران تاکید کرده: در این روزها قوانین وضع می‌شوند تا حمل و نقل با وسایل شخصی کاهش یابد، اما آیا در روزهای فرد نمی‌توان از شهروندان دارای وسایل نقلیه درخواست کرد که از وسایل شخصی خود حتی‌الامکان استفاده نکنند؟ یا در روزهای زوج از صاحبان خودروهای زوج؟ یا در همه روزها از موتورسوارانی که آمار نشان می‌دهد ۱۰ درصد آلودگی شهرها ناشی از آنهاست؟ تک‌تک ما وظیفه داریم که احساس مسئولیت کنیم و قدمی برداریم.

به نظر نویسنده یادداشت ایران: ساده‌ترین کار این است که فکر کنیم شرایط ما خاص است و دیگران رعایت کنند و ما خاص باشیم، اما فرهنگ شهروندی و مسئولیت‌پذیری در زندگی شهری یعنی بپذیری تا جایی که می‌توانی از خودت بگذری و تلاش کنی تا به سهم خودت از آلودگی هوا بکاهی، در ترافیک‌های سنگین سهیم نشوی، زباله‌های کمتری تولید کنی، آلودگی صوت ایجاد نکنی و…

تا چند وقت ديگر…

سروش صحت در یادداشتی در اعتماد نوشته: «چه مه قشنگي همه جا را گرفته… انگار وسط ابرها هستيم… از بين مه هيچ جا را نمي‌شود ديد.» اين را زني كه جلوي تاكسي نشسته بود، گفت. مردي كه عقب تاكسي نشسته بود، در حالي‌كه سرفه مي‌كرد و نفس‌اش به سختي بالا مي‌آمد، گفت: «مسخره مي‌كنيد؟… اين دوده… دود همه جا رو گرفته… آلودگي داره همه‌مون رو مي‌كشه… همه‌مون رو.»

در ادامه این یادداشت آمده: هوا سربي رنگ بود، عين هواي فيلم‌هاي ترسناك، عين هواي فيلم‌هايي كه فضايي‌ها به زمين حمله كرده‌اند. ماشين‌ها لابه‌لاي دود حركت مي‌كنند، عابران لابه‌لاي دود راه مي‌روند، پليس‌ها ماسك زده‌اند و سرفه مي‌كنند. صد متر جلوتر به سختي ديده مي‌شود. تاكسي مي‌رود. راننده چيزي نمي‌گويد.

زني كه جلوي تاكسي نشسته بود، گفت: «چه مه قشنگي همه جا رو گرفته، انگار وسط ابرها هستيم… از بس مه هست هيچ جا رو نمي‌شد ديد.» نگاه كردم ديدم ديگر از دود خبري نيست و مه‌ رقيقي همه جا را گرفته بود و هوا سبك شده بود و راحت نفس مي‌كشيديم. ما مرده بوديم.

کارتون پریسا نصراللهی. ایران
انقلاب، اگر نشده بود

ید‌الله جوانی در سرمقاله روزنامه جوان به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی نوشته: به دليل وجود پاره‌اي از مشکلات، نارسايي‌ها و ضعف‌ها در کشور با گذشت چهار دهه از زمان پيروزي، تحت تأثير جنگ نرم دشمنان از يک سو و استحاله بعضي از نيروهاي باسابقه از ديگر سو، افرادي در داخل به دنبال ايجاد ترديد در حقيقت انقلاب و از جمله انقلاب اسلامي هستند. آن ها به دنبال ايجاد ترديد در ضرورت انقلاب و کارآمدي آن براي حل مسائل هستند. آيا اين نگاه نسبت به انقلاب اسلامي، نگاه درستي است؟

به نظر نویسنده روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران: تصور کنيم اگر انقلاب اسلامي به وقوع نمي‌پيوست، اکنون ايران و مردم در چه شرايط و وضعيتي قرار داشتند. با انقلاب اسلامي، خودباختگي و سرخوردگي و ضعف نفس ملي به خودباوري، اعتماد و عزت ملي تبديل شد. با انقلاب اسلامي، ايران از چنگال امريکا خارج شد و ملت ايران به استقلال کامل سياسي دست يافت. با انقلاب اسلامي، حاکميت ملي تحقق پيدا کرد و در ۴۰سال گذشته، اين مردم ايران بودند که مسئولان کشور را به صورت مستقيم و غيرمستقيم انتخاب کرده‌اند. در دوران قبل از انقلاب مردم در اداره کشور چه نقشي داشتند؟

سرمقاله جوان ادامه داده: با انقلاب اسلامي، سطح زندگي مردم و برخورداري آنان از رفاه عمومي و خدمات اجتماعي به طور کلي متحول شد. با انقلاب اسلامي، ملتي که امنيتش را با تکيه بر بيگانه تأمين مي‌کرد، به خوداتکايي دفاعي و امنيتي دست يافت. با انقلاب اسلامي، ايران متحد ظالمين و ستمگران تاريخ مانند امريکا و رژيم اسراییل، تبديل به ايران مدافع مظلومين شد، آيا اين تحول بدون انقلاب ممکن بود؟

لوگوس انقلاب اسلامي

حامد حاجي‌ حيدري در سرمقاله روزنامه رسالت نوشته: سالگرد انقلاب همواره با بزرگداشت برازنده‌اي همراه بوده است. امسال، سالگرد انقلاب، حال و هواي خاصي، پس از يک رقابت انتخاباتي نامناسب و يک اعتراض بحق و يک اغتشاش نابحق دارد. سالگرد انقلاب، بعد از يک مبارزه انتخاباتي برگزار مي‌شود که به رغم اغلب مبارزات انتخاباتي در دوران پس از انقلاب، چهره کشور را سياه و تيره نمايش مي‌دهد، و با اين اوصاف و با عملکردهاي نه چندان منطقي دولت در قبال انتقادها و اعتراض‌ها، و با مساعدت اغتشاش‌گران، «دو تيغه» فراهم آمدند تا خيلي چيزها را قيچي کنند، و تنها دست معجزه انقلاب است که ساقه‌هاي بريده را پيوند مي‌دهد.

مقاله روزنامه ارکان جناح راست ادامه داده: خلاصه، آقايان بر تارک جناح‌هاي فرتوت سياسي، شرايط خامي پديد آورده‌اند که فعالان فرهنگي، براي جوانان بايد حکايت‌هاي ريشه‌اي انقلاب را بازگو کنند: اين را که اصلاً چرا انقلاب کرديم و براي پيشبرد انقلاب در کنار اين نحو سست‌عنصري‌ها چه بايد کرد. پيام اصولي انقلاب اين بود که تنها کساني قادر به رقم زدن تحول اجتماعي معنادار خواهند بود که طرح روشني براي آينده‌اي روشن‌تر داشته باشند.

نویسنده سرمقاله رسالت به همفکران توصیه کرده: براي ايجاد حيات درازمدت و ترسيم افق برنامه‌ها، فعاليت‌ها و منابع، لازم است تا اطمينان به اصول را در سرتاسر جامعه گسترده کنيم. بايد، مدام، اصول تبيين شوند و بر مبناي آن‌ها به آينده نور تابانده شود. منطق و لوگوس اصولي ملهم از انقلاب اسلامي دنبال تبديل نقاط ضعف به نقاط قوت است، با شناخت محيط آتي و عوامل مؤثر بر آن و يافتن موقعيت‌ها و فرصت‌ها، در کنار الزامات امکان تخصيص بهينه منابع و بسط و بهره‌برداري از آن‌ها.

نارضایتی هست اما انقلاب نمی شود

احمد نقيب‌زاده در مقاله ای در اعتماد یک نظرسنجي را نقل کرده که نشان می دهد بعد از ناآرامي‌‌اخير ٨/٧٤ درصد از شرايط كشور رضايت ندارند و ٤٨ درصد از اين افراد ناراضي تمايل ندارند در هيچ شرايطي در تجمعات شركت كنند. ۴۱ درصد ديگر نيز معتقد بودند كه در صورت مسالمت آميز و قانوني برگزار شدن اعتراضات در آن تجمعات مشاركت خواهند داشت. نبايد فريب اين نتايج را خورد.

نویسنده تاکید کرده در حوادث اخير نيز حدود يك درصد جمعيت كشور مشاركت داشتند اما اين يك درصد بسيار مهم هستند؛ به عنوان مثال جنبش دانشجويي هيچ‌وقت موجب انقلاب نمي‌شود اما از نظر نشانه‌شناسي بسيار مهم است و روشن مي‌كند كه نارضايتي‌هايي در جامعه وجود دارد. بنابراين اگر از كساني كه در تظاهرات شركت كرده‌اند، نظر‌سنجي مي‌شد، بهتر مشخص مي‌شد كه واقعا قصد دارند دوباره در تجمعات اعتراضي شركت كنند يا خير. نكته ديگر اين است كه اطلاع از مكنونات قلبي ايرانيان بسيار مشكل است.

نویسنده نتیجه گیری کرده: اگر كساني بخواهند به شيوه سال ٥٧ يا دهه ٦٠ كشور را اداره كنند، سخت در اشتباه هستند و موجب مي‌شوند كه كار مملكت به جاهاي باريك بكشد. مساله قابل توجه ديگر در نظرسنجي اخير اين است كه اشاره شده، ۳۱ درصد از شركت‌كنندگان در نظرسنجي بي‌فايده بودن اعتراض و شنيده نشدن صداي‌شان و ٢/١٢ درصد تجارب قبلي مانند حوادث ۸۸ را علت عدم حضور در تجمعات اعلام كرده‌اند.

بقیه چی شدند؟

محمدرضا ستوده در ستون طنز جهان صنعت از قول مشاور فرهنگی رییس جمهور نوشته: ۶۰ درصد ایرانی‌ها هنوز به اصلاح‌پذیر بودن جامعه اعتقاد دارند اما ۳۱ درصد این اعتقاد خود را از دست داده‌اند. اگر روند کنونی ادامه یابد اکثریت سر خورده می‌شوند و اقلیتی رادیکال خواهند شد.۳/۳۷ درصد مردم فکر می‌کنند اعتراضات ادامه پیدا خواهد کرد.

طنزنویس افزوده: گویا آقای آشنا در زمینه آماردهی علی پروین را الگوی خود قرار داده فقط با این فرق که درصدهای علی پروین از۱۰۰ بیشتر می‌شد ولی برای آقای آشنا به ۱۰۰ نمی‌رسد. ۶۰ درصد به اصلاح‌پذیر بودن اعتقاد دارند، ۳۱ درصد هم این اعتقاد را از دست داده‌اند.

خب ۹ درصد باقی مانده چه بلایی بر سرشان آماده است؟

ستون طنز جهان صنعت پرسیده چه بلایی بر سر این 9درصد آمده است؟ آیا این ۹ درصد همان فرارمغزها و مهاجرتی‌ها هستند که از مملکت فرار کرده‌اند. یا این ۹ درصد در تصادفات جاده‌ای و از آلودگی هوا فوت شده‌اند. آیا ۹ درصد از جامعه در اتفاقات اخیر بازداشت شده‌اند. کسی از این ها خبر دارد؟

کارتون محمد طحانی. ابتکار
در انتظار یک جو غیرت

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان نقل کرده که دولت کره جنوبی که امسال میزبان المپیک زمستانی ۲۰۱۸ است، به هریک از ۶۲۰۰ ورزشکار شرکت‌کننده در این مسابقات، یک دستگاه تلفن هوشمند سامسونگ هدیه داد ولی به بهانه تحریم ایران از اعطای این هدیه به ۴ ورزشکار ایرانی که برای شرکت در المپیک ۲۰۱۸ به این کشور رفته بودند خودداری کرد.

مدیر این موسسه بدون ارایه مستندی درباره اصالت این خبر نوشته: این تحقیر شرم‌آور در حالی است که هدیه به ورزشکاران مصداق فروش نیست و در شمار خدماتی نظیر تامین محل اسکان و تهیه آب و غذا برای آنان تعریف شده و تلقی می‌شود، از این روی اقدام زشت و پلشت دولت کره‌جنوبی و شرکت سامسونگ که اسپانسر اصلی (تامین‌کننده مالی) مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در کره‌جنوبی است بدون کمترین تردیدی با هدف تحقیر مردم ایران و نه فقط ورزشکاران کشورمان صورت گرفته است و بدون پرده‌پوشی باید گفت بی‌غیرتی محض است اگر این اقدام تحقیر‌آمیز کره‌جنوبی و شرکت سامسونگ با واکنش سنگین و پشیمان‌کننده جمهوری اسلامی روبرو نشود.

یادداشت روز کیهان در نهایت پرسیده: آیا برای مسئولان کشورمان نگران‌کننده نیست که بازار ۸۰ میلیونی ایران را به بهای نابودی صنایع داخلی و بیکار شدن انبوهی از مردم در اختیار دولت کره‌جنوبی و شرکتی نظیر سامسونگ قرار دهیم و در همان حال شاهد برخورد تحقیر‌آمیز همین بی‌سر و پاهای بی‌شخصیت به مردم شریف این مرز و بوم هم باشیم؟

واقعیت های اقتصادی

سجاد وجدانیان در مقاله ای در جهان صنعت نوشته: شاید روز اول انتقادها به این دولت فقط مسایل اقتصادی بود ولی امروز به همه جنبه‌ها سرایت کرده است. البته نمی‌توان گفت مسبب همه اینها دولت فعلی است. مشکلات انباشته‌شده‌ای است که سالیان سال به آنها بی‌توجهی شده و امروز با جرقه‌های اقتصادی در حال شعله‌ور شدن هستند. باید با تدبیری جلوی این جرقه‌ها را گرفت که اگر این نشود، خشک و تر با هم می‌سوزند.

به نظر نویسنده در این موقعیت هیچ راهی هم بهترین از این نیست که دولت واقعیت‌های اقتصادی را بپذیرد تا حداقل صورت‌مساله درست باشد وگرنه به دیوار حاشا می‌رسیم که بلندتر از آن نیست. مثلا رکود فزاینده واقعیت امروز اقتصاد است که نمی‌توان آن را با نرخ بیکاری ۷/۱۱ درصدی مرکز آمار انکار کرد. دولت هم این را کاملا پذیرفته و در جدیدترین اقدامش، آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌های کشور را پس از ۵۲ سال دوباره احیا کرده و اوایل بهمن‌ماه به وزارتخانه‌های ذی‌ربط و بانک مرکزی ابلاغ کرده است.

یعنی دولت بعد از ۴۰ سال که از انقلاب می‌گذرد دقیقا همان راهکارهای نیم قرن پیش را می‌خواهد اجرا کند. از این بدتر اضافه شدن تعداد تصمیم‌گیران و پیچیده‌تر شدن بوروکراسی تصمیم‌گیری است. آیین‌نامه جدید وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و بانک مرکزی را به تصمیم‌گیران افزوده است. اینها اگر می‌توانستند با هم هماهنگ شوند، امروز وضع نظام تنظیم بازار این‌گونه نبود. همچنین در اوج رکود که دیگر آهی برای کارخانه‌ها باقی نمانده که با ناله‌‌ سودا کنند.

چرا نتایج افکارسنجی شوخی است؟

کارتون احسان گنجی. قانون
پوریا عالمی در ستون طنز شرق سخن رئیس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) را نقل کرده کهدر دو مقطع زمانی طی یک‌سال گذشته بر اساس نظرسنجی‌هایی که انجام شد، در نتایج شاهد افت امید مردم به آینده بودیم که نشان می‌داد جامعه به سمت اتفاقاتی نظیر اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در حال حرکت است».

ما: خب چرا کاری نکردید. چرا به مسئولان نتایج نظرسنجی‌ها را ندادید که کاری بکنند؟

ایسپا: نه ما امیدی داشتیم که مسئولان کاری بکنند، نه امید داشتیم که اگر مسئولان کاری بکنند چیزی درست بشود، نه امید داشتیم که مسئولان امید داشته باشند که می‌شود کاری کرد، نه امید داشتیم که مسئولان اگر امید داشته باشند کاری بتوانند بکنند اصولا کاری بلد باشند بکنند. برای همین کاری نکردیم.

ما: در کل واکنش مسئولان به ناامیدی مردم چیست؟

ایسپا: خیلی واکنش خوبی دارند. سریع تلویزیون دوتا گزارش پخش می‌کنه و مردم میگن ما خیلی خوشحال و امیدواریم. دوتا مسئول هم میان توی تلویزیون و میگن مردم ما این‌قدر خوشحال هستند که الان ماها نگرانیم یه‌موقع از خوشحالی بلایی سر خودشون نیارن و سکته نکنند. در ضمن همه نتایج افکارسنجی مردم را که ثابت می‌کرد مردم ناامید شده‌اند، دادیم برنامه‌های طنز و کمدی تلویزیون اساسی مسخره کردند تا مردم بفهمند ناامیدی چیز مسخره‌ای است و نباید ناامید باشند! این‌طوری مردم که با ناامیدی نشسته‌اند و دارند تلویزیون نگاه می‌کنند، یکهو می‌فهمند که دارند اشتباه می‌کنند و اساسا نه ناامیدی آنها وجود دارد، نه خودشان مردم واقعی هستند و مردم واقعی همین‌ها هستند که تلویزیون نشان می‌دهد. در نتیجه مشکل حل می‌شود.

You may also like...