روسیه ‘شواهد’ ارسال سلاح ایرانی به یمن را زیر سوال برد

سفیر روسیه در سازمان ملل متحد شواهدی که آمریکا و گروهی از کارشناسان سازمان ملل می گویند نشان دهنده ارسال سلاح های ساخت ایران برای شورشیان حوثی یمن است را زیر سوال برده است.

او همچنین با اعمال تحریم های تازه بر ایران به دلیل نقض قطعنامه های سازمان ملل مخالفت کرد.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مدت هاست خواستار پاسخگو شناختن ایران در سازمان ملل در ارتباط با ارسال سلاح به یمن و آزمایش های موشکی اش بوده است و همزمان تهدید به خروج از برجام (توافق اتمی) کرده است.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، روز دوشنبه (۲۹ دسامبر) نمایندگان ۱۴ کشور در شورای امنیت سازمان ملل را به پایگاهی در واشنگتن برد تا بقایای موشکی را نشان دهد که پنتاگون می گوید ساخت ایران است و حوثی ها روز ۴ نوامبر به سوی ریاض شلیک کردند.

از سوی دیگر در ماه ژانویه کارشناسان مستقل سازمان ملل به شورای امنیت گزارش دادند که ایران تحریم های سازمان ملل در ارتباط با یمن را نقض کرده چون “نتوانسته تدابیر لازم برای جلوگیری از ارسال مستقیم یا غیرمستقیم، فروش یا انتقال” موشک های بالستیک کوتاه برد و سایر تجهیزات به شورشیان حوثی را اتخاذ کند.

واسیلی نبنزیا سفیر روسیه روز چهارشنبه در پاسخ به این سوال که آیا ادله کافی علیه ایران در سازمان وجود دارد گفت: “نه”.

او گفت: “ما فقط حرف های مبهمی در مورد اقداماتی (علیه ایران) شنیده ایم. اگر پیشنهادی باشد خواهیم دید. چطور می توانیم پیشاپیش قضاوت کنیم بدون آنکه بدانم موضوع آن چیست؟”.

او گفت به عهده کمیته تحریم های یمن در سازمان ملل است تا به گزارش کارشناسان درباره ارسال سلاح به یمن رسیدگی کند.

به گفته سفیر روسیه معلوم نیست موشک ها و سلاح هایی که شورشیان در اختیار دارند را ایران فرستاده یا پیش از تحریم تسلیحاتی یمن که در سال ۲۰۱۵ اعمال شد به این کشور داده شده بود. او تاکید کرد که ایران قاطعانه چنین اتهامی را رد می کند.

غیرت عمرف سفیر قزاقستان در سازمان ملل هم گفت: “متاسفانه نمی دانیم که چطور این سلاح ها به یمن رسیده.”

خانم هیلی در دیدار روز دوشنبه گفته بود: “شواهد فزاینده ای وجود دارد که ایران تعهدات بین المللی اش را بی محابا نادیده می گیرد. پرخاشگری ایران نه فقط تهدیدی برای همسایگانش، بلکه برای همه جهان است.”

خانم هیلی همچنین اشاره کرد که یک تلاش هماهنگ جهانی برای تنبیه ایران به خاطر نقض قطعنامه های شورای امنیت در ارتباط با موشک های بالستیک می تواند آقای ترامپ را قانع کند که باقی ماندن در توافق اتمی، برجام، ارزشمند است.

آقای ترامپ اخیرا تعلیق تحریم های مربوط به برنامه اتمی ایران را بار دیگر تمدید کرد اما گفت اگر برجام اصلاح نشود این “آخرین” بار است آمریکا چنین می کند.

ترامپ از فرستادگان شورای امنیت خواست با رفتار ‘بی ثبات کننده’ ایران مقابله کنند
تلاش دیپلماتیک تازه آمریکا علیه ایران با دعوت از سفرای کشورهای عضو شورای امنیت
ترامپ ایران را به دست داشتن در پرتاب موشک به عربستان متهم کرد
ظریف: امیدوارم مناقشه یمن به درگیری میان ایران و عربستان منجر نشود
فرمانده سپاه پاسداران: ایران به یمن کمک مستشاری می‌کند

نیکی هیلی چند هفته پیش هم قطعات موشک حوثی ها را نمایش داده بود

You may also like...