ساخت کره شمالی: طراحی و گرافیک در حمایت از کالای داخلی

ساخت کره شمالی: طراحی گرافیک روزمره در کره شمالی عنوان نمایشگاهی است که از بیست و سوم فوریه تا سیزدهم ماه می در خانه تصویرگران لندن برپاست و بخشها و گوشه هایی از محصولات، علایق و زندگی مردم کره شمالی را از زاویه هنر گرافیک نشان می دهد. با توجه به اینکه گرافیک و ارتباط تصویری پیوند دهنده ای میان مصرف کننده و تولیدکننده است، این نمایشگاه می تواند شناختی نسبی از آنچه در این کشور کمتر شناخته شده میگذرد را نشان دهد. سال گذشته کتابی با این عنوان، توسط انتشارات فیدن چاپ شده که حاصل سفرهایی ست که نیکلاس بونر، کلکسیونر طی چند سال به کره شمالی داشته و این محصولات را جمع آوری کرده است. بونر ابتدا تور مسافرتی به کره شمالی داشته و طی همین سفرهای توریستی مجموعه خودش را گردآوری کرده است. بخش زیادی از اطلاعاتی که نمایشگاه به مخاطب می دهد از کتاب نیکلاس بونر گرفته شده است. این مجموعه، نگاهی به نوعی از گرافیک دارد که کمتر در خارج از این کشور دیده شده و می تواند تا حدودی مخاطب را با کشور متفاوت و خاصی مانند چون کره شمالی آشنا کند.
کره
بسته شیرینی اوائل دهه نود
این مجموعه از اوایل دهه نود جمع آوری شده و آثار نمایشگاه مربوط به دهه هفتاد تا اواسط دهه اول قرن بیست و یکم است. یکی از جالب ترین بخشهای نمایشگاه، پوسترهای قسمت ورودی نمایشگاه اند که با دست نقاشی شده اند. آن ها نمایانگر چهره ایده آل زنانی اند که در حال تولید پارچه و اقلام مختلف داخلی اند. خط تولید صنایع سبک، کشاورزی و دامداری با تایپوگرافی ضخیم و هندسی حروف کره ای، همه مشوق تولید بیشتر و بهتر و استفاده از محصولات داخلی است. چهره ها شبیه یکدیگرند و قراردادی و تصنعی به نظر می رسند. آن ها همگی امیدوارند و دیگران را به آینده ای درخشان و روبه جلو دعوت می کنند.
کرهnپوسترهای تبلیغاتی با ابعاد بزرگ
در بخشهای دیگر نمایشگاه عکسهایی دیده می شود که با طراحی و کولاژ به معرفی رویدادهای ورزشی، فرهنگی و هنری کره شمالی می پردازند. طراحی گرافیک در کره شمالی دولتی است و نگاهی شخصی در طراحی ها دیده نمی شود. آثار بدون امضای شخصی هنرمندان تولید شده اند. بیشتر بخوانید: نمایشگاه با پخش فیلمی به نام "وارد پیونگ یانگ شوید" ساخته جی تی سینگ و راب ویت ورث تمام می شود. فیلم در سال ۲۰۱۴ ساخته شده و معرفی کوتاهی است از پیونگ یانگ: شهری تمیز، بی نقص و منظم. تاثیر فرهنگی رئالیست سوسیالیستی دوران اتحاد جماهیر شوروی در طراحی پوسترها کاملا هویدا است.
کره شمالیnنمایی از نمایشگاه
استفاده از رنگهای زنده و شاد که در پوسترها و کارت های تبریک دیده می شوند کاملا یادآور پوسترهای تبلیغاتی روسیه کمونیستی بخصوص دوران پس از انقلاب اکتبر است. در این میان می توان به طراحی محصولاتی چون پاکت سیگار، بسته شکلات، بلیط هواپیما و یا قوطی های کنسرو، اشاره کرد که تا حدوری غیر کلیشه ای اند و میتوان گفت که تحت تاثیر محصولات ساخته شده در غرب قرار دارند. مورد جالب توجه دیگر در این نمایشگاه، طراحی کلی آن است که بر اساس آثار به نمایش درآمده، از رنگهای زنده و تند استفاده شده بدون کوچکترین فضای خالی و یا استفاده از تایپوگرافی سیاه وسفید. استفاده از تصاویر نمایشگاه برای پوشش و طراحی دیوارها که یادآور تیراژ در صنعت گرافیک و همان خط تولیدی است و به محض ورود به گالری ها بیینده را تحت تاثیر قرار می دهد.
کره شمالیپیش بسوی برنامه اقتصادی مردم
از دیگر نکات جالب توجه، نمادها و نشانه های سنتی و ملی خاص کره شمالی است که در مجسمه های بزرگ شهری تا محصولات کوچک مصرفی استفاده شده اند. می توان گفت در کنار نمادهای کمونیستی نشانه هایی از نمادهای ناسیونالیستی هم در آثار دیده می شود. نمایشگاه ساخت کره شمالی نگاهی دارد به زندگی روزمره مردم ورای تصویر کالملا سیاسی که در رسانه های غربی دیده می شود.
کرهnجعبه آب نبات با پرچم سرخ در جلوی قطار
کره
کرهحق نشر بلیت برای ورود به استادیوم
کرهnپوسترهای تبلیغاتی
کره شمالیحق نشر عکسNICHOLAS تبریک سال نو و دعوت یک کارگر برای مصرف تولیدات داخلی
کرهحق نشر عکسNICHOLAS نمونه هایی از بسته بندی کنسروهای مختلف تولید کره شمالی

موضوعات مرتبط

ساخت کره شمالی: طراحی گرافیک روزمره در کره شمالی عنوان نمایشگاهی است که از بیست و سوم فوریه تا سیزدهم ماه می در خانه تصویرگران لندن برپاست و بخشها و گوشه هایی از محصولات، علایق و زندگی مردم کره شمالی را از زاویه هنر گرافیک نشان می دهد.

با توجه به اینکه گرافیک و ارتباط تصویری پیوند دهنده ای میان مصرف کننده و تولیدکننده است، این نمایشگاه می تواند شناختی نسبی از آنچه در این کشور کمتر شناخته شده میگذرد را نشان دهد. سال گذشته کتابی با این عنوان، توسط انتشارات فیدن چاپ شده که حاصل سفرهایی ست که نیکلاس بونر، کلکسیونر طی چند سال به کره شمالی داشته و این محصولات را جمع آوری کرده است.

بونر ابتدا تور مسافرتی به کره شمالی داشته و طی همین سفرهای توریستی مجموعه خودش را گردآوری کرده است. بخش زیادی از اطلاعاتی که نمایشگاه به مخاطب می دهد از کتاب نیکلاس بونر گرفته شده است.

این مجموعه، نگاهی به نوعی از گرافیک دارد که کمتر در خارج از این کشور دیده شده و می تواند تا حدودی مخاطب را با کشور متفاوت و خاصی مانند چون کره شمالی آشنا کند.

کره
بسته شیرینی اوائل دهه نود

این مجموعه از اوایل دهه نود جمع آوری شده و آثار نمایشگاه مربوط به دهه هفتاد تا اواسط دهه اول قرن بیست و یکم است.

یکی از جالب ترین بخشهای نمایشگاه، پوسترهای قسمت ورودی نمایشگاه اند که با دست نقاشی شده اند. آن ها نمایانگر چهره ایده آل زنانی اند که در حال تولید پارچه و اقلام مختلف داخلی اند. خط تولید صنایع سبک، کشاورزی و دامداری با تایپوگرافی ضخیم و هندسی حروف کره ای، همه مشوق تولید بیشتر و بهتر و استفاده از محصولات داخلی است. چهره ها شبیه یکدیگرند و قراردادی و تصنعی به نظر می رسند. آن ها همگی امیدوارند و دیگران را به آینده ای درخشان و روبه جلو دعوت می کنند.

کرهnپوسترهای تبلیغاتی با ابعاد بزرگ

در بخشهای دیگر نمایشگاه عکسهایی دیده می شود که با طراحی و کولاژ به معرفی رویدادهای ورزشی، فرهنگی و هنری کره شمالی می پردازند.

طراحی گرافیک در کره شمالی دولتی است و نگاهی شخصی در طراحی ها دیده نمی شود. آثار بدون امضای شخصی هنرمندان تولید شده اند.

بیشتر بخوانید:

نمایشگاه با پخش فیلمی به نام “وارد پیونگ یانگ شوید” ساخته جی تی سینگ و راب ویت ورث تمام می شود. فیلم در سال ۲۰۱۴ ساخته شده و معرفی کوتاهی است از پیونگ یانگ: شهری تمیز، بی نقص و منظم.

تاثیر فرهنگی رئالیست سوسیالیستی دوران اتحاد جماهیر شوروی در طراحی پوسترها کاملا هویدا است.

کره شمالیnنمایی از نمایشگاه

استفاده از رنگهای زنده و شاد که در پوسترها و کارت های تبریک دیده می شوند کاملا یادآور پوسترهای تبلیغاتی روسیه کمونیستی بخصوص دوران پس از انقلاب اکتبر است.

در این میان می توان به طراحی محصولاتی چون پاکت سیگار، بسته شکلات، بلیط هواپیما و یا قوطی های کنسرو، اشاره کرد که تا حدوری غیر کلیشه ای اند و میتوان گفت که تحت تاثیر محصولات ساخته شده در غرب قرار دارند.

مورد جالب توجه دیگر در این نمایشگاه، طراحی کلی آن است که بر اساس آثار به نمایش درآمده، از رنگهای زنده و تند استفاده شده بدون کوچکترین فضای خالی و یا استفاده از تایپوگرافی سیاه وسفید.

استفاده از تصاویر نمایشگاه برای پوشش و طراحی دیوارها که یادآور تیراژ در صنعت گرافیک و همان خط تولیدی است و به محض ورود به گالری ها بیینده را تحت تاثیر قرار می دهد.

کره شمالیپیش بسوی برنامه اقتصادی مردم

از دیگر نکات جالب توجه، نمادها و نشانه های سنتی و ملی خاص کره شمالی است که در مجسمه های بزرگ شهری تا محصولات کوچک مصرفی استفاده شده اند. می توان گفت در کنار نمادهای کمونیستی نشانه هایی از نمادهای ناسیونالیستی هم در آثار دیده می شود.

نمایشگاه ساخت کره شمالی نگاهی دارد به زندگی روزمره مردم ورای تصویر کالملا سیاسی که در رسانه های غربی دیده می شود.

کرهnجعبه آب نبات با پرچم سرخ در جلوی قطار
کره
کرهحق نشر بلیت برای ورود به استادیوم
کرهnپوسترهای تبلیغاتی
کره شمالیحق نشر عکسNICHOLAS تبریک سال نو و دعوت یک کارگر برای مصرف تولیدات داخلی
کرهحق نشر عکسNICHOLAS نمونه هایی از بسته بندی کنسروهای مختلف تولید کره شمالی

موضوعات مرتبط

You may also like...