شرکت آمریکایی اقلام تاریخی قاچاق شده از عراق را با پرداخت جریمه پس می‌دهد

یک شرکت بزرگ صنایع دستی و هنری آمریکا هزاران آثار باستانی قاچاق شده از عراق را که برای موزه در حال ساخت خود به نام “بایبل” (انجیل) خریداری کرده بود، باید پس دهد.
شرکت “هابی لابی” متعلق به فعالان مسیحی موافقت کرده است که این اقلام قاچاق را بازگرداند و ۳ میلیون پوند نیز جریمه بپردازد.
وکلای دادگستری آمریکا می‌گویند این شرکت با وارد کردن هزاران لوح گلی و اقلام مشابه زیر نام “نمونه های کاشی” قانون فدرال کشور را نقض کرده است.
“هابی لابی” گفته است “به طور کامل پیچیدگی موضوع” را در آغاز روند وارد کردن این آثار ارزیابی نکرده بود.
اسم این شرکت خرده فروشی در سال ۲۰۱۴ به دلیل نقش محوری آن در یک پرونده دیوان عالی ایالات متحده و احتراز آن از پرداخت هزینه‌های وسایل ضدبارداری کارکنان زن به دلایل مذهبی، پیشتر در خبرها منتشر شده بود.
وکلا در نیویورک گفتند که این شرکت هزاران لوح گلی و نوشتجات سفالی را وارد کرده است. از این لوح های گلی و سفالی تا زمان استفاده گسترده از کاغذ برای ثبت اطلاعات استفاده می‌شد.
این اقلام باستانی با برچسپ های حمل و نقل جعلی به طور قاچاق از طریق امارات متحده عربی و اسرائیل به دفاتر “هابی لابی”در اوکلاهمای آمریکا انتقال داده شده بودند. برچسپ های جعلی نشان می‌داد که بسته‌ها حاوی “کاشی های سرامیک” ساخته شده در ترکیه و اسرائیل است.
“هابی لابی” گفته است که شرکت در انتخاب فروشندگان و توزیع کنندگان این اقلام باستانی دقت کافی نکرده بود.
اما مقامات قضایی گفته‌اند متخصصان به این شرکت هشدار داده بودند که چنین اقلامی از عراق احتمالا از سایت‌های باستان‌شناسی غارت شده و لازم است با دقت بررسی شوند.
ولی با وجود این هشدارها، این شرکت حدود پنج هزار و پانصد مصنوعات باستانی را با هزینه کردن ۱.۶ میلیون دلار خریده است.
آنجل ملندز، مامور مسئول تحقیق امور گمرک، گفت: “در حالیکه برخی ممکن است بر این مصنوعات قیمت بگذارند مردم عراق آنها را بسیار با ارزش می‌دانند که بر روی آنها نمی‌شود قیمت گذاشت.”

موزه “بایبل (انجیل) که تصویر طرح آن در عکس دیده می شود در نزدیکی مقر حکومت آمریکا در واشنگتن ساخته می‌شود
مقامات قضایی گفته اند این اقلام “پر بود از نشانه‌های مشکوک” از جمله اینکه این شرکت هرگز فروشندگان این اقلام را ندیده بود بلکه با واسطه کار می کرد و پرداخت ها را به هفت حساب بانکی خصوصی انجام می داد.
این موزه پس از ساخت با مساحت ۴۰ هزار متر مربع یکی از بزرگترین موزه های شهر واشنگتن دی سی خواهد بود.
وب سایت موزه می گوید مجموعه های آن “تاثیر جهانی و تاریخ متقاعد کننده ای از کتاب مقدس را به شیوه ای منحصر به فرد و قدرتمند” ارائه می دهند.

آقای گرین یکی از افراد کلیدی در طرح ساختمان موزه انجیل است
استیو گرین افزود: “این شرکت تازه وارد مسایل خرید این اقلام شده بود و به طور کامل پیچیدگی فرآیند خرید را ارزیابی نکرده بود. که این نکته باعث اشتباهات ناگوار شد.”
آقای گرین همچنین گفت که این شرکت هرگز اقلام را مستقیما از عراق خریداری نکرده است، اما از این تحقیقات “بسیار” آموخته است.
وی افزود: “عشق ما برای کتاب مقدس ادامه دارد و ما هر چیزی را که از دستمان می آید برای حمایت از تلاش ها برای حفظ موادی که به ما در درک این کتاب بزرگ کمک می کند، انجام می دهیم.”

(Visited 67 times, 1 visits today)

You may also like...