عربستان ‘در انتظار پاسخ ایران به پیشنهاد نفتی’

به گزارش خبرگزاری رویترز عربستان سعودی پیشنهاد کرده است که اگر ایران تولید نفت خود را در سال جاری افزایش ندهد، عربستان در مقابل تولید خود را کاهش خواهد داد.
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش داده است که این پیشنهاد در ماه جاری میلادی (سپتامبر) و در آستانه اجلاس الجزایر مطرح شده و هنوز پاسخی از تهران دریافت نکرده است.
اجلاس غیر رسمی کشورهای عضو اوپک پنجم تا هفتم مهرماه در حاشیه نشست مجمع بین‌المللی انرژی در الجزایر برگزار می‌شود و انتظار می‌رود موضوع سطح تولید نفت محور اصلی این اجلاس باشد.
منابع رویترز به این خبرگزاری گفته‌اند که ریاض حاضر است تولید خود را به سطح اوایل سال ۲۰۱۶ برگرداند به شرط آن که ایران تولید نفت خود را در سطح فعلی یعنی ۳.۶ میلیون بشکه در روز نگه دارد.
ایران می‌گوید در حال حاضر ۳.۸ میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کند و قصد دارد سطح تولید خود را تا پایان سال ٢٠١۶ میلادی به چهار میلیون بشکه در روز برساند.
+ بیشتر بخوانید: صادرات نفت ایران به آسیا ‘به بالاترین حد چهار سال اخیر رسید’
در ماه‌های گذشته اختلاف میان ایران و عربستان در زمینه سطح تولید نفت باعث شده که تلاش‌ها برای کنترل تولید اوپک به منظور جلوگیری از کاهش قیمت با شکست روبرو شود.
ایران بعد از رفع تحریم‌های هسته‌ای بارها تاکید کرده است که قصد دارد سطح تولید خود را به پیش از دوره تحریم‌ها برساند.
+ بیشتر بخوانید: سرعت بازگشت ایران به بازار نفت ‘بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌ها است’
در مقابل عربستان کاهش سطح تولید خود را به توقف روند افزایشی تولید ایران مشروط کرده است.
تولید نفت عربستان از ماه ژوئن (حدود سه ماه پیش) به دلیل افزایش تقاضا افزایش یافت و در ماه ژوئیه به رکورد ۱۰.۶ میلیون بشکه در روز رسید.
خبرگزاری رویترز در گزارش خود گفته است که اگر تهران با پیبشنهاد ریاض موافقت کند، انتظار می‌رود متحدان سعودی در منطقه از جمله امارات متحده عربی، قطر و کویت هم در کاهش تولید مشارکت کنند.
پیش از این تلاش روسیه برای میانجیگری میان ایران و عربستان با هدف رسیدن به توافقی برای سطح تولید نفت بی‌نتیجه مانده بود.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.