فرانسه موضعی محتاطانه در قبال اتهام آمریکا به ایران اتخاذ کرد

فرانسه موضعی محتاطانه در قبال اتهام آمریکا به ایران در مورد ارسال موشک به یمن اتخاذ کرده است.

فرانسه گفته است سازمان ملل متحد هنوز نتوانسته است در این باره به نتیجه‌ای برسد.

ایران: مدارک آمریکا جعلی و ساختگی هستند
آمریکا: موشک شلیک شده به ریاض نشان ایرانی داشت
قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره ایران چه ویژگی‌هایی دارد؟
نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، دو روز پیش بقایای موشکی که حوثی‌ها به ریاض، پایتخت عربستان سعودی شلیک کردند را به نمایش گذاشت و ایران را به نقض تعهدات بین‌المللی متهم کرد.

در مقابل ایران با رد این اتهام‌ها مدارک ارائه شده در این باره را جعلی و ساختگی توصیف کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در پاسخ به سئوال خبرگزاری رویترز در مورد مدارک ارائه شده از سوی آمریکا گفت “دبیرخانه سازمان ملل ملل متحد در این مقطع هنوز به نتیجه‌ای نرسیده و فرانسه همچنان در حال بررسی اطلاعاتی است که در اختیار دارد.”

این سخنگو گفته است فرانسه همچنان نگران برنامه موشکی ایران است و از این کشور خواسته تا به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند باشد.

در این قطعنامه در پیوست دوم صرفا از ایران “درخواست” شده که هیچ فعالیتی در ارتباط با موشک‌های بالستیکی که “برای برخورداری از قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی می‌شوند” صورت ندهد.

قرار است وزیر امور خارجه فرانسه روز دوشنبه به واشنگتن سفر کند و در ماه ژانویه نیز برای دیدار با مقام‌های ایرانی به تهران سفر خواهد کرد.

خانم هیلی در سخنان خود مدعی شد که موشک شلیک شده به فرودگاه ریاض نشان گروه صنعتی شهید باقری را داشته است. این مجموعه صنعتی وابسته به وزارت دفاع ایران تحت تحریم است.

ایران می‌گوید موشکی به یمن ارسال نکرده و طرح اتهام‌های آمریکا با هدف “سرپوش نهادن بر جنایات جنگی عربستان سعودی در یمن با مشارکت و حمایت همه جانبه آمریکا” مطرح شده است.

You may also like...