فرانسوا فیون با پیروزی قاطع در انتخابات حزب جمهوری‌خواهان، نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شد

فرانسوا فیون بعنوان نامزد حزب جمهوری‌خواهان فرانسه، حزب راست میانه، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزیده شد.
در حالی که بیش از سی درصد آرا دور دوم انتخابات داخلی حزب جمهوریخواهان شمرده شده پیش‌بینی می‌شود آقای فیون بیش از هفتاد درصد آرا را به دست آورده باشد.
آلن ژوپه رقیب آقای فیون پیروزی او را تبریک گفته و اعلام کرده در انتخابات ریاست جمهوری از او حمایت می‌کند.
فرانسوا فیون و آلن ژوپه که هر دو قبلا نخست وزیر فرانسه بوده‌اند در رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوریخواهان بیشتر از هفت کاندیدای دیگر رای آورده بودند.
هر دو نامزد خواهان اصلاحات اقتصادی در فرانسه بودند اما در اینکه عمق و سرعت اعمال این اصلاحات چه باید باشد با هم اختلاف نظر داشتند.
آقای فیون که ۶۲ سال دارد معتقد است که مردم فرانسه خشمگین و خواهان تغییرات بنیادی هستند و وعده داده پانصد هزار شغل در بخش خدمات عمومی را حذف کند.
اما رقیب ۷۱ ساله او، آلن ژوپه خواهان حذف نیمی از این مشاغل بود و رای دهندگان را به تنوع و تکثر دعوت می‌کرد.
آقای فیون هفته پیش در دور اول انتخابات که هفته پیش برگزار شد، نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه را شکست داد.
او پس از این پیروزی وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری با بوروکراسی فرانسه مقابله کند.
به این ترتیب آقای فیون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که ماه مه سال آینده برگزار می‌شود نامزد حزب جمهوریخواهان خواهد بود و احتمالا باید با مارین لوپن، رهبر حزب راست‌گرای جبهه ملی فرانسه رقابت کند.
با توجه به محبوبیت پایین حزب حاکم سوسیالیست، احتمالا باقی ماندن کاندیدایی از احزاب چپ‌گرا در دور اول انتخابات ریاست جمهوری اندک است و نظرسنجی‌ها حاکی است که نامزد جمهوری‌خواهان شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده دارد.

You may also like...