قهرمانی دمیتروف در فینال تور جهانی تنیس؛ پیش به سوی نخستین گرند‌اسلم؟

گریگور دیمیتروف، تنیس‌باز ۲۶ ساله بلغارستان سرانجام انتظاری را که با سال‌ها بازی خوب ایجاد کرده بود پاسخ داد و با قهرمانی در مسابقات فینال تور جهانی تنیس به اولین بازیکنی تبدیل شد که در ۱۹ سال اخیر در نخستین حضورش در این مسابقات، جام قهرمانی را بالای سر برده است.
دیمیتروف در مسابقه پایانی دیوید گوفن بلژیکی را با نتایج ۳-۶، ۶-۴، ۵-۷ شکست داد تا صاحب بزرگ‌ترین عنوان زندگی‌اش شود.
او با قهرمانی در تورنمنتی که ۸ تنیس‌باز برتر جهان در آن شرکت داشتند یک میلیون و ۹۰۰ هزار پوند جایزه گرفت، برای ۵ مسابقه بدون شکست در این تورنمنت که شامل بازی‌های مرحله گروهی، نیمه‌نهایی و دیدار فینال می‌شود.
به این ترتیب گریگور دیمیتروف جایگاه‌اش در رده‌بندی جهانی تنیس را تا رتبه سوم بالا آورد، دیوید گوفن هم سال ۲۰۱۷ را به عنوان مرد شماره هفت تنیس جهان تمام می‌کند.
دیمیتروف که پس از الکس کورتجا در سال ۱۹۹۸، اولین بازیکنی است که در نخستین دوره حضورش قهرمان مسابقات آخر فصل تنیس جهان شده، گفت: “هنوز هم در فکر کاری که انجام دادم هستم. عالی بود و دستاوردی باورنکردنی برای من به شمار می‌رود، اما هنوز افتخارات زیادتری است که باید به دست آورم. یکی از هدف‌های اصلیم قهرمانی در یک گرند‌اسلم است. همیشه این رویا را در سر داشتم و حالا کم کم حس می‌کنم که دارم به آن نزدیک می‌شوم.”
گذشته از نمایش خیلی خوب دیمیتروف، بخت و اقبال هم برای قهرمانی در این مسابقات با او همراه بود. اندی ماری، نواک جوکوویچ و استن واورینکا، سه تنیس‌باز برجسته جهان، این مسابقات را به دلیل مصدومیت از دست دادند. رافائل نادال هم پس از شکست ذر نخستین بازی مرحله گروهی در مقابل گوفن، به دلیل آسیب‌دیدگی کنار کشید. راجر فدرر، پرافتخارترین بازیکن این مسابقات هم در نیمه‌نهایی و مقابل دیوید گوفن باخت و حذف شد.

گوفن در مسابقات آخر فصل هم نادال را شکست داد و هم فدرر را، اما در فینال حریف دیمیتروف نشد
با این حال دیمیتروف می‌گوید هنوز برای گفتن این که عصری تازه در تنیس جهان آغاز شده، خیلی زود است: “سال آینده بازی‌ها خیلی جذاب می‌شود به خصوص در آغاز فصل. چند نفری به مسابقات برمی‌گردند و دوباره بازی می‌کنند و شما نباید اصلا آن‌ها را فراموش کنید. آیا من هم یکی از آن‌ها هستم؟ خب، من همین حالا جایگاه‌ خودم را دارم و قهرمان این تورنمنت هستم. مهم‌ترین چیز این است که سرتان را پایین بیاندازید و بازی کنید، حتی باید بیشتر هم تلاش کرد، چون وقتی به جایی می‌رسید همه می‌خواهند فاصله‌شان را با شما کم کنند. نمی‌خواهم بدون دلیل هول کنم، چون کارم را خوب انجام داده‌ام و الان شماره ۳ جهان هستم. این باعث می‌شود که بیشتر کار کنم و همه چیز برایم جذاب‌تر شود تا ببینم چه پیش می‌آید.”
دیمیتروف که در ماه اوت با قهرمانی در سینسیناتی توانست برای اولین بار قهرمان یک مسترز ۱۰۰۰ امتیازی شود، با قهرمانی در مسابقات پایان فصل (تنها مسابقات ۱۵۰۰ امتیازی) صاحب بزرگ‌ترین قهرمانی در تنیس (پس از گرند‌اسلم‌های ۲۰۰۰ امتیازی) شده است. توقع از دیمیتروف همیشه بالا بوده و معمولا هم آن‌ها را برآورده نکرده. حالا اما با اعتماد به نفسی به مراتب بالاتر و به عنوان مرد شماره ۳ تنیس جهان در اولین گرنداسلم فصل تنیس جهان (اوپن استرالیا در ژانویه) به زمین می‌رود. تورنمنتی که اگر او روند کنونی‌اش را در آن حفظ کند، از بخت‌های قهرمانی در آن به شمار خواهد رفت.
در حالی که فصل تنیس برای دیمیتروف تمام شده و او احتمالا قبل از شروع بدنسازی پیش فصل، ساحلی زیبا در یک گوشه دنیا برای استراحت پیدا می‌کند، دیوید گوفن باید هفته آینده برای تیم ملی کشورش در فینال جام دیویس بازی کند.
این تنیس‌باز بلژیکی از معدود بازیکنانی است که در یک تورنمنت هم رافائل نادال و هم راجر فدرر را برده باید با لباس تیم ملی بلژیک مقابل فرانسه بایستد.
کمتر کارشناسی فکر می‌کرد گوفن حتی از گروه خودش صعود کند، اما یکی از بهترین عملکردهای دوران حرفه‌ای خود را در لندن تجربه کرد: “یک هفته خاص را گذراندم. هفته‌ای پر از احساس و البته سرشار از کار سخت. حالا کمی خسته هستم، اما هفته فوق‌العاده‌ای را پشت سر گذاشتم.”

You may also like...