قهر احمدی‌نژاد با انتخابات؛ طرفدارانش چه خواهند کرد؟

بیانیه مشترک محمود احمدی نژاد و حمید بقایی، به عنوان اولین موضع گیری پس از رد صلاحیت آنها از سوی شورای نگهبان، احتمالا در تعارض با سخنان تهدیدآمیز قبلی آقای احمدی نژاد قلمداد خواهد شد که گفته بود در صورت رد صلاحیت بیکار نخواهد نشست و این انتظار را به وجود آورده بود که ممکن است در صورتی که رد صلاحیت شود، حداقل به برخی افشاگری ها دست بزند.
البته، او چهار سال قبل هم برای کاستن از احتمال رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی، سخنان مشابهی گفته بود اما بعد از رد صلاحیت آقای رحیم مشایی، به سادگی به رای شورای نگهبان گردن گذاشت و سکوت پیشه کرد.
جدا از این نکته، بیانیه مشترک آقای احمدی نژاد و حمید بقایی در ذات خود لحنی اعتراضی دارد و از جهات دیگری قابل توجه است.
کافی است این بیانیه را با بیانیه ها و سخنان شمار دیگری از داوطلبان نامزدی مقایسه کرد که نزدیک به جناح اصلاحی- اعتدالی یا اصولگرا بوده اند و صلاحیتشان رد شده است. تقریبا همه آنان بر تمکین خود از رای شورای نگهبان تاکید کرده و در عین حال، با اعلام حمایت از یکی از نامزدهای موجود، مردم را به شرکت گسترده در انتخابات و دادن رای به نامزد مورد نظر تشویق کرده‌اند.
محمود احمدی نژاد و حمید بقایی اما در بیانیه خود هیچ اشاره ای به رد صلاحیتشان نکرده و برخلاف رویه رایج، نه از شورای نگهبان نامی برده اند و

بیانیه مشترک احمدی‌نژاد و بقایی: در انتخابات از هیچ‌کس حمایت نمی‌کنیم
نه از رهبر جمهوری اسلامی.
محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق ایران و حمید بقایی، معاون او در دولتش، در اولین اظهار نظر رسمی بعد از رد صلاحیت خود گفته‌اند که در انتخابات
پیش رو “از هیچ فردی حمایت نکرده و نخواهند کرد.”
این دو چهره سیاسی بیانیه خود را خطاب به “ملت ایران” نوشته و از آنان به خاطر حمایت‌هایشان تشکر کرده‌اند اما اشاره‌ای به رد صلاحیت خود نکرده‌اند.
در این بیانیه خطاب به مردم گفته شده است: “با احساس مسئولیت و برای صیانت از حقوق شما و خدمت به ملت و کشور آمادگی خود را اعلام نمودیم.”
آقای احمدی‌نژاد و آقای بقایی از “عواطف گرم و حمایت‌های بی‌شائبه” هوادارانشان تشکر کرده و گفته‌اند که خود را “خادم کوچک ملت و سرباز انقلاب” می‌شمارند و این را “افتخار ابدی” می‌دانند.
در دو سه هفته گذشته، ثبت نام ناگهانی محمود احمدی‌نژاد و رد صلاحیت رئیس‌جمهور سابق ایران از داغ‌ترین اخبار انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ ایران بوده است.

You may also like...