قوه قضائیه ایران اعدام شهرام امیری را تایید کرد

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، تایید کرده است که شهرام امیری، کارشناس فیزیک هسته‌ای، به جرم جاسوسی برای آمریکا اعدام شده است.

آقای محسنی‌ اژه‌ای امروز یکشنبه ۱۷ مرداد به خبرنگاران گفت که حکم اعدام آقای امیری بعد از اثبات “اتهام جاسوسی وی و تأیید حکم دادگاه بدوی در دیوان عالی کشور” اجرا شده است.

دیروز شنبه خانواده آقای امیری، که خروجش از کشور و سپس بازگشتش از آمریکا با جنجال‌های فراوانی همراه شد، از اعدام او در روز چهارشنبه ۱۳ مرداد در “مکانی نامعلوم” خبر دادند.

امروز سخنگوی قوه قضائیه با تایید خبر اعدام شهرام امیری گفت: “این فرد با توجه به دسترسی‌ به اطلاعات سری و به کلی سری نظام، با دشمن متخاصم و درجه یک ما یعنی آمریکا ارتباط برقرار کرده بود و اطلاعات حیاتی کشور را در اختیار دشمن قرار داده بود.”

آقای محسنی اژه‌ای پرونده آقای امیری را “یکی از رودست های مهم سیستم اطلاعاتی ایران به آمریکا” خواند و گفت که “این فرد تصور نمی‌کرد سیستم اطلاعاتی ما بداند که چه می‌کند و چگونه به عربستان برده شده است”.

ایران ادعا می‌کرد شهرام امیری، کارشناس هسته‌ای این کشور سال ۱۳۸۸ در سفر به حج ناپدید شده است. از آقای امیری ویدئوهایی با سخنان متناقض منتشر شد و در آنها گفته شد که او در آمریکا است.

او در نهایت در تیر ماه ۱۳۸۹ با استقبال مقام‌های وزارت امور خارجه به ایران بازگشت و به گفته خانواده‌اش زندانی شد.

(Visited 52 times, 1 visits today)

You may also like...