مجتبی عابدینی تا یک قدمی مدال شمشیر زد

مجتبی عابدینی، شمشیرباز ایرانی در بخش انفرادی اسلحه سابر با قبول شکست از حریفانی از آمریکا و کره‌جنوبی از کسب مدال در المپیک ریو بازماند اما موفق شد بهترین نتیجه تاریخ شمشیربازی ایران در المپیک را رقم بزند.
آقای عابدینی روز چهارشنبه (دهم اوت – ۲۰ مرداد) رقابت‌های خود در رشته انفرادی اسلحه سابر را شروع کرد.
او که در روز تولد ۳۲ سالگی‌اش مسابقه می‌داد در دور اول حریفی از اوکراین به نام آندری یاگودکا را شکست داد؛ آقای یاگودکا در رده ۱۹ جهانی قرار داشت.
مجتبی عابدینی هم در رتبه‌بندی جهانی چهاردهم است.
او در دومین رقابت خود برابر شمشیربازی از کره‌جنوبی قرار گرفت که مدال طلای المپیک چهار سال پیش در لندن را در کارنامه خود داشت.
آقای عابدینی در دور دوم هم موفق شد گو بان جیل، نفر چهارم رده‌بندی جهانی از کره‌جنوبی را شکست دهد و به دور نیمه نهایی راه یابد.
گو بان جیل، چهار سال پیش در رشته اسلحه سابر تیمی موفق به کسب مدال طلای المپیک لندن شده بود.
در دیدار بعدی که عصر امروز ( چهارشنبه) برگزار شد، آقای عابدینی در دور یک چهارم نهایی حریف فرانسوی خود، وینسنت آتسته که در رده بندی جهانی پنجم است را با نتیجه ۱۵ بر ۱۳ شکست داد.
او سپس برای راه یافتن به فینال اسلحه سابر انفرادی، برابر داریل هومر از آمریکا قرار گرفت.
در این دیدار در حالی که دو شمشیرباز تا آخرین لحظات با نتیجه ۱۴ بر ۱۴ برابر بودند، داریل هومر آمریکایی، نایب قهرمان جهان در سال ۲۰۱۵، توانست با کسب امتیاز پانزدهم برنده شود.
ساعتی بعد از این شکست، مجتبی عابدینی در دیدار رده بندی برابر کیم جونگهوآن از کره جنوبی قرار گرفت.
آقای عابدینی که کمتر از یک ساعت پس از مسابقه با داریل هومر از آمریکا برابر کیم جونگهوآن قرار می‌گرفت و به نظر می رسید هنوز در شوک آن شکست به سر می‌برد، در دیدار رده بندی با نتیجه ۱۵ بر ۸ شکست خورد تا بدترین نتیجه خود در این مسابقات را در گام آخر کسب کند.
با وجود این، نتایجی که او در رقابت‌های انفرادی اسلحه سابر به دست آورد، درخشان‌ترین نتایج این رشته ورزشی در تاریخ شمشیربازی ایران در المپیک محسوب می‌شود.
در المپیک قبلی (۲۰۱۲ لندن) آقای عابدینی در رتبه ۳۲ قرار گرفت و با شکست از حریف رومانیایی خود در همان ابتدا از رقابت ها حذف شده بود.
اما این شمشیرباز ایرانی بهار امسال در رقابت‌های جایزه بزرگ جهانی که در کره جنوبی برگزار شد، موفق شد مدال نقره جهان را کسب کند.
مدالی که مجوز کامل شمشیربازان اسلحه سابر ایران به المپیک ریو را هم کامل کرد.
او امروز امید اصلی کسب نخستین مدال برای کاروان ورزشی ایران بود که در پایان رقابت‌های روز پنجم هنوز نتوانسته انتظارات علاقمندان خود را برآورده کند.
از نکات قابل توجه این است که نخستین ورزشکار ایرانی شرکت کننده در المپیک هم یک شمشیرباز بوده است.
آن طور که در تاریخچه حضور ورزشکاران ایرانی در المپیک ذکر شده، فریدون ملکم، به عنوان یک ایرانی در المپیک سال ۱۹۰۰ پاریس در اسلحه اپه مسابقه داد.
حضور او اگر چه در قالب تیم یا کاروان المپیک ایران نبوده اما نامش به عنوان نخستین ایرانی که در المپیک شرکت کرده در تاریخچه ورزش ایران ثبت شده است.
فریدون ملکم، فرزند میرزا ملکم خان، روشنفکر و سیاستمدار ایرانی در دوره قاجار بود و سال‌ها سفیر ایران در مصر، بریتانیا و ایتالیا بود.
اکنون حضور مجتبی عابدینی در میان چهار شمشیرباز برتر المپیک در اسلحه سابر، نام او را در کنار فریدون ملکم به تاریخچه برجستگان المپیک ایران افزوده است.
۵۶ سال بعد از حضور فریدون ملکم در المپیک پاریس، نخستین مدال طلای المپیک برای ایران را امامعلی حبیبی، کشتی‌گیر وزن ۶۷ کیلوگرم در جریان مسابقات المپیک ۱۹۵۶ ملبورن استرالیا کسب کرد.

You may also like...