مراسم تشییع جنازه محسن حججی، «قربانی داعش»، در تهران برگزار شد

پس از شهر مشهد، مراسم تشییع جنازه محسن حججی که در سوریه به دست گروه داعش به قتل رسید روز چهارشنبه، پنجم مهرماه، در مرکز شهر تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از عکاس این خبرگزاری در تهران، از صبح زود میدان امام حسین تهران از جمعیت «پر شده بود».

آن طور که این خبرگزاری گزارش می‌دهد، پس از ساعتی نیروهای سپاه پاسداران راه را بر عکاسان و روزنامه‌نگاران رسانه‌های خارجی بستند.

محسن حججی، اهل نجف‌آباد اصفهان و از نیروهای سپاه پاسداران، در اواسط مردادماه سال جاری در عملیاتی در نزدیکی مرز سوریه و عراق به اسارت گروه حکومت اسلامی، داعش، درآمد و پس از آن داعش تصاویری از مرگ او را نیز منتشر کرد.

در پی این اتفاق، تعدادی از مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، اعلام کردند که «انتقام» قتل محسن حججی را از گروه حکومت اسلامی خواهند گرفت.

روز چهارشنبه نیز پیش از مراسم تشییع جنازه، رهبر جمهوری اسلامی بر سر تابوت محسن حججی حاضر شده و در دیداری با خانواده او گفت که «ببینید چه غوغایی در کشور به خاطر شهادت این جوان به راه افتاده است».

خبرگزاری‌های خارجی از جمله آسوشیتدپرس در گزارش خود از مراسم تشییع جنازه روز چهارشنبه نوشته‌اند که حکومت ایران تلاش کرده است از محسن حججی «چهره» و «نمادی» بسازد برای حضور نیروهای نظامی ایران در جبهه‌های خارج از کشور.

epa06229738 A handout photo made available by the supreme leader official website shows Iranian Supreme leader Ayatollah Ali Khamenei (C) prayes next to the coffin of Iranian Revolutionary Guard Corps Mohsen Hojaji who was beheaded while fighting against Islamic State (IS) militants in Syria, before his funeral ceremony, in Tehran, Iran, 27 September 2017. Media reported that Hojaji was taken hostage by IS near Iraqi border on 07 August and was beheaded on 09 August. Iran’s revolutionary guard corps (IRGC) in a statement called Iranians to massively participate in the ceremony. EPA-EFE/LEADER OFFICIAL WEBSITE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES


خبرگزاری آسوشیتدپرس همچنین در گزارش خود اشاره کرده است که قتل این نیروی سپاه در سوریه از میزان انتقادات از عملیات‌های نظامی برون‌مرزی «به‌ویژه در سوریه» کاسته است.

این خبرگزاری منبعی برای ادعای خود معرفی نکرده و تاکنون هیچ نظرسنجی عمومی در این باره در ایران انجام نشده است که از برخورد و نظر مردم در این باره نمایی جامع بدهد.

اما علاوه بر آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه چندین مقام بلندپایه دیگر ایران نیز در این مراسم شرکت کردند؛ از علی لاریجانی، رئیس مجلس، صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضایه، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، تا علی‌اکبر ناطق نوری، محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، و مجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر جمهوری اسلامی.

در این میان تصویر محسن حججی در نقاشی‌ها و پوسترهای مختلف آمده و به یادبود او یک تمبر نیز چاپ شده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود می‌گوید که مرگ محسن حججی به «اتحادی نادر» میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان و معتدل‌ها منجر شده است و هنرمندان و بازیگران و ورزشکاران و سیاستمداران در کنار یکدیگر از او به نیکی یاد کرده‌اند.

مراسم روز چهارشنبه در تهران به شکل مستقیم از چند شبکه رادیویی و تلویزیونی در ایران پخش شد.

اما حججی نخستین ایرانی نیست که در دو سال اخیر جان خود را در خارج از مرزهای کشور از دست داده‌است.

جمهوری اسلامی برای نبرد با حکومت اسلامی نیروهای نظامی خود در ارتش و سپاه را به سوریه و عراق فرستاده و شماری از شیعیان افغان و پاکستانی را نیز در قالب «تیپ فاطمیون» و «لشکر زینبیون» به سوریه اعزام می‌کند.

تاکنون تعداد قابل توجهی از این نیروها که در این دو کشور کشته شده‌اند٬ در چندین شهر ایران تشییع و به خاک سپرده شده‌اند.

در همین زمینه محمدعلی شهیدی، رئیس بنیاد شهید، اسفندماه سال ۹۵ شمار کشته‌شدگان موسوم به «مدافع حرم» را ۲۱۰۰ نفر اعلام کرد.

You may also like...